Ayak Baş Parmağı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024

Ayak Baş Parmağı Şişmesi Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Baş Parmağı Şişmesi, günlük yaşamda iş ve sosyal yaşamdan sıklıkla karşılaşılabilecek bir durumdur. Yoğun iş hayatı olan insanlarda daha fazla görülmek ile hemen hemen herkeste görülebilmesi muhtemel bir rahatsızlıktır. Ayak baş parmağı şişmesi sonucu aynı zamanda ağrı da görülebilir. Bu iki durumla oluşan hastalıklara diğer belirtiler de ekleniyorsa özellikle dikkat edilmelidir. Genellikle dengesiz duruşlar, rahatsız ayakkabılar nedeniyle meydana gelen ayak baş parmağı şişmesi, ayakkabı giymeyi engelleyecek kadar günlük yaşamı da etkileyebilecek dikkat edilmesi geren bir hastalıktır.

Ayak baş parmağı şişmesi birçok farklı nedenlerden kaynaklanan durumlarla gerçekleşir. Bu durumlar bazen ortopedik bazen ise fizyolojik sebepler olabilirler. Ayak baş parmağına alınan darbeler rahatsızlığın fizyolojik boyutu olarak görülmektedir. Ayak baş parmağı şişmesi ile şişliğe bağlı olarak ağrılarda görülebilir. Oluşan bu ağrılar kişinin yürüyüş bozukluğuna ayakkabı giyememesine neden olabilir. Ayak baş parmağı şişmesinde parmağın yönü de önemlidir. Çünkü eğer sağ ayak baş parmağında bir şişlik yaşanıyor ise bunun sebebi gut hastalığı olabilir. Bu nedenle bu şişliklerin ihmal edilmemesi ve Uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Ayak Baş Parmağı Şişmesi Neden Olur?
 • Gut Hastalığı, kişilerin çeşitli bölgelerinde şişmeye sebep olan bu ciddi hastalık bazen ayak baş parmağına da etki edebilir.
 • Gerek iş hayatı gerek sosyal hayat olsun tercih edilen rahatsız edici ya da kalitesiz ayakkabılar ayak parmaklarına zarar verebilir.
 • Bazı kişilerde ayak baş parmağına giden sinirlerin çeşitli sebeplere bağlı olarak baskı alması sonucu şişme oluşabilir.
 • Ayak parmaklarına darbe ya da hasar alınması
 • Parmak iltihabı, ayak mantarı, nasır
 • Tırnak batması bazen fark edilmese de ayak baş parmağında şişliğe sebep olabilir.
Ayak Baş Parmağı Şişmesi Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

Ayak baş parmağı şişmesi yaşayan ya da yaşaması muhtemel olan kişiler kullandıkları ayakkabılara özen göstermelidirler. Baş parmağı ayakkabının yan tarafına geldiği için ayakkabının sertliği ve kalitesi çok önemlidir. Mutlaka ortopedik ayakkabılar kullanılmalıdır. Ayak yapısına göre ayakkabılar tercih edilmelidir. Sert ayakkabılar yerine yürüyüşe uygun, esnek ayakkabılar kullanılmalıdır. Kadınlar için ayağa rahatsızlık verecek ölçüde topuklu ayakkabılar tercih edilmemelidir. Ayak baş parmağı şişmesi bir haftadan daha fazla zamandır devam ediyor ise bu durumlarda zaman kaybetmeden Uzman bir doktordan yardım alınmalıdır.

Ayak Baş Parmağı Şişmesi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çeşitli Parmak Hareketleri

Çeşitli Parmak Hareketleri

Haber Bülteni

Güncel

El Parmak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

El Parmak Mantarı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

El Parmakları ve Genel Özellikleri

El Parmakları ve Genel Özellikleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6