Ayak Başparmak Çıkıntısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ayak Başparmak Çıkıntısı Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Başparmak Çıkıntısı, Ayak başparmak ekleminde meydana gelen nedenlere bağlı olarak gelişim gösteren deformitenin adıdır. İngilizce ismi olarak bunyon Türkçe ismi olarak ise ayak başparmak çıkıntısı olarak isimlendirilmektedir. Ayak başparmak çıkıntı genel olarak düz tabanlık sorunu ile meydan gelen bir yak problemidir. Bu sorunda baş parmağın eklem kısmında parmağın iç tara doğru hareket etmesi sonucunda tarak kemiği bu görülen hareketi dengelemek için dışarı doğru dönmeye başlar. Önemli olan şey ise noktanın yeni meydana gelen bir kemik olmadığıdır. Bu herkeste meydana gelen tarak kemiği alt ucu yapı şeklinin hasta olan kişilerde dışarı tarafa doğru dönme hareketi ile daha belli olmasından dolayı kaynaklanır.

Ayak Başparmak Çıkıntısı Nasıl Meydana Gelir; Hastanın ayağında yaylaması gerek yerin tam olarak görevini yerine getirmemesi haline bağlı olarak başparmağın yük altında olması ve bu nedenden dolayı olarak başparmak bir deformite ile karşı karşıya gelmektedir. Zaman içerisinde başparmak iç tarafa doğru dönerken hasta olan kişinin tarak kemiği dış tarafa doğru çıkmaya başlar ve zaman içerisinde acı daha da artarak büyük çıkıntı daha da belirgin bir hal almaya başlar.

Ayak Başparmak Çıkıntısı Neden Olur? Bu rahatsızlığın meydana gelmesinde genetik olan alt yapı, düz taban olma ya da yüksek kavisli olmak, romatizmal rahatsızlıklar, ayak yapısı ile uyuşmayan ayakkabı kullanımı ve geçirilmiş travma gibi birden fazla neden rol oynamaktadır. Ayak başparmak çıkıntı hastalığı norma sürecinde devam ederken giderek daha da fazlalaşan şekil bozukluğu ve bundan dolayı ayakkabı kullanımında kısıtlılık ön planda yer bulundurmaktadır. Hastalığın devam etmesinde bireyin kilosu, ayakkabı kullanımına gösterdiği özen gibi farklı faktörler rol teşkil etmektedirler. Fakat halen ayak başparmak çıkıntısı rahatsızlığı kimlerde ne şekilde ne hızda ilerlediği bilinmiyordur. Hasta olan kişilerde gelişmiş ağrıların dindirilmesinde bireye özel tabanlıklar, parmak arası silikonlar, ayak başparmağı çıkıntısı gece makarası, ayak başparmağı çıkıntısı gece ateli gibi cihaz çeşitleri hastalığın seyrini büyük ölçüde değişime uğratmaktadır. Bu kullanılan cihazlar hasta olan kişilerin ağrı oluşumunu durdurmasında son derece etkili bir yere sahip olmalarına rağmen hastalığın bitmesi ya da tedavisini sağlamaları mümkün olmayacaktır.

Ayak Başparmak Çıkıntısı Tedavisi Nasıl Olur; bu rahatsızlıkta ağrılı olan eklemin tedavisi sadece ameliyat ile olur. Ağrısız olan başparmak kozmetik sebeple kesinlikle ameliyat edilmemelidir. Ağrısız olan ayak başparmak çıkıntısında eklem deformitenin olmasına rağmen çalışmaya devam eder. Bu deformiteyi eski hale getirmek görüntü itibariyle iyi bir başparmak olurken ağrılı başparmağa da neden olabilir.

Ayak Başparmak Çıkıntısı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6