Sol Ayak Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Sol Ayak Baş Parmak Ağrısı Belirtileri ve Tedavisi

Sol ayak baş parmak ağrısı, sol ayak başparmak ağrısı genelde fiziksel bir temas sonucu meydana gelmektedir. Baş parmağın bir yere temas etmesi, uzun süre yürümek, sıkı ayakkabılar giymek gibi nedenlerle sol ayak başparmağı veya diğer parmaklar ağrıyabilir, şişebilir, uyuşma veya morluklar oluşabilir. Ama bunun dışında da gut rahatsızlığı, damar hastalığı romatoid artrit gibi ciddi sebeplerden de ortaya çıkabilmektedir.

Sol ayak baş parmak ağrısı neden olur?

Çarpma sıkma vurma: Başparmaktaki ağrılar genelde fiziksel olarak parmağın dışarıdan bir temas sonucu zarar görmesiyle ortaya çıkmaktadır. Bu durumda ağrı dinlenme ve buz tedavisiyle geçebilmektedir.

Bunyon: Bunyon, sol ayak başparmağını ayağa bağlayan eklemde ortaya çıkan bir şişliktir. Bunyon başparmağın diğer parmaklara doğru baskı yapmasına sebep olduğu için oldukça acı verici olabiliyor.

Gut Hastalığı: Gut hastalığı ayak başparmağında şişme, kızarma, ani ağrı ve sertlik gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Gut kendini sağ ve sol baş parmaklarda, bileklerde ve dizlerde gösterebiliyor. Ürik asit yüksekliği gutun altında yatan sebeptir.

Ayak Mantarı: Ayak mantarı, mantarların neden olduğu iltihap sonucu deri soyulması, kaşıntı, kızarıklık su toplaması ve ağrı ile kendini gösteren bir hastalıktır. Ayak mantarı son derece bulaşıcı olduğundan havuzlarda ve hamamlarda kolayca bulaşabilir.

Ayak Nasırı: Sürtme ve baskı sebebiyle ortaya çıkan ayak nasırı başparmakta oluştuysa buranın ağrımasına sebep olabilir.

Düz Tabanlık: Düz tabanlık, ayak tabanının neredeyse tamamının yere değmesidir. Genelde genlerle geçmektedir. Ayakta ve başparmaklarda ağrıya neden olabilir.

Sol ayak baş parmak ağrısının diğer neden olur?
 • Damar hastalıklar
 • Kemikte oluşan tümör
 • Parmağı saran tendon ve bağlarda iltihaplanma
 • Tırnak batmalar
 • Çatlama veya kırılma
 • Osteoartrit
 • Romatoid artrit
Sol ayak baş parmak ağrısı tedavisi nasıl yapılır?

Tedavi altta yatan sebebe göre değişiklik göstermektedir. Eğer gut hastalığı, damar hastalığı gibi ciddi durumlardan şüpheleniyorsanız mutlaka bir doktordan yardım alın.

İltihap giderici ilaçlar: İbunofren, aspirin gibi steroid olmayan iltihap giderici ilaçlar, ağrının hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Ayakkabılarınızı değiştirin: Baş parmağı sıkıştıran dar ayakkabılar kolaylıkla ağrıya sebep olabilir bu yüzden bir veya yarım numara büyük ayakkabı giymeniz başparmak ve diğer parmaklarınızdaki ağrıyı minimuma indirecektir.

Dinlenme ve buz tedavisi: Çarpma gibi fiziksel bir temas sebebiyle oluşan ağrılarda en iyi yöntem dinlenip, vücudun iyileştirmesini beklemek ve bu arada da ağrıyan yere buz koyup, ağrının dinmesini beklemek.

Diyet değişikliği: Eğer gut hastalığı şüphesi varsa, proteinli yiyecek tüketimini azaltmanız gerekmektedir. Bu konuda teşhisi ve tedavi yöntemini doktorunuzdan öğrenmeniz yerinde bir karar olacaktır.

Sol Ayak Baş Parmak Ağrısı Yorumları

soru

ferime

24 Mayıs 2024 Cuma

ayak bas parmagi altinda sislik var hangi doktor bakar

Cevap yaz
cevap

Arıkhan

24 Mayıs 2024 Cuma

Ayak insanların genelde en çok sıkıntı ve sorun yaşadığı bölgedir. Ayak hastalıklarına ortopedi uzmanları bakar. Ayak hastalıkları bazen ciddi bazen ise basit bir sızlama olabilir ancak her ihtimale karşı doktor görünmelisiniz.

soru

Abdullah datlar

04 Mayıs 2024 Cumartesi

Ortalama 2 ayda bir şişme ve çok şiddetli ağrı oluyor tahliller de asit oranı yüksek çıktı,buna ilaç ne önerebilirsiniz,asiti kurutmak için ne ilaç veya krem kullanmalıyız.

Cevap yaz
cevap

Nebil

04 Mayıs 2024 Cumartesi

Sol ayak baş parmak ağrısı ayağın bir yere çarpması veya burkulması durumu ile ortaya çıkabilir. Ancak bu durum da parmak kısa sürede eski haline döner. Bu durum uzun süreli ise gut hastalığı, ayak mantarı, ayak nasırı, düz tabanlık, iltihap hastalığı ve damar hastalıkları gibi ciddi hastalıkların habercisi olarak ortaya çıkabilir

soru

Öner hurşan

22 Nisan 2024 Pazartesi

Sol ayak baş parmağım epey zamandır zaman zaman ağı oluşuyor

Cevap yaz
cevap

Şahadet

22 Nisan 2024 Pazartesi

Merhaba, ayak parmaklarının uyuşması, direk olarak sinirsel nedenlerden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır. Yayın olarak görülen bu durum için ilk olarak bel bölgesinde eklemler kontrol edilmektedir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Tetik Parmak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Tetik Parmak Tedavisi Nasıl Yapılır?

Parmak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Parmak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Yamuk Parmak Belirtileri ve Tedavisi

Yamuk Parmak Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Arası Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Arası Mantar Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Ucu Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Ucu Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Nişan Yüzüğü Hangi Parmağa Takılır?

Nişan Yüzüğü Hangi Parmağa Takılır?

Güncel

Parmak Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Kireçlenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Parmak Ağrısı Neden Olur?

Parmak Ağrısı Neden Olur?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6