El Baş Parmak Çıkması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

El Baş Parmak Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

El başparmak çıkması, el başparmak çıkması ya da parmak çıkığı çok yaygın bir sakatlanmadır. Parmak kemiklerinin normal yerlerinden çıkmasıyla meydana gelir. Parmak çıkığı parmağın herhangi bir ekleminde meydana gelebilmektedir, ama en sık olarak serçe, yüzük, orta ve işaret parmağının orta ekleminde meydana gelir.

El başparmak çıkması belirtileri nelerdir?

Çıkan parmak genellikle bir bakışta fark edilir. Parmak bükük, şiş görünür ve çok ağrır. Dışa doğru veya garip bir açıyla bükülmüş olabilir. Parmak çıkmışsa büyük ihtimalle onu bükemez, düz uzatamaz ve oynatamazsınız.
 • Şiddetli çıkıklarda uyuşma ve iğnelenme duyumları olabilmektedir.
 • Sakatlanan parmak soluk bir görünüme bürünür.
 • Çıkık, yaralanmanın olduğu yerde bir deri yırtılmasına neden olur. Böyle bir şey meydana gelirse hemen acil servise gitmeniz yerinde olacaktır.
El başparmak çıkması sebepleri nelerdir?

Kazalarda parmak ucuna çok şiddetli güç uygulanabilir ya da parmak güçle çekilebilir. Her iki durumda da ya da iki durumun bir arada bulunması çıkıkla sonuçlanabilir.
 • Voleybol, basketbol gibi spor faaliyetlerinde oyuncu topa, elin parmak ucuyla sert dokunması sonucunda çıkık meydana gelebilir.
 • Parmağınızın bir cihazın veya aletin içine sıkışması durumunda çıkık oluşabilir.
 • Uzanmış eliniz üzerine düşeniz sonucunda aynı şekilde çıkık meydana gelebilir.
Başparmağınız ya da başka bir parmağınız çıktığında vakit kaybetmeden bir doktora görünmelisiniz. Sakatlanma durumunda doktora görünmeyi geciktirme daha sonrasında yapılacak müdahaleleri zorlaştırarak iyileşmenin gecikmesine ve kalıcı sakatlığa yol açabilir. Herhangi bir duyu eksikliği varsa ve deride açık yaralar oluşmuşsa ya da parmağınız soğuk, soluk ve morumsu bir renk aldıysa zaman kaybetmeden acil servise gidilmelidir.

El başparmak çıkması Tedavisi Nasıl Yapılır?

Doktor ilk aşamada sakatlanmış parmağınızı muayene eder. Bundan sonra çıkık teşhisini doğrulamak ve parmak kırığı var mı yok mu diye röntgen çektirmenizi isteyebilir. Teşhis konulduktan sonra gerekli müdahaleler ve tedaviler başlatılır.

Doktor basit bir teknikle çıkık parmakları yerine takabilir. Bu işlem genel olarak ağrıyı azaltmak ya da durdurmak için sakatlanan parmağa lokal anestezi iğnesi yapılmasını gerektirmektedir. Doktor kemikleri hizalayarak çıkığı yerine tekrar takar. Ayrıca ağrıyı azaltıp yerine oturtmayı basitleştirmek için ağız, enjeksiyon veya damar yoluyla ilaçlar verebilir. Çıkmış başparmağınız ya da elinizin herhangi parmağı bundan sonra tek başına kırık tahtasına alınır ya da yandaki sağlıklı parmağa bağlanır. Doktor parmakların yerine yerleştiğinden emin olmak ve ilk röntgende görünmeyen herhangi bir başka kırık, çıkık parmak var mı diye yeni bir röntgen filmi isteyebilir.

El Baş Parmak Çıkması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Parmaklarda Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Parmaklarda Uyuşma Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Çekiç Parmak Nedir? ve Nasıl Tedavi Edilir?

Çekiç Parmak Nedir? ve Nasıl Tedavi Edilir?

Güncel

Parmak Arası Nasır Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Arası Nasır Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6