Parmak Tendon Kopması Belirtileri ve Tedavisi
21 Haziran 2024

Parmak Tendon Kopması Belirtileri ve Tedavisi

Tendonlar, kasların bitiş noktalarına yapışmadan önce "kiriş" olarak adlandırılan yapılar haline dönüşmüş olan dokulardır. Tendonlar, kol, parmak ve ellerin hareket etmesini sağlayan önemli yapılardır. Kesilmeleri durumunda ise hareket kaybı meydana gelir. El cerrahisi kliniklerinde tendon yaralanmalarına oldukça sık rastlanır.

Tendon Yaralanmalarının Değerlendirilmesi ve Tedavisi

Tendon yaralanması olan hastaların detaylı bir fizik muayene ile değerlendirilmesi önemlidir. Çünkü sinir ve damar yaralanmaları da tendon kesikleriyle birlikte görülebilir. Tendon kesisi, 15 gün içerisinde tedavi edilmelidir. Uzayan sürelerde tendonun boyunda kısalma meydana gelir ve bu durum, tendonun dikilmesini zorlaştırır. Bu gibi durumlarda çift aşamalı tendon onarımı gerekmektedir. Ameliyat sonrasında el alçıya alınır ve yaralanmanın içeriğine göre belirli sürelerde aktif hareket kısıtlaması yapıldıktan sonra fizik tedaviye başlanır.

Tendon yaralanmalarında ameliyat kadar önemli olan diğer bir süreç ise fizik tedavidir. Ameliyattan sonra yeterli fizik tedavi yapılmadığı durumlarda tendonlar birbirine yapışarak hareketlerde kısıtlılık meydana gelir. Bu durumda ikinci ameliyata ihtiyaç duyulur ve bu ameliyat ile yapışık tendonları ayırmak gerekir. Buna engel olmak için fizik tedavinin ihmal edilmemesi gerekmektedir. Tendon, kas ile kemik arasında yer alan fibröz bir dokudur. Kasın kasılması ile tendon, bağlı olduğu kemiği çeker ve eklemin hareket etmesini sağlar.

Fleksor Tendon Yaralanmaları

Fleksor tendon yaralanmaları genelde kesici ve delici yaralanmalar sonucunda tendonun fonksiyonunu kaybetmesi ile görülür. Tendon, kesilmesi sonucunda fonksiyonunu kaybeder. Romatizmal hastalıklardan dolayı tendon, herhangi bir travma yaşanmadan kendiliğinden de kopabilir. Ortopedi uzmanları, tendon kesisini anlamak için hastadan parmağını oynatmasını ister. Eğer hasta, parmağının en uç kısmını oynatamazsa fleksor digitorum profundus tendonunun kopuk olduğu anlaşılır. Fleksor digitorum superfisialis tendonu kesisinde ise hasta tamamen olmasa da bütün parmaklarını bükebilir, fakat bu bükme oldukça ağrılı olur.

Ortopedi uzmanı, fleksor tendon kesili hastanın ilk olarak açık yarasını yıkar ve temizler, ardından enfeksiyon riskine karşı antibiyotik tedavisine başlar. Daha sonra yara içinde yabancı cisim olup olmadığına bakar. Gerekli görülürse tetanos aşısı yapılır. Fleksor tendon yaralanmaları, her zaman cerrahi tedavi gerektirir. Fleksor tendon yaralanmaları, ameliyathane ortamında ve koşullarında tedavi edilmelidir. Tendon tamiri sonrasında, el bileği atele alınır ve 3-4 hafta sonra hareket ettirilmeye başlanır. Fleksor tendon tedavisinde atel sonrasında fizik tedavi yapılır ve tendonun tam olarak işlevini kazanması sağlanır.

Tendon Yaralanmalarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Tendon yaralanmalarında dikkat edilmesi gereken bazı önemli noktalar vardır:
  • Tendon yaralanmalarında erken teşhis ve tedavi çok önemlidir.
  • Ameliyat sonrasında fizik tedavi sürecine dikkat edilmelidir.
  • Enfeksiyon riskine karşı gerekli önlemler alınmalıdır.
  • Hastanın ameliyat sonrası süreci dikkatle takip edilmelidir.

Tendon yaralanmaları, doğru ve zamanında müdahale edilmediği takdirde ciddi hareket kısıtlamalarına ve kalıcı hasarlara yol açabilir. Bu nedenle, tendon yaralanmalarının ciddiye alınması ve uzman hekimler tarafından tedavi edilmesi gerekmektedir.

Parmak Tendon Kopması Yorumları

soru

salim

09 Mayıs 2024 Perşembe

3 yil once isaret parmagimda derin bi kesik oldu acil serviste yarayi kapattilar yara iylestikten sonra parmagimda yarı haraket kaybi olustu kış aylarında buz gibi oluyor bunun tedavisi münkünmüdür

Cevap yaz
cevap

Eban

09 Mayıs 2024 Perşembe

Merhaba, parmak kesilmesi sonrası sinir damarların da hareket etmeyi sağlayan kasların hissizleşmesi durumu ortaya çıkmıştır. Bu durum da mutlaka doktora gidilerek gerekli olan tedavi uygulanmalıdır ve ilaç tedavisine başlanmalıdır. Ayrıca bu süreçte parmaklarınıza bazı egzersiz hareketleri ve masaj uygulanarak elin eski hareket kabiliyetine dönüşmesi sağlanır

cevap

Nihat

09 Mayıs 2024 Perşembe

Salim bey kesik sonrası his kaybı durumu ortaya çıkmış durumda. His kaybının bulunduğu bölgeye bir kısım krem ve ilaç tedavileri uygulanarak sinirler yeniden hareketli hale getirilebilir. Bunun için konu uzman hekime bildirilmek zorundadır. Uzman hekimin belirteceği ilaçların kullanılması sonrasında sinir uçları tekrardan canlanacaktır. Böylelikle kısa süre içinde sağlığınıza kavuşursunuz.

soru

mustafa uğurlu

08 Mayıs 2024 Çarşamba

Merhaba ;
kırık kol ameliyatı oldum ama doktor tendonumu kesmiş baş parmak ve işaret parmağımı yukarı doğru kaldıramıyorum.15 sene geçti üzerinde şuan bunun tedavisi mümkünmüdür?

Cevap yaz
cevap

Admin

08 Mayıs 2024 Çarşamba

Merhaba Mustafa Uğurlu Bey,

Öncelikle geçmiş olsun. Bu tür bir durumda, tendon hasarının onarımı veya rehabilitasyonu mümkün olabilir, ancak bu durum tamamen bir uzmanın değerlendirmesiyle netleşir. Size en doğru bilgiyi verebilecek ve tedavi seçeneklerini sunabilecek bir ortopedist veya el cerrahıyla görüşmenizi tavsiye ederim. Sağlıklı günler dilerim.

soru

Aslı

01 Mayıs 2024 Çarşamba

Serce parmagimda tendon koptu artel le darildi ama cok sizliyor ve aci var ne yapmam gerek

Cevap yaz
cevap

gül

01 Mayıs 2024 Çarşamba

Aslı hanım parmakta tendon kopması ciddi bir sağlık problemidir. Tendon kopması sonrası acı ve sızlamalar uzun süre varlığını devam ettirmektedir. Tendonların tekrardan bağlanmasını sağlamak amacıyla bir kısım ilaç tedavileri ve bitkisel ürünler kullanılmaktadır. Uzman hekimin yapacağı kontroller sonrasında cerrahi müdahale gerekebilmektedir. Doktor tavsiyesinde belirtilen ilaçların kullanılması gerekmektedir.

soru

İsa

29 Nisan 2024 Pazartesi

Benim işaret parmagim kıkirdaktan dışarı çıktı futbol oynarken sert bı şekilde parmagima isabet etti ve kemik etten dışarı çıktı şuan 2 ay oldu parmakgi fazla bukemiyorum orta kikirdaktan çıktı bunun için ne yapmaliyim

Cevap yaz
cevap

Admin

29 Nisan 2024 Pazartesi

Isa,

Geçmiş olsun. Parmak yaralanmaları ciddi olabilir ve uzun süreli etkiler bırakabilir. Bir ortopedi uzmanına gitmenizi tavsiye ederim. Fizik tedavi ve egzersizlerle parmağınızın hareket kabiliyetini geri kazanmanız mümkün olabilir. Ayrıca, doktorunuz gerekli görürse röntgen veya MR gibi görüntüleme teknikleriyle parmağınızdaki hasarı daha detaylı inceleyebilir. Lütfen profesyonel tıbbi yardım alın.

Sağlıklı günler dilerim.

soru

Hüseyin

28 Nisan 2024 Pazar

İyi günler bundan 6-7 ay önce ayağıma demir battı demir batmasi sonucunda ayağımda şişme ve ikinci üçüncü ayak parmaklarımı oynatamiyorum çektiğim MR sonucunda sadece odem var dedi doktor fizik tedavide gördüm çare olmadı ne yapmam gerek

Cevap yaz
cevap

Yeldan

28 Nisan 2024 Pazar

Ayağınıza batan demir paslı veya kirli ise bundan dolayı olabilir. Mutlaka ortopedi doktoruna görünmelisiniz. Ayağınız iltihap kapmış bile olabilir doktordan öneri alarak ilaç kullanmanızı tavsiye ederim.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Parmak Çatlaması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Çatlaması Belirtileri ve Tedavisi

Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Parmak Çıkması Belirtileri ve Tedavisi

Protez Parmak Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Protez Parmak Kullanımı ve Faydaları Nelerdir?

Ayak Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Baş Parmak Uyuşması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Parmak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Parmak Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Güncel

Parmak Ateli Hangi Durumlarda Kullanılır?

Parmak Ateli Hangi Durumlarda Kullanılır?

Güncel

Ayak Serçe Parmağı

Ayak Serçe Parmağı

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6