Parmak Eklem Ağrıları Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Parmak Eklem Ağrıları Belirtileri ve Tedavisi

Parmak eklem ağrıları, insanlarda çok yaygın bir şekilde görülen sorunlar değildir. Çünkü parmak eklemleri oldukça sağlam ve güçlü eklemlerdir. Fakat bazı insanlarda yoğun fiziksel aktiviteler nedeni ile parmak eklem ağrıları ortaya çıkabilmektedir. Parmak eklemlerinde görülen bu gibi ağrılar genellikle normal karşılanan bir durum olsa bile bazen düşünülen nedenin aksine çok büyük tehlikelerden dolayı meydana gelebilmektedir. Bu ağrılar, basit nedenlerden bile kaynaklansa kişilerin gerekli önlemleri almaması nedeni ile dahada şiddetlenerek kişileri zor durumlara düşürür. Zaman zaman insanlarda hafif ya da ağır, parmak eklem ağrıları meydana gelebilmektedir. Eğer bir parmak eklem ağrısı 2 günü geçmiş ve henüz iyileşme göstermemiş ise bu durum çok tehlikeli olabilir. Bazı insanlarda ise parmak ekleme ağrıları kronik bir hal alarak, ara ara meydana gelir. Bu durum özellikle kişilerin parmak hareketlerinin kısıtlanmasına bağlı olarak yaşam kalitelerinin düşmesine neden olur. Kimi zaman insanlar parmak eklem ağrıları nedeni ile çalışma hayatında gerekli olan işleri yapamaz ya da eğitim hayatında gerekli olan yazıları yazamaz. Bu gibi durumlar ise daha çok kişilerin sınav dönemlerinde başarısızlığa neden olacak derecede büyük problem olur. Herhangi nedenle olursa olsun parmak eklem ağrıları için kesinlikle doktora giderek gerekli muayeneleri yaptırmalısınız.

Birçok zaman insanların el ile ilgili spor aktivitelerini yapmaları sonrasında parmak eklem ağrıları meydana gelebilmektedir. Bu nedenle eğer sizlerde de parmak eklemleri ağrısı sorunları ortaya çıkar ise öncelikle birkaç zaman önce yapmış olduğunuz el egzersizleri hatırlayın ve bu egzersizleri yaparken eklemlerinizi zorlayıp zorlamadığınız da bakın. Eğer çok ciddi olmayacak şekilde zorlanmalar oldu ise bu durum çok kafaya takılacak bir şey değildir. Fakat eğer çok zorlanmışsanız kesinlikle Uzman bir doktora görünün. Parmak eklem ağrıları, bazen de kişilerin özellikle de ileri yaştaki kişilerin marketten dönüşleri sırasında taşıdıkları eşyalardan dolayı meydana gelir. Bu gibi durumlar daha çok kişinin eve geldikten sonra dinlenmesi ile ortaya çıkar. Bazen de kişinin gün içinde eklemlerini market eşyaları nedeni ile yorması durumunda ortaya bu gibi eklem ağrıları çıkmaktadır. Eklem ağrılarında genellikle eklem bölgelerinde çok yoğun olan bağlar ve kaslar ağrılara neden olur. Bu nedenle evde kas gevşetici kremler var ise ağrıyan eklem bölgesine bu kremleri bol bol sürebilirsiniz. Bu kremler, siz doktora gidene kadar sizleri rahat tutacaktır. Genellikle doktorlar bu gibi durumlar için kişide tıbbi görüntüleme cihazları ile muayeneler yaparak sorunları teşhis ederek ilaç tedavileri uygularlar. Böylece kişi kısa zamanda sağlığına kavuşur.

Parmak eklem ağrısı neden olur?
  • Romatizma
  • Kireçlenme
  • Kabakulak
  • Kas zedelenmesi
  • Zorlanma
  • Enfeksiyonel sorunlar
  • Şeker hastalığı
Parmak eklem ağrıları, bazen farklı hastalıklardan dolayı oluşabilir. Özellikle virüs yolu ile bulaşan hastalıklar çok büyük problemlere neden olabilir. Genellikle kan yolu ile hızlı bir şekilde vücuda dağılan virüsler, eklemlerde çoğalarak bu gibi ağrılara neden olur. Bu ağrılar kimi zaman çok şiddetli kimi zaman ise oldukça hafif geçebilir. Eğer parmak eklem ağrıları bir eklemde değil birden fazla eklemde görülüyorsa bu durumda yine sorunların büyüme ihtimaline karşı kişilerin doktora görünmelerinde fayda vardır. Aksi durumlarda sorunlar çok daha büyüyebilir.

Parmak Eklem Ağrıları Yorumları

soru

Sezer

29 Mayıs 2024 Çarşamba

Sol orta parmagımda kasılma var yardımsız acılmıyo sag elımın bas parmagımda agrı var

Cevap yaz
cevap

Kökten

29 Mayıs 2024 Çarşamba

Merhana sezer bey ortepedi poliklinigine muayene olarak bir film cektirmelisiniz. Eger kırık ve cıkık gibi bir durum soz konusu degilse fizik tedavi kliniginden yardim almalisiniz gecmis olsun

cevap

Selmani

29 Mayıs 2024 Çarşamba

Parmağınızı bir doktora göstererek röntgen çektirin.Ayıca bir fizik tedavi merkezine gitmelisiniz bazı egzersizlerle ağrınız ve kasılmalarınız geçecektir.

soru

Özel

04 Mayıs 2024 Cumartesi

Serçe parmağımın eklem bölgeleri çok agriyor lütfen birşey söyleyin

Cevap yaz
cevap

Refiha

04 Mayıs 2024 Cumartesi

Parmak eklem yerlerinin agrimasinin farklı sebepleri olabilir. Yorgunluk romatizma vb. Uzun süre araç kullanmakta bunlara eklenebilir. Araba kullandıktan sonra aşırı derecede benimde parmaklar ağrır. Geçmiş olsun size..

cevap

Ülgü

04 Mayıs 2024 Cumartesi

Merhaba bazı insanlarda yoğun fiziksel aktiviteler nedeni ile parmak eklem ağrıları ortaya çıkabilmektedir. Parmak eklemlerinde görülen bu gibi ağrılar genellikle normal karşılanan bir durum olsa bile bazen düşünülen nedenin aksine çok büyük tehlikelerden dolayı meydana gelebilmektedir. Eğer bir parmak eklem ağrısı 2 günü geçmiş ve henüz iyileşme göstermemişse doktora görünmelisiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni