Ayak Baş Parmak Çıkması Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Ayak Baş Parmak Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak baş parmak çıkması, birçok insanda görülebilen bir sorundur ve medikal ya da cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilir. Bu durum, genellikle ayağa alınan darbeler veya ani yapılan yanlış hareketler sonucunda meydana gelir. Ayak baş parmağı çıkmış olan bir bireyin parmağı şişer. Doktora gidene kadar parmağınıza soğuk tampon uygulayabilirsiniz. Soğuk tampon, ağrınızı azaltmanın yanı sıra, çıkan baş parmağınızın daha fazla şişmesini de engelleyecektir. Ayrıca, doktora gidene kadar çıkan ayak baş parmağınızın üzerine mümkün olduğunca basmamalısınız.

Ayak Baş Parmak Çıkması Tedavisi

Ayak baş parmak çıkmasını kendiniz tedavi etmeye çalışmayınız. Kırık ve çıkıkçı olarak bilinen kişilere güvenerek parmağınızı yerine koydurmaktan kaçının. Günümüzde alanında uzman birçok ortopedi uzmanı bulunmaktadır. Düşük ücretlerle tedavinizi yaptırabilirsiniz. Aksi takdirde kalıcı hasarlarla ömür boyu yaşamak zorunda kalabilirsiniz.

Ayak Baş Parmak Çıkması Nasıl Tedavi Edilir?

Bu alanda uzman olan doktorlar, röntgen sonuçlarına göre çıkan ayak baş parmağınızı tekrar yerine oturtacaktır. Bu işlem öncesinde çıkan baş parmağa lokal anestezi uygulanır, böylece kişi tedavi süresince ağrı hissetmez. Doktor, çıkan baş parmağınızı uygun bir şekilde yerine oturttuktan sonra, çıkık olan baş parmağınızı yanındaki sağlam parmağınıza bağlayarak kırık tahtasına alır ve tekrar röntgen çeker. Çekilen röntgen sonucu olumlu ise, ayağa uygun medikal malzemelerle parmak bir süre dinlenmeye alınır. Doktor, tedavi şekline göre krem ve ağrı kesici tavsiye edebilir. Tedavi prensibi, baş parmakta oluşan bu çıkık sebebiyle bozulmuş olan ve buna endeksli olarak basma kusurunu gidermeyi amaçlar.

  • Ayak baş parmak çıkmasına bağlı olarak ayakta oluşan biçim bozukluğu, çeşitli medikal malzemelerle düzeltilmektedir.
  • Tedavi sürecini destekleyici olarak gece kullanılabilen parmak arası makaraları ve silikonlar, gece boyunca kullanıldığında çıkan baş parmağın doğru pozisyonda kalmasını sağlayarak doğru bir biçimde kaynamasına yardımcı olur.
  • Ayak baş parmak çıkması olan kişi, bu şekilde etrafındaki dokunun da rahatlamasıyla acı hissini azaltmış olur.
  • Başparmağı çıkmış olan kişi, özel yapılmış olan tabanlıklar kullanırsa, ayağının doğru pozisyonda basmasını sağlar.

Bu kullanılan medikal yöntemler sonuç vermezse, cerrahi müdahale gerekebilir.

Ayak Baş Parmak Çıkması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ayak Serçe Parmağı

Ayak Serçe Parmağı

Haber Bülteni

Güncel

Kırık Parmak Belirtileri ve Tedavisi

Kırık Parmak Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Nişan Yüzüğü Hangi Parmağa Takılır?

Nişan Yüzüğü Hangi Parmağa Takılır?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6