Parmak Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Parmak Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Parmak kireçlenmesi, bilindiği gibi parmakların başında ve parmakların ortasında bulunan eklemlerde meydana gelen bir sorundur. Eklemlerde görülen kireçlenme durumu çok kolay bir şekilde tedavi edilen hastalık değildir. Bazen bu sorunun çok ilerlemesi ile kişilerde kireçlenmenin tedavisi bile yapılamayacak derecede zorluklar meydana gelir. Eklemlerde görülen kireçlenmeye tıbbi olarak "Osteoarit" adı verilmektedir. Fakat halk arasında parmak kireçlenmesi olarak bilinir. Parmaklarda görülen kireçlenme kişilerde en çok ağrı sorunu ile kendisini ortaya çıkarır. Özellikle kişinin akşamları dinlenmesi ile ortaya çıkan ağrılar ile rahatsızlıklara neden olan kireçlenme sorununa ne kadar erken müdahale edilir ise o kadar iyi olacaktır. Çünkü bu gibi kireçlenme sorunları ilerledikçe kişilerde parmak eklemlerinin dahada zarar görmesine ve dokuların zedelenmesine neden olacaktır. Sizlerde bu gibi durumlar ile karşılaşmamak için acilen parmak ekleminde görülen kireçlenmeye çözüm arayınız. Parmak kireçlenmesi, insanlarda çok farklı rahatsızlıklara neden olmaktadır. Özellikle parmağın hareketinde kısıtlılık kişilerde çok büyük engel olsa bile en büyük rahatsızlık meydana gelen şiddetli ağrılardır. Üstelik bu ağrılar dinlendikçe artar. Bazı insanlar kireçlenme sorunun önüne geçmedikleri için çok uzun yıllar sonrasında eklemlerinin zarar görmesine bağlı olarak parmaklarını kullanamaz hale gelirler. Bu nedenle sizlerde gerekli önlemleri alarak sorunların çözümünü sağlayın.

Parmak kireçlenmesi, daha çok yavaş yavaş ilerleyen bir durumdur. Bu nedenle kişilerde görülen belirtiler ve rahatsızlıklar da yavaş yavaş ilerleyecektir. Fakat nadiren de olsa bu durum bazı kişilerde aniden etkilerini ortaya çıkararak kişilerin karşısına çıkmaktadır. Aniden ortaya çıkan kireçlenme durumları, genellikle kişilerin parmak eklemlerini aşırı zorlamaları ya da aşırı egzersiz yapmalarına bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Parmak kireçlenmesi durumunda yapılan tedavilerde daha çok MR yöntemleri, röntgen cihazları ya da ultrason cihazları ile kişiler muayene edilir. Böylece sorun direk olarak ortaya çıkarılır. Bu durumun yanı sıra kireçlenmenin daha birçok nedeni vardır.

Nedenleri
  • Bu durumun en büyük nedenlerinden biri kişilerin aşırı şişman olmasıdır. Şişman insanlarda başta parmak kireçlenmesi olmak üzere birçok eklemde bu gibi durumlar meydana gelebilir. Eğer sizlerde de aşırı kilolarla birlikte parmak kireçlenmesi durumu var ise bu sorunun nedeni olarak fazla kilolarınızı gösterebilirsiniz.
  • Eklem yaralanmaları, daha çok kişinin önceki zamanlarında meydana gelen kazalardan bir süre sonra ortaya çıkan kireçlenme durumlarıdır. Bu durumlar yaralanmadan bir ya da iki ay sonra ortaya çıkar. Bu nedenle kesinlikle yaralanmalardan sonra ara ara muayene olmalısınız.
  • Eklemlerin uzun süreler boyunca çok fazla kullanılması ve bir süre sonra kullanımın azalması durumunda da bu gibi kireçlenme durumları ortaya çıkabilir. Bu nedenle insanların el ile yaptıkları egzersizler bırakması durumunda parmak kireçlenmesi, ortaya çıkabilir.
  • Son olarak zayıf parmak kaslarına sahip olan insanlarda parmak kireçlenmesi yaygın bir şekilde görülür.
Parmak kireçlenmesi, insanlarda görülen kıkırdak hasarının sonucunda oluşan bir durumdur. Genellikle yaş ilerledikçe yavaş yavaş ortaya çıkar. Bazen de kişilerde geçlik dönemlerinde oluşur. Eğer parmak kireçlenmesi kişide gençken meydana gelmiş ise mutlaka bu durumun bir nedeni vardır. Bazen bu durum kişilerde meslek hastalıkları olarak görülür. Özellikle kişinin el ile çok çalışması durumunda emeklilik dönemlerinde bu gibi eklem problemleri meydana gelebilir. Bunun için parmak yaptığınız işlere göre önceden önlemler alabilirsiniz. Parmak kireçlenmesi, kişilerde genellikle tek parmakta ya da farklı parmaklarda görülür. Yani meydana gelen kireçlenme durumları, tüm parmaklarda değil, çoğul olarak meydana gelir. Bu nedenle meydana gelen kireçlenmelerden tek parmak etkilenir.

Parmak Kireçlenmesi Yorumları

soru

veysel

25 Mayıs 2024 Cumartesi

Elimin küçük parmagı kırildi ve amilyatla plak takildı uzun sure alçida kaldi parmagım şu anda geriye dogru oybamıyor ne yapmaliyin

Cevap yaz
cevap

Cumali

25 Mayıs 2024 Cumartesi

merhaba, bu tür kırık durumlarında genellikle kırık olan bölgede kireçleme durumları veya kullanamama durumları olması normaldir alçı çıkarıldıktan sonra fizik tedaviye gidilerek uzvun tekrar kullanılmasına alışmak ve egzersizleri uygulamak gerekir. düzenli fizik tedavi uygulamaları ile parmağınız yeniden eski fonksiyonlarını kazanır ve eskisi gibi kullanmaya başlarsınız. unutmayın fizik tedavi olmadan olmaz.

cevap

Cinuçen

25 Mayıs 2024 Cumartesi

Aniden ortaya çıkan kireçlenme durumları, genellikle kişilerin parmak eklemlerini aşırı zorlamaları ya da aşırı egzersiz yapmalarına bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Parmak kireçlenmesi durumunda yapılan tedavilerde daha çok MR yöntemleri, röntgen cihazları ya da ultrason cihazları ile kişiler muayene edilir. Böylece sorun direk olarak ortaya çıkarılır.  kireçlenmenin daha birçok nedeni vardır. 

soru

Berfin

16 Nisan 2024 Salı

Merhaba ben 14 yaşındayken iki parmağım ortasından kesildi sonra dik bi şekilde kalmaya başladı şimdide kireçlenme var bunun bana ilerleyen zamanlarda ne gibi sorunları olur.

Cevap yaz
cevap

Atıf

16 Nisan 2024 Salı

Kireçlenme sorunları tedavi edilmez ise ciddi tahrişlere neden olarak eklemlerin zarar görmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle kesinlikle doktora giderek bu sorun için tedavi işlemlerini başlatmalısınız.

cevap

Namıka

16 Nisan 2024 Salı

Merhaba, ileri ki dönemlerde kireçlenme bölgelerinde tahrişe bağlı ciddi ağrılar meydana gelebilmektedir. Bu gibi durumlarda doktorlar ilaç tedavisi ile birlikte fizik tedavi uygulamaları yaparak bu kireçlenmeyi azaltmaya çalışmaktadırlar.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Parmak Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Yaraları Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Parmağı Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Parmağı Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Baş Parmak Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Baş Parmak Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

DNA Parmak İzinin Alanı

DNA Parmak İzinin Alanı

Tetik Parmak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Tetik Parmak Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Parmak İnceltme Belirtileri ve Tedavisi

Parmak İnceltme Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayak Parmakları Hastalıkları Nelerdir?

Ayak Parmakları Hastalıkları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6