parmak.gen.tr https://www.parmak.gen.tr Parmak, Parmak Hastalıkları Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2019, parmak.gen.tr Wed, 06 Jan 2016 00:00:00 +0000 Wed, 23 Oct 2019 00:00:00 +0000 60 Dna Parmak İzi https://www.parmak.gen.tr/dna-parmak-izi.html Wed, 10 Oct 2018 20:51:32 +0000 Dna Parmak İzi, Canlılarda genetik bir bozukluğun olup olmadığını ve türler arasındaki farklılıklar Dna parmak izi tekniğiyle belirlenmektedir. Her bireyin Dna dizilişi, tek yumurta ikizleri hariç, kendisine özgüd Dna Parmak İzi, Canlılarda genetik bir bozukluğun olup olmadığını ve türler arasındaki farklılıklar Dna parmak izi tekniğiyle belirlenmektedir. Her bireyin Dna dizilişi, tek yumurta ikizleri hariç, kendisine özgüdür. DNA parmak izi yöntemi, bir insanın Dna’sını oluşturan baz sırasının diğer insanların Dna baz sıralarından değişik olmasına dayanmaktadır.

Dna Parmak İzinin Alanı,

Canlıların sahip olduğu özellikler ya genler tarafından aktarılır ya da çevrenin etkisiyle sonradan kazanılır. Canlıların özelliklerini belirleyen Dna molekülü ve yapısı hakkında araştırmalar yapan bilim dalına moleküler biyoloji adı verilir. Dna’yı oluşturan ve canlıların sahip olduğu özelliklerin aktarılmasına yardımcı olan genler ve genleri oluşturan nükleotitlerin dizilişleri hakkında araştırmalar yapan bilim dalına genetik (gen) mühendisliği adı verilir. Günümüzde Dna hakkında yapılan çalışmalar, Dna’nın yapısının anlaşılması ve genlerin canlılardaki etkilerinin tespit edilmesi konusunda yararlıdır. Genler üstünde yapılan çalışmalar, genetik mühendisliğinin temelini oluşturmaktadır. Genetik mühendisliği çalışmaları, insanlığın başta sağlık ve gıda olmak üzere pek çok sorununu çözmek umuduyla hızlı bir biçimde ilerlemektedir. Pek çok genetik mühendisi, genlerle ilgili anormallikleri düzeltmek için çalışmalar yapmaktadır. Bu sayede öncelikli olarak üreme hücrelerindeki zararlı genlerin gelecek kuşağa aktarılmasını önlemek amaçlanır.

Gen mühendisliği ve biyoteknolojinin yanı sıra son yıllarda nanoteknoloji alanında araştırmalar yapılmaya ve ürünler üretilmeye başlanmıştır. 1984 yılında Prof. Sir Alec Jeffreys tarafından keşfedilmiştir. Bir insanın Dna’sını meydana getiren nükleotit dizisi ile başka bir insanın Dna’sını oluşturan nükleotit dizisi birbirinden farklıdır. Bundan yola çıkarak iki farklı insanın Dna’sında her 100 nükleotit de 1 veya 2 nükleotit gibi farklılıkların olduğu anlaşılmaktadır. Bu şekilde Dna parmak izi tekniği geliştirilmiştir. Dna da bulunan nükleotit sırasının değişmesi kesici enzimlerin tanıma bölgelerinde değişikliğe yol açar. Bu değişimler sonucu kesici enzimler tarafından farklı boyutlarda ve sayıda DNA parçaları elde edilir. Bu Dna parçaları jel içine enjektelenir. Elektroforez adı verilen bir teknikle farklı uzunlukta Dna parçaları birbirinden ayrılır. Kısa olan Dna parçalarının hareketleri uzun olan parçalara göre daha hızlıdır. Dna parçaları jel üzerinde boyutlarına göre belirli uzaklıklarda bantlar oluşturur. Bu bantlaşma her bireyin kendine özgüdür ve buna Dna parmak izi adı verilmektedir

Dna Parmak İzi Hangi Alanlarda Kullanılır

Dna parmak izi suçluların tespit edilmesinde kullanılan yaygın bir tekniktir. Bu yöntemle olay yerinde bulunan kan, tükürük, kıl ve tırnak gibi canlı kalıntıları kriminal çalışmalarla incelenip suçlunun bulunması sağlanmaktadır. İki kişinin aynı Dna parmak izine sahip olma olasılığı oldukça düşük olduğu için pek çok adli vakada bu teknikten yararlanılır. Dna parmak izi tekniği günümüzde göçmen sorunlarında, safkan köpek ırklarının belirlenmesinde, babalık davalarında, bitki ve hayvan türlerinin korunması çalışması dahil oldukça geniş bir uygulama alanına sahiptir. 
]]>
Serçe Parmak Uyuşması https://www.parmak.gen.tr/serce-parmak-uyusmasi.html Wed, 10 Oct 2018 23:56:13 +0000 Serçe Parmak Uyuşması, Öncelikle parmak uyuşması insanlar arasında çokça bahsedilen bir durum olduğu bilinmektedir. Parmakta uyuşmalar karıncalanma hissi ve dahada ilerlemesi durumunda duyu kaybı ile oluşan bir durumdur. Fakat p Serçe Parmak Uyuşması, Öncelikle parmak uyuşması insanlar arasında çokça bahsedilen bir durum olduğu bilinmektedir. Parmakta uyuşmalar karıncalanma hissi ve dahada ilerlemesi durumunda duyu kaybı ile oluşan bir durumdur. Fakat parmak uyuşmasının hepsi ciddi bir durum olacağı anlamınada gelmemektedir. Parmak uyuşmaları uzun süreli kişinin kolu ve parmağının aynı pozisyonda kalması nedenli olabilmektedir ve geçicidir. Serçe parmak uyuşması da bu sebeplere bağlı olarak gelişmiş olma ihtimali yüksektir. Genellikle serçe parmak uyuşması ve diğer parmakların uyuşması o parmak da bulunan sinirlere yeteri kadar kan akımı olmamasından kaynaklı uyuşma olması da bilinenler arasındadır. Bu kan dolaşımın aza olma ihtimaline tıp alanında karpal tunel sendromu denilmektedir. Ayrıca kişinin beyin omurlarında oluşan hasar nedeni ile de parmaklarda uyuşma görülmektedir. Hatta parmakta yaralanmalar ve çeşitli nedenler ile iltihaplanmalarda parmakta uyuşmaya neden olmaktadır.

Serçe Parmak Uyuşması Sebepleri

Şimdi sizlere parmak uyuşma nedenlerinden bahsettikden sonra konumuz olan serçe parmak uyuşmasından bahsedelim. Serçe parmak uyuşması kişinin herhangi bir kronik parmak uyuşması hastalığı olmasına işaret edilebilir. Özellikle kişinin serçe parmağında uyuşma yaşaması kişinin kol bölgesinde bulunan sinirlerin sıkışması sonucu olması söz konusudur. Bu durum ise bilinen bir hastalık nedenidir. Serçe parmak uyuşması nedenleri hastane ortamında doktor tarafından araştırılmalı ve doğru tanı konularak doğru tedavi uygulanmalıdır.  Ulnar sinirleri kişin el ve özellikle serçe parmak hissi duyusu ve hareketinden sorumlu olduğundan bu sinirde oluşabilecek bir sinir sıkışması kişinin serçe parmağında uyuşmaya neden olabilir. Bunun için doktor tarafından muayene edilmesi gereklidir. Ulnar sinirleri kişinin kol dirseğinin iç kısmında bulunan kanaldan geçer bu bölgeye alınan bir darbe sonucunda kişinin serçe parmağında uyuşmaya neden olmaktadır. Parmak uyuşması kişide var olan tümör ve çeşitli inmeler sonucunda serçe parmakta uyuşma olma olasılığınında olması muhtemeldir. Serçe parmakta oluşan uyuşma kısa süreli ve geçici oluyorsa korkulacak bir durum yoktur. Birde bunların tersine serçe parmakta oluşan uyuşmalar kronik ve uzun süreli ve kalıcı oluyor ise işte o zaman hiç vakit kaybetmeden bir doktora baş vurarak serçe parmakta olan uyuşmanın nedenleri ve sebeplerinin araştırılması önemlidir.

Serçe Parmak Uyuşmasına Neden Olacak Hastalıklar
 • Şeker (diyabet) hastalığı
 • Periferal nöropati
 • Multipl skleroz
Serçe Parmak Uyuşmasının Tedavisi
 • Kol dirseğine darbe almamak için dirseklik kullanılmalı
 • Kolların göğüs üstende bağlanmaması
 • Kol dirsekleri düz tutulmalı sinirler sıkıştırılmamalı
 • Gece yatarken atel kullanılması gereklidir
 • Gün içerisinde kol dirseği çok fazla kullanılmamalı

]]>
Parmakta Şişlik https://www.parmak.gen.tr/parmakta-sislik.html Thu, 11 Oct 2018 07:53:51 +0000 Parmakta Şişlik: Parmaklarımız ellerimizde ve ayaklarımızda bulunan organlardır. Parmaklarımız tüm ihtiyaçlarımızı işlerimizi yapmamıza yardımcı olur. Parmaklardaki herhangi bir rahatsızlık bizi zor durumda bırakabil Parmakta Şişlik: Parmaklarımız ellerimizde ve ayaklarımızda bulunan organlardır. Parmaklarımız tüm ihtiyaçlarımızı işlerimizi yapmamıza yardımcı olur. Parmaklardaki herhangi bir rahatsızlık bizi zor durumda bırakabilir. Parmakta şişlikte bu rahatsızlıklardan biridir. Parmak şişmesi parmağın incinmesi, sürekli aynı hareketlerin tekrarı ve iltihaplar sonucu meydana gelir. Parmak şişmesinde parmak dokusunun içerisinde sıvı birikmesi ile belli olur. Parmakta büyüyen şişlik deri içinde baskı yapmaya başlar. Parmakta şişlik kemiğin içinde, Parmak eklemlerinde veya parmak kemiğini saran yumuşak doku içinde görülür. Parmaklarımız yaşadığımız sürece birçok zorlanmaya, esnekliğe dayanıklılığı ile direnir. Parmakta şişlikler yumuşak veya sert şişlik şeklinde olabilir. Parmakta şişlik ağrılı ya da ağrısız durumlar ortaya çıkarır. Parmakta şişlikler nadir olarak büyüme yapabilir, çoğunlukla sabit büyüklükte görülür.

Parmakta Şişlik Neden Oluşur: 

Parmak dokusu içinde meydana gelen incinmeler veya fiziksel hareket zorlamaları dan oluşur. Parmak derisi kesilmişse bu kesik yerden mikroplar içeri girer. Bu durumda parmakta iltihaplanma meydan gelir, buda parmakta şişlik olmasına neden olur. Parmakta şişlik bazı hastalık durumlarında görülür. Romatoid, osteoartrit ve lenf ödemi hastalıkları da parmakta şişlik olmasına neden olur. Parmakta şişlikler bazen de böceklerin ısırması ile neden oluşturur.

Parmakta Şişlik Tedavisi Nedir: 

Önce şişlik olan parmağımızın elini dinlendirmeli parmaktaki şişliğin üzerine buz koyun. Parmaktaki şişliğin üzerine buzu direk koymayın, havlu veya bez içine buzları yerleştirip uygulayın. Buzu şişliğin üzerine koymak kan akışının yavaşlatıp deriye zarar verebilir. Havlu veya bez arasındaki buzu 10- 15 dakika aralıklar halinde günde 3- 4  kere uygulayabilirsiniz. Bu işlem sırasında buzu parmaktaki şişliğin üzerinde yirmi dakika kadar tutunuz. Böylece buz ile parmaktaki şişliği tedavi etmiş olursunuz. Parmaktaki şişlik elastik bir bandaj ile sararak tedavi edilir. Bandajı uygularken düzgün bir şekilde ve kan akışını engellemeyecek şekilde uygulamalısınız. Bandaj uygulaması sonrasında uyuşukluk, karıncalanma, parmakta soğukluk hissederseniz bandajı gevşetin. Parmaktaki şişlik bir yara sonucu olmuşsa, sağlık kuruluşunda muayene olmanız gerekmektedir. Açık yara düzenli şekilde temizlenip, dezenfekte yapılıp, krem tedavisi yapılır. Yarayı gazlı bez ile sararak tedavi edilir. Parmakta şişlik diğer hastalıklardan kaynaklanmışsa, ağrı kesici haplar ve kremler kullanılarak tedavi edilir. Parmaklarınız yorucu, zorlayıcı hareketlerden uzak durun. Parmakta şişlik büyüyorsa fazla ertelemeden uzman bir doktora görünmelisiniz.

İyi Günler.

]]>
Ayak Baş Parmak Uyuşması https://www.parmak.gen.tr/ayak-bas-parmak-uyusmasi.html Thu, 11 Oct 2018 10:25:42 +0000 Ayak Baş Parmak Uyuşması ,çok nadir görülen fakat üzerinde durulması gereken ciddi bir durumdur. Bu uyuşukluğun tehlikeli olup olmadığını anlamak için kroniklik durumunu inceleyerek bilmek gerekmektedir. Tekrarlayan bir uyuşma Ayak Baş Parmak Uyuşması ,çok nadir görülen fakat üzerinde durulması gereken ciddi bir durumdur. Bu uyuşukluğun tehlikeli olup olmadığını anlamak için kroniklik durumunu inceleyerek bilmek gerekmektedir. Tekrarlayan bir uyuşma ise mutlaka doktor kontrolüne ihtiyaç vardır. 

Sinirlerde hasar ya da sıkışmaya sebep olan hastalıklar ayak parmaklarında uyuşma yaratırlar. Bu uyuşma sebeplerini diyabetik nöropati, tiroit sorunları, kurşun zehirlenmesi, alkolizim, inme, timör, B12 vitamin eksikliği gibi sıralayabiliriz. Ayak baş parmak uyuşması duyu kaybı oluşması nedeniyle ortaya çıkan bir olaydır. Uyuşma ile birlikte karıncalanma, batma, yanma gibi belirtiler de meydana gelebilmektedir. 

Ayak Baş Parmak Uyuşması Nedenleri:
 • Bir darbe alma nedeniyle sinirlerin ve dokuların hasar görmesiyle uyuşukluk yaşanabilir. 
 • Kişinin sistematik kanser, tümör gibi bir rahatsızlığa sahip olması nedenlerindendir. 
 • Dolaşım sitemindeki bir  bozukluk var ise bu kan gidişine engel olacağından dolayı uyuşmaya sebep olabilir.
 • Ayaklarda ya da ayak bileklerinde oluşan bir inflamasyon sonucu bir uyuşukluk yaşanabilir. 
 • Gut hastalığının olması ,
 • Osteropoz
 • Sinir sıkışması ve sinirlere baskı uygulanması
 • Arter ve venlerin karışarak düğümlenmesi
Ayak baş parmak uyuşması altta yatan sebebine göre değişik sonuçlara neden olabilir. Bu nedenle sebebine göre önlemler alınmalı ve tedavisine bir an evvel başlanmalıdır. Eğer tedaviye başlanmazsa felç, sakatlık, uzuv kaybı gibi sonuçlar doğabilir. 

Ayak Baş Parmak Uyuşmasına Yönelik Yapılacaklar Nelerdir

Dolaşımın sağlanabilmesi için ayak parmaklarına masaj yapılabilir. Uyuşma yaşanan baş parmak hareket ettirilebilir. Duruş düzeltilerek sinirlere olan basınç azaltılabilir. Uzun zaman yatmaktan ya da ayakta durmaktan uzak durulmalıdır. Sigara kullanma alışkanlığı varsa bırakılır. Bu sayede dolaşım sorunu düzeltilmiş olur. Ayakkabıların sinirlere baskı yapmayacak şekilde olmasına dikkat edilir. Sürekli aynı şekilde yapılan işlerde mola verilerek devam edilmelidir. 
]]>
Ayak Parmağı Şişmesi https://www.parmak.gen.tr/ayak-parmagi-sismesi.html Thu, 11 Oct 2018 12:12:12 +0000 Ayak Parmağı Şişmesi, Ayak parmağı ellerinizin ve ayaklarınızın uç kısımlarında bulunan, fonksiyonel olarak pek çok olayda görevli olan organlardandır. El parmaklar ince işleri  tutmada, yapmada ve kavramada öneml Ayak Parmağı Şişmesi, Ayak parmağı ellerinizin ve ayaklarınızın uç kısımlarında bulunan, fonksiyonel olarak pek çok olayda görevli olan organlardandır. El parmaklar ince işleri  tutmada, yapmada ve kavramada önemlidir. Ayak parmakları ise yürümede çok önemlidir. Parmaklar, gün içinde en fazla kullanılan organlardan birisidir. Bu yüzden dış etkilenmelere de çok daha fazla açıktır. Bir parmaklarda sırasıyla;  kas, cilt, yağ doku,kemik ve kemikler arasındaki eklemler ile ligamentler bulunur. Sayılmış olan bu yapıların herhangi birinde hastalık yapıcı ayak parmak şişmesine sebep olabilir.

Ayak Parmak Şişmesinin Nedenleri
 • Travma: Ayak parmaklar travmalara çok fazla açık olan yapılardandır. Travma durumunda, inflamasyona bağlı olarak şişlik, kızarıklık, ağrılar ve ısı artışı olabilir.
 • Ayak parmak kırılmaları: Ayak parmağı kırılmaları, özellikle sporla uğraşan insanlarda daha çok görülmektedir. Örneğin; ayak parmağına dik bir şekilde gelen top ayak parmağının kırılmasına ayak parmağının şişmesine yol açabilir. Kemik ve erimesi yaşlı   olan kişilerde ayak parmaklar ve parmaklar kolaylıkla kırılmaktadır. Kırığın bulgularından bir tanesi de şişliktir. Ayak parmağında şişliğin yanı sıra ağrılar,  ısı artışı ve morarmalar gözlenebilir.
 • Ayak parmak çıkıkları: Ayak parmağının zorlandığı zamanlarda karşımıza çıkmaktadir. Özellikle genç ve orta yaş erkeklerde karşımıza çıkmaktadırlar. Çıkık belirtileri ise eklemde hareket kısıtlılığı, ağrı ve ayak parmağında şişliktir.
 • Ayak parmak cildi enfeksiyonları: Parmak cildi bakteriler, parazitler, virüsler ve mantarlar ile enfekte olabilirler. Bizim en çok gördüğümüz; ağrılı şiş, ve içi beyaz iltihaplı olan ve halk arasında dolama olarak isimlendirilen stafilokok enfeksiyonudur.
 • Ayak parmağı eklem artriti: Parmak eklemleri, enfeksiyöz bir sebebe bağlı tutulabileceği gibi enfeksiyöz olmayan sebeplere bağlı da tutulabilir. Enfeksiyöz olmayan sebeplerler arasında en çok romatoid artrit bulunur. Romatoid artrit, inflamatuar bir hastalıktır. H
 •  Tam olarak hiç bir zaman  iyileşmez ve ayak parmak eklem tutulumları çok görülür. Özellikle proksimal interfalengeal eklemleri tutmayı çok severler.
 • Ayak parmak tendinitleri : Tendinitler, kas tendonlarının enflame olmasıdır. Bu enfeksiyöz olabileceği gibi non enfeksiyöz de olabilir. 
 • Ayak parmak kası enfeksiyonları: Kas enfeksiyonlarına tıp dilinde myozit adı verilir. Myozitte kas ağrılı, hassas ve şişliklerdir.
 • Ayak parmak tümörleri: Tümörler, parmağın herhangi bir yapısından kaynaklanmaktadır. Bu yapılar sırası ile yağ doku, cilt,  kas, kemik ve kemikler arasındaki eklemler ile ligamentlerdir
]]>
Serçe Parmak Tendon Kopması https://www.parmak.gen.tr/serce-parmak-tendon-kopmasi.html Thu, 11 Oct 2018 17:15:08 +0000 Serçe parmak tendon kopması: Tendon vücutta kol, parmak ve ellerin hareket etmesini sağlayan yapılardır. Tendonların her hangi bir şekilde zarar görmesi hareket kaybına neden olmaktadır. Tendonlar bulundukları bölgede kasların bi Serçe parmak tendon kopması: Tendon vücutta kol, parmak ve ellerin hareket etmesini sağlayan yapılardır. Tendonların her hangi bir şekilde zarar görmesi hareket kaybına neden olmaktadır. Tendonlar bulundukları bölgede kasların bitiş noktalarına yapışmadan önce kiriş diye adlandırılan yapılara dönüşmüş hali olarak bilinmektedir. Tendon yaralanmaları sık karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır. Kaza sonucu oluşan derin kesikler tendonunda kesilmesine ve zarar görmesine neden olmaktadır. Bu durumlarda kişi el cerrahisi kliniğine zaman kaybetmeden başvurmalıdır. Kişide serçe parmak tendon kopması oluşmuş ise doktorun uygun gördüğü müdahale zaman geçmeden uygulanmalıdır. Tendon yaralanması olan hastalar detaylı bir şekilde fizik muayeneden geçirilerek yaranın ve hastanın durumunun değerlendirilmesi gerekmektedir. Özellikle tendon kopması sinir ve damarlarda yaralanma da oluşmuş olma ihtimali vardır. Tendonda oluşan kesik tedavi edilmediği takdirde tendon boyunda kısalma oluşur ve bu durumda tendonun dikilmesi daha zor bir hal alır. Böyle bir durumun yaşaması kişide çift aşamalı bir tedavi gerektirmektedir. Kişide operasyon gerektiren bu durum kişinin daha zorlu bir tedavi sürecine girmesine neden olmaktadır. Bu durumda ameliyat sonrasına el alçıya alınır ve yaralanmanın boyutuna göre kişinin hareketlerine kısıtlama getirilir. Kişiye gerekli sürelerde aktif hareket kısıtlaması uygulandıktan sonra fizik tedaviye başlanır. Serçe parmak tendon kopmasında ameliyatın dışında fizik tedavide çok büyük önem taşımaktadır.Çünkü ameliyat sonrası alınmayan fizik tedavi ilerki zamanlarda tendonların birbirine yapışarak hareketlerde kısıtlılığa neden olmaktadır. Böyle bir durum ikinci ameliyatın gerçekleşmesine neden olabilmektedir. Bu ameliyatta ise yapışık olan tendonları ayırmak için yapılmaktadır. Bu durum göz önünde bulundurularak ilk ameliyatın ardından fizik tedavi ihmal edilmemelidir.

Serçe parmak tendon kopması nedenleri:
 • Özellikle kadınların bulaşık yıkarken cam kırılması sonucunda serçe parmakta kesik yaşanması
 • Trafik kazalarının sebebiyet verdiği durumlar.
 • Serçe parmağın kapı arasında ciddi bir şekilde kalması ve yaralanma oluşması
 • Herhangi bir kaza sonucu serçe parmağın bıçakla yaralanması
 • Genellikle çocuklar koşarken kesici bir maddenin üzerine düşmeleri ve serçe parmakta kesik oluşması
]]>
Baş Parmak Eklem Ağrısı https://www.parmak.gen.tr/bas-parmak-eklem-agrisi.html Thu, 11 Oct 2018 17:42:09 +0000 Baş parmak eklem ağrısı,  insanlarda çok yaygın bir şekilde görülen sorun değildir. Bunun sebebi baş parmak eklemlerinin oldukça sağlam ve güçlü olmasıdır. Ama bazı insanlarda yoğun fiziksel aktiviteler sebebi ile Baş parmak eklem ağrısı,  insanlarda çok yaygın bir şekilde görülen sorun değildir. Bunun sebebi baş parmak eklemlerinin oldukça sağlam ve güçlü olmasıdır. Ama bazı insanlarda yoğun fiziksel aktiviteler sebebi ile baş parmak eklem ağrıları ortaya çıkmaktadır.  Baş parmak eklemlerinde görülen bu gibi ağrılar genel olarak normal karşılanan bir durum olsa bile bazen düşünülen sebebin aksine çok büyük tehlikelerden dolayı meydana gelmektedir. Bu ağrılar, basit sebeplerden bile kaynaklansa kişilerin gerekli önlemleri almaması sebebi ile daha da şiddetlenerek kişileri zor durumlara düşüre bilmektedir. Zaman zaman insanlarda hafif veya ağır,  başparmak eklem ağrıları meydana gelmektedir. Eğer bir başparmak eklem ağrısı 2-3 günü geçmiş ve henüz iyileşme göstermemiş ise bu durum tehlikeli olabilir. Bazı insanlarda ise başparmak eklem ağrıları kronik bir tavır alarak, ara ara meydana gelebilir. Bu durum özellikle kişilerin başparmak hareketlerinin kısıtlanmasına bağlı olarak yaşam kalitelerinin düşmesine sebep olur. Kimi zaman insanlar başparmak eklem ağrıları sebebi ile çalışma hayatında gerekli olan işleri yapamaz veya eğitim hayatında gerekli olan yazıları yazamaz hale gelebilirler. Bu gibi durum ise daha çok kişilerin sınav dönemlerinde başarısızlığa sebep olacak derecede büyük problem oluşturur. Her hangi sebeple olursa olsun baş parmak eklem ağrıları için kesinlikle doktora giderek gerekli muayeneleri yaptırmanız yerinde  bir davranış olacak. 

Uzun zaman insanların el ile ilgili spor aktivitelerini yapmaları sonrasında baş parmak eklem ağrıları meydana gelebilmektedir. Bu sebeple eğer sizlerde de baş parmak ya da parmak eklemleri ağrısı sorunları ortaya çıkar ise öncelikle birkaç zaman önce yapmış olduğunuz el egzersizlerini hatırlayın ve bu egzersizleri uygularken eklemlerinizi zorlayıp zorlamadığınıza da bakın. Eğer çok ciddi olmayacak biçimde zorlanmalar oldu ise bu durum çok kafaya takılacak bir sorun değildir. Ama eğer çok zorlanmışsanız kesinlikle bu alanda uzman bir doktora görünmenizi tavsiye ederim. Baş parmak eklem ağrıları, bazen de kişilerin özellikle de ileri yaştaki insanların marketten dönüşleri sırasında taşıdıkları eşyalardan dolayı meydana gelebilir. Bu gibi durumlar daha çok kişinin eve geldikten sonra dinlenmesi ile ortaya çıkar. Bazen de kişinin gün içerisinde eklemlerini market eşyaları sebebi ile yorması durumunda ortaya bu gibi eklem ağrıları çıkmaktadır. Baş parmak eklem ağrılarında genellikle eklem bölgelerinde çok yoğun olan bağlar ve kaslar ağrılara sebep olur. Bu sebeple evde kas gevşetici kremler varsa ağrıyan eklem bölgesine bu kremleri bol bol sürmeniz ağrıyı hafifletecektir.

Baş parmak eklem ağrılarının sebepleri

 • Şeker hastalığı 
 • Kas zedelenmesi
 • Zorlanma
 • Enfeksiyonel sorunlar
 • Kireçlenme
 • Kabakulak
 • Romatizma

]]>
Ayak Parmağında Mantar https://www.parmak.gen.tr/ayak-parmaginda-mantar.html Fri, 12 Oct 2018 13:41:16 +0000 Ayak parmağında mantar, çoğu kişide görülebilen bir cilt hastalığıdır. Mantar, karanlık alanları seven, nemli ve sıcak ortamlarda çoğalan mikroorganizmalara verilen addır. Dolayısıyla ayakkabı içi mantar üret Ayak parmağında mantar, çoğu kişide görülebilen bir cilt hastalığıdır. Mantar, karanlık alanları seven, nemli ve sıcak ortamlarda çoğalan mikroorganizmalara verilen addır. Dolayısıyla ayakkabı içi mantar üretimi için oldukça elverişlidir. Özellikle, kapalı, hava almayan ayakkabıların uzun saatler giyilmesi, banyo sonrası ayak kurutulmadan hemen çorap giyilmesi, terleme mantarların oluşumunu tetikler.

Ayal parmağında mantar nedenleri nelerdir

Ayakkabıyı ya da terliklerin başkalarıyla paylaşılması mantar oluşumu için oldukça risklidir. Ayak parmağında oluşan mantar görünümü kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Bazen parmak aralarında görülen mantar, ayak tabanında ya da ayağın yan kısımlarında görülebilir. Kızarıklık yaratan, su toplayan ya da kepek kepek dökülen yaralardır. Mantar genelde kaşıntı ve yanmaya sebep olur. Ayak parmağında mantar, eğer tedavide ihmal edilirse tırnaklara ulaşabilir. Mantar tırnaklara kadar yayıldığında tedavi zorlaşabilir. Dolayısıyla mantar fark edilir edilmez tedavisi yapılmalıdır. Ayak parmağında mantar eğer tırnağa sıçramışsa, tırnakta kalınlaşma, kırılma, renk değişimi görülebilir. Yine tedavi yapılmadığında tırnak kaybı yaşanabilir.

Ayak parmağında mantar tedavisi nasıl yapılır

Mantar bulaşıcı özelliği olan bir rahatsızlıktır. Dolayısıyla tedavisi gecikmemeli ve diğer insanlara yayılmaması için özen gösterilmelidir. Ayakların devamlı temiz tutulması, kuru kalması sağlanmalıdır. Çoraplar sık aralıklarla değiştirilmeli, ayağı sıkan ayakkabılardan uzak durulmalıdır. Çorap olarak ayakta nemi çeken çoraplar tercih edilmelidir. Günlük giyilen ayakkabılar havalandırılmalı ve mümkünse her gün aynı ayakkabı giyilmemelidir. Bu sayede mantar oluşumunu tetikleyecek kötü koku engellenmiş olur. Mantar tedavisinde ağız yoluyla kullanılan ilaçların yanı sıra kremlerde kullanılabilir. Kullanılacak ilaçlar mutlaka doktor reçetesi ile kullanılmalıdır. Tırnak mantarı enfeksiyonunda tedavi süreci oldukça uzundur. Ayak parmağında mantar tedavisi için, eğer tırnaklar aşınmışsa tırnak cilası kullanılabilir. Bir gün arayla kullanılan tırnak cilası bir hafta düzenli uygulanır. Cila alkol kullanılarak temizlenir.Tıbbi tedavisinin yanı sıra ayak parmağında mantar için bitkisel tedaviden de yararlanılabilir;

 • Aynı sefa bitkisi ayak parmağı mantarında oldukça etkilidir. Bitki bir miktar suyla kaynatıldıktan sonra ılıtılır. Ilıyan su bir kovanın içine alınarak ayaklar bu suyun içinde bekletilir. 15 dakika bekletildikten sonra mantar üzerine yine içeriğinde aynısefa bitkisi bulunan krem kullanılabilir.
 • Sarımsak yine ayak parmağında mantar tedavisi için kullanılabilir. 6-7 diş sarımsak ezilir ve üzerine biraz alkol eklenip karıştırılır. Karışım kavanoz içinde birkaç saat bekletildikten sonra süzülerek başka bir kavanoza alınır. Önce ayaklar yıkanıp kurulanır. Hazırlanan karışıma bir parça pamuk batırılarak mantarların üzerine uygulanır. Pamuklar mantar bulunan parmak aralarına yerleştirilerek 3 saat bekletilir. Bekleme süresi tamamlandıktan sonra pamuklar bölgeden alınıp, ayak bol suyla yıkanır. 2 hafta boyunca özellikle geceleri uygulandığında faydalı olur.
 • Aloe vera bitkisi ayak parmağında oluşan mantarlar için kullanılabilir. Aloe vera yağı bir parça pamuğa dökülerek günde iki kez mantarlara uygulanır.
 • Elma sirkesi: 500 ml elma sirkesine 1 lt sıcak su eklenir. Karışım bir kova ya da leğene alınarak ayaklar bu karışım içinde 1 saat bekletilir. Haftada bir iki defa tekrarlandığında oldukça faydalı olur.
 • Poudora, mantar tedavisi için etkili bitkilerden biridir. Bitki çay şeklinde hazırlanarak içilebileceği gibi hazırlanan çayla ayaklar yıkanabilir
]]>
Ayak Serçe Parmağı https://www.parmak.gen.tr/ayak-serce-parmagi.html Sat, 13 Oct 2018 03:59:39 +0000 Ayak Serçe Parmak: Ayak parmakları vücudun yürüme ile koşma esnasında dengesini sağlayarak en iyi şekilde hareket yapmasını sağlayan uzuvlarıdır. Ayak serçe parmağı diğer ayak parmakları ile beraber hareket eder Ayak Serçe Parmak: Ayak parmakları vücudun yürüme ile koşma esnasında dengesini sağlayarak en iyi şekilde hareket yapmasını sağlayan uzuvlarıdır. Ayak serçe parmağı diğer ayak parmakları ile beraber hareket ederek, topukların yerden dengeli bir şekilde kalkmasını sağlar. Topuğun yerden kesilmesi ile parmaklara yansıyan güç, tarak kemiklerinde son bulur. Bu işlev parmaklar olmadan yapılamayacağından, tarak kemikleri yere paralel olarak basamayacak ve vücudun öne doğru hareketi oluşmayacaktır. İnsanlar da bu sebeple yalnızca dizini kırmadan, bacağını düz atıp yavaşça yürüyecekti. Ayak parmaklarıyla zemine basılıp, vücudu öne doğru hareket ettiren güç, parmakların ucundaki kuvvetli kaslarla sağlanır. Ayakta bulunan orta ve ayak serçe parmağında iki tane, diğer parmaklardaysa üç tane parmak kemiğinin var olması, ayak parmaklarının zeminde oluşan gelen ivme kuvvetini daha iyi kavramasının bir sonucudur.

Ayak parmaklarının en önemli görevini yürüme esnasında yerine getirir. Hareketsiz olarak ayakta durulduğu zaman, vücudun ağırlığını topuk ve tarak kemikleri taşır. Yani ayakta durulduğunda parmaklar dinlenme aşamasındadır. Ayakta dururken de parmakların vücudun ağırlığını taşıması durumunda, parmaklar bu ağırlığa dayanamayacak hale gelir. Bu şekilde insanlar ayakta beş dakika dahi duramaz. Bu sebeple insanlar ayak parmaklarına dikkat edip, iyi bakmalıdır.

Kısaca özetleyecek olursak; ayak serçe parmağı diğer ayak parmakları ile beraber, vücudun denge unsurunu sağlamada yardımcı görevini üstlenmektedir.

Ayak Serçe Parmağında Olması Muhtemel Sıkıntılar: 

En yaygın olarak görülen sıkıntılar;  yanlışlıkla bir yerlere çarpma ayaklara fazla yüklenme, ayak serçe parmak üzerine ağır bir şey düşürülmesi ya da bir yere çarpılması sonucu kırık oluşabilir. Böyle bir durumda ayak serçe parmağı, yanındaki parmağa bantlanarak sabit duruma getirilir. Ancak kırık ciddi ise, alçı ya da cerrahi bir durum olabilir. 4 veya 6 hafta gibi bir iyileşme süreci vardır.

Ayak serçe parmak kırığı, bazı belirtilerle anlaşılabilir. Kırık etrafında bulunan yumuşak dokularda şişme, kırılan kısımda şiddetli ağrı, parmakta oluşan biçim değişikliği, morarma ya da uyuşma bu belirtilerden bazılarıdır. Bu belirtiler ile karşılaşılacak vurma, çarpma benzeri bir durum olmuşsa ve yürümeye, ayakkabı giymeye engel bir durum oluşmuşsa, birkaç günden daha fazla sürüyorsa doktora görünmekte fayda vardır. Ayak serçe parmağında, kırık tehlikesini arttıran bazı faktörler vardır. Uygunsuz ayakkabı kullanımı, aşırı kilo, diyet sonucu oluşan kalsiyum eksikliği, kemik ile eklem rahatsızlığı bu risk etkenlerdir.

Doktor, ilk önce parmağını fiziki muayenesini yapacaktır. Parmağın etrafındaki deriyi inceleyip, kan akımı ve sinir iletimini kontrol edecektir. Şayet fiziki muayeneyle emin olmazsa, kesin bir için röntgen filmi ister. Ayak serçe parmağı kırığı, basit bir kırıksa reçetesiz olarak eczanelerden alınan bazı ağrı kesici ve iltihap önleyiciler kullanabilir.

Ayak serçe parmağında ciddi bir kırılma varsa, daha etkili olan ağrı kesiciler reçete edilir. Bazı hallerde de kırılan kemiğin yerine oturması için, redüksiyon işlemi uygulanabilir. Bu işlem esnasında anestezi yapılıp, kırık bölgesinin uyuşması sağlanır. Kırığın iyileşmesi amacıyla sabitleme yöntemleride uygulanabilir.

]]>
Parmak Ağrısı Neden Olur https://www.parmak.gen.tr/parmak-agrisi-neden-olur.html Sat, 13 Oct 2018 22:04:58 +0000 Parmak Ağrısı Neden Olur, Parmak ağrısı genellikle yapılan fiziksel aktivite sonucunda ortaya çıkan bir ağrıdır. Parmaklar zorlandıktan sonra ortaya çıkan parmak ağrıları normal olarak kabul edilmektedir. Eğer  bir fizikse Parmak Ağrısı Neden Olur, Parmak ağrısı genellikle yapılan fiziksel aktivite sonucunda ortaya çıkan bir ağrıdır. Parmaklar zorlandıktan sonra ortaya çıkan parmak ağrıları normal olarak kabul edilmektedir. Eğer  bir fiziksel aktivite yok ise bu parmak ağrısının bir bir çok farklı sebebi olabilir. Bazen bu duruma bağlı olmayan parmak ağrıları da oluşabilir. 

Parmaklar ellerin uç bölgelerinde yerini almış olan fonksiyonel anlamda bir çok işlev açısından görevli olarak kullanılan bir organdır. El parmakları ince işleri yapma, tutma, kavrama konusunda önemlidirler. Bir parmak yağ dokusu, kas, kemik, kemik arası eklem ve ligamentten oluşmaktadır. Bu yapılardaki tek bir olumsuzluk parmaklarda ağrılara sebep olabilir. Parmak ağrıları bazen zonklama şeklinde olabilir. Bazen de hafif şekilde görülebilir. 

Parmak Ağrısında Romatitin Rolü,

Parmak ağrısının ilk sebebi parmağa karşı oluşan bir darbe sonucundan kaynaklı olabilir. Ya da bir kaza, çarpma, vurma, kapı sıkışması gibi şekillerde olabilir. Bazı parmak ağrıları kendi kendine geçerken bazı ağrılar ise ciddi boyutlara ulaşarak cerrahi müdahale gerektirir. Daha çok iş hayatında sürekli olarak parmaklarını çalıştıran kişilerde görülmektedir. Kiriş kılıfı iltihabı adı verilen bu hastalık parmak ağrıların sebebi olabilir. Örneğin sürekli olarak bilgisayar başında klavye kullanarak çalışan ya da daktilo yazarak geçimini sağlayan kişilerde bu tür parmak ağrıları çoğunlukla görülebilir. Tetik parmak adı da verilen bu hastalıkta parmak açılmakta zorlanır. Parmakların hareketi kısmende olsa kısıtlanır. Bu esnada kütürdeme sesi de görülür. Tırnak çevresinde ağrı ile birlikte deride zamanla  kızarıklık ve şişme oluşuyor ise sebebi parmakta dolama çıkmış olabilme ihtimalidir. Dolama da parmak ağrısına neden olan bir hastalıktır. Ya da parmakta oluşan şeytan tırnağı koparılması ve tırnak eti kesilince oluşan mantar, uçuk gibi nedenlerle de parmak ağrısı görülebilir. Romatit artrit adı da verilen iltihaplı romatizma adında ciddi boyutlara ulaşabilecek olan hastalıkda parmaklarda ciddi ağrı ve şişlik oluşmasına sebep olmaktadır.
]]>
El Baş Parmak Kasılması https://www.parmak.gen.tr/el-bas-parmak-kasilmasi.html Sun, 14 Oct 2018 09:06:51 +0000 El baş parmak kasılması:  bilekte veya parmakta lezyonların daralması olabilir. bazen kullanılan antibiyotiklerin yan etkisinde olabilir. Bir takım beyinden oluşan rahatsızlıklardan da olma ihtimali olabilir. Ellerinizi düz t El baş parmak kasılması:  bilekte veya parmakta lezyonların daralması olabilir. bazen kullanılan antibiyotiklerin yan etkisinde olabilir. Bir takım beyinden oluşan rahatsızlıklardan da olma ihtimali olabilir. Ellerinizi düz tutarak ellerinizi açıp kapatarak ellerinizin hareketini izleyiniz ellerinizdeki parmaklarınızda istem dışı titreme veya bükülme yada kasılıp açılmıyorsa mutlaka bir doktora baş vurmalısınız. El baş parmağında istem dışı kasılma, titreme veya bükülme varsa sinir sıkışması, kas yırtılması veya lif kopması habercisi olabilir. Parmaklara giden sinirlerde veya damarlarda bir problem olmuş olabilir. Bu yüzden doktora gidilip en kısa zamanda tedavi edilmelidir. Boyun ve sırt bölgesinde ağrı var ise ve uzun süre el ve ayak parmaklarınızda uyuşma veya kasılma var ise bunun nedeni beyindeki hareketi kontrol eden bölümde her hangi bir hasar  olabilir. Bu tür problemler Parkinson, distoniye, ve esansiyal tremora hastalıklarının belirtisi olabilir. Bu belirtilerin yanı sıra titreme, kasılmalar, istem dışı hareketlerde ve hareketlerde yavaşlama bu hastalıkların belirtisi olabilir. Bu hastalıklar öncelikle ilaçla tedavi edile bilinir. Baş parmaktaki kasılımalar ve tutulmalar bilekteki sinir sıkışması ve tetik parmak olma ihtimali vardır. mutlaka bir doktora gidilip sonuç konup tedaviye başlanmalıdır. İlerlediği taktirde ilaçla tedaviye geç kalınmış olup direk cerrahi müdahale gerektirebilir. El baş parmağında kasılma, şişli, kızarıklık ve ağrının sebeplerinde bazıları sinir düğümlenmesi, iltihaplı durumlar, şeker  hastalığı, Artrit, sinir sıkışması ,incinme, burkulma ve kas firması gibi bir çok nedenleri  vardır. Her işimizi ellerimizle yaptığımız için bu tür hastalıklar yaşam kalitemizi düşürür ve bu yüzden hemen bir doktora gidilmelidir.

El baş parmak kasılmasında sinir düğümlenmesi: 

Elde veya bilekte derinin altında meydana gelen şişlik olarak ortaya çıkar. Sert veya yumuşak olarak ortaya çıkar ağrı olmaz hassasiyet içermez. Bu durum bir çok insanda tedavi gerektirmez ama bir şok insanın aklına kist olarak gele bilir. Bu yüzden doktora gidildiğinde bu durumlarda tedavi gerektirmeyen ganlion kisti olabilir. Bu konuda hastaları tek rahat sız eden şişliğin içinin şırıngayla içinin boşaltılmasıdır. İçinin boşaltılması çok uzun bir operasyon değildir. Lokal olarak yapılır.
]]>
Ayak Baş Parmak İltihabı https://www.parmak.gen.tr/ayak-bas-parmak-iltihabi.html Mon, 15 Oct 2018 03:55:48 +0000 Ayak baş parmak iltihabı, Çeşitli nedenler sonucu ortaya çıkan ayak baş parmak iltihabı oldukça can yakan ve gündelik hayatı olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlık türüdür. Hastalık tedavi edilmez ise parmakta oluşa Ayak baş parmak iltihabı, Çeşitli nedenler sonucu ortaya çıkan ayak baş parmak iltihabı oldukça can yakan ve gündelik hayatı olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlık türüdür. Hastalık tedavi edilmez ise parmakta oluşan iltihap yayılmaya başlar tırnakta şekil bozukluğu, tırnağın çekilmesi gibi durumlar ortaya çıkar. Hatta bazı durumlarla kangren ile bile sonuçlanabilir. Ayak baş parmak iltihabı ihmal edilmemeli en kısa zaman da doktora başvurulması gerekir. Ayak baş parmağı iltihabı oldukça sık rastlanılan bir durumdur. 

Ayak baş parmak iltihabı neden olur

 • En önemli nedeni yanlış tırnak kesilmesine bağlı oluşan tırnak batmalarıdır. Batan tırnak deriyi kanatarak orada iltihap oluşmasına neden olur. Oldukça rahatsız edici ve çok can yakıcı durumların oluşmasına neden olur.
 • Tırnakların banyo yapıldıktan sonra derin kesilmesi de tırnak batmalarına neden olur.
 • Ayak üzerine yada baş parmak üzerine düşen ağır cisimler, hızlı bir şeklide çarpma parmakta enfeksiyon oluşumuna neden olabilir.
 • Enfeksiyon
 • Ucuz olsun diye gelişi güzel alınan ayakkabılar, burnu dar topuklu ayakkabılar, uzun süre ayakta kalmak parmaklara aşırı yük binmesine ve tırnak batmalarına, nasır oluşumlarına neden olur. Oluşan bu nasırlar da ihmal edildiğinde enfeksiyon oluşmasına neden olur. 
 • Ayakların hijyeninin sağlanmaması, çorapların her gün değiştirilmemesi, ayakların yıkanmaması, pamuklu olmayan çoraplar giyilmesi, başkalarına ait olan çorap ve ayakkabıların giyilmesi, ayakların ıslak kalması, hamam, havuz gibi ıslak ortamlarda ortak kullanım alanlarında bulunan terliklerin giyilmesi gibi nedenler ayaklarda çeşitli mantar oluşumlarına neden olur. Bu mantarlar tedavi edilmediği taktirde ayaklarda ve özellikle baş parmakta başlayan kaşıntı sonucu çeşitli iltihap oluşumlarına neden olur. 
Ayak baş parmak iltihabı tedavisi, 

İltihabın oluşum durumuna göre farklılık gösterir. İltihap yeni başlamış ise tedavide çok kısa sürede sonuca ulaşılır. Fakat rahatsızlık daha ileri bir boyuta ulaşmışsa tedavisi de o kadar uzun sürecektir. Bu tip rahatsızlıklarda hasta da şeker hastalığı yoksa rahatsızlık doktorun vereceği antibiyotik ve çeşitli kremler ile evde tedavi edilebilir. Daha ileri boyutlarda tırnağın çekilmesi, yaranın kesilmesi gibi durumlar da söz konusu olabilir. Bu tip durumlar da enfeksiyon bazı hastalarda vücuda yayılmış olarak görülür. Hastanede tedavi edilmesi gerekmektedir. Ayak baş parmağında oluşan felon denilen iltihaplı rahatsılık parmak ucunun bir çok katmanın da oluşur. Bu nedenle iltihabın boşaltılması gerekir. Bu yöntem genelde parmak ucunun her iki tarafına kesik atılarak iltihabın boşaltılması sağlanır. Bu aşamadan sonra yaranın iyice temizlenmesi için gerekli solüsyonlarla pansuman yapılır ve kesinlikle özel bakım uygulanması gerekir. 
]]>
Tetik Parmak Ameliyatı https://www.parmak.gen.tr/tetik-parmak-ameliyati.html Mon, 15 Oct 2018 06:30:25 +0000 Tetik Parmak Ameliyatı: Tetik parmak ameliyatında iki teknik kullanılmaktadır.Kapalı teknikAçık teknikKapalı Tetik Parmak Ameliyatı,Tetik parmak tedavisinde kapa Tetik Parmak Ameliyatı: Tetik parmak ameliyatında iki teknik kullanılmaktadır.
 • Kapalı teknik
 • Açık teknik
Kapalı Tetik Parmak Ameliyatı,

Tetik parmak tedavisinde kapalı cerrahi teknik,etkin ve kolay bir gevşeme sağlaması ve komplikasyon riskinin az olması nedeni ile tercih edilen bir yöntemdir. Cerrahi operasyon lokal anestezi altında turnike yapmadan olarak uygulanır. İnsizyon hattına insülin enjektörü ile lokal anestezik madde yapılır. 16 gauge iğne kullanmak şartı ile makaralar serbest duruma getirilir. Tüm hastalarda ameliyat sırasında gevşetme işlemi sonrası parmak hareketlerinin rahatça yapıldığı ve takılmanın geçtiği görülür. El yumuşak sargıya alınır ve serbest olan parmak hareketlerine hemen başlanır. Kapalı cerrahide teorik olarak sinir hasarı riskinin fazla olduğu kabul edilmektedir.

Kapalı Tetik Parmak Ameliyatı,

Ameliyat avuç içine yapılan küçük bir kesik ile lokal anestezi altında uygulanmaktadır. Ameliyat esnasında tendon kılıfı etrafında yakın olan damar sinir yapılarının koruma altına alınması çok önemlidir. Tetik parmağı hastalığında cerrahi tedavi o bölgeye lokal anestezi altında uygulanmaktadır. Hastalığın bulunduğu bölgeye 1-2 cm'lik kesik ile tendonun takıldığı tünel genişletilir. Tüm hastalarda ameliyat sırasında yapılan gevşetme işlemi sonrası parmak hareketlerinin rahat bir şekilde yapıldığı ve takılma işleminin geçtiği görülür. Yapılan operasyona tek bir cilt dikişi atılarak el yumuşak sargıya alınır.Bu cerrahi işlem sonrasında hastalar parmaklarını rahatlıkla hareket ettirirler. Ameliyat sonrası dönemde belirtiler tamamen kaybolur ve iyi uygulanan cerrahi işlem sonrası tekrarlama olmaz.
]]>
El Parmakları https://www.parmak.gen.tr/el-parmaklari.html Mon, 15 Oct 2018 15:52:42 +0000 El parmakları, kişiliği ele veriyor. El parmaklarına bakarak cinsiyetin anlaşılması mümkündür. Çünkü bayanların el parmakları daha ince ve daha küçük görünümdedir. Ayrıca her şeyiyle zarif olan kadınların el parm El parmakları, kişiliği ele veriyor. El parmaklarına bakarak cinsiyetin anlaşılması mümkündür. Çünkü bayanların el parmakları daha ince ve daha küçük görünümdedir. Ayrıca her şeyiyle zarif olan kadınların el parmağı daha muntazam bir görüntüye sahiptir. Yapılan bir araştırmaya göre bayanların birçoğu erkeklerin ilk önce el parmaklarına bakarmış. Bu o insanın aşağı yukarı nasıl bir fıtrata sahip olduğu hakkında bilgiler verirmiş. Doğruluğu var mıdır bilmem ama ben eşimin parmaklarına baktığımda kişiliği ile örtüştüğünü fark ediyorum. Eğer el parmaklarımız olmasaydı elimizle yapmak istediğimiz hiç bir fiziki aktiviteyi gerçekleştirmemiz mümkün olmazdı. Düşünelim bir dakika boyunca neyi parmaklarımızla yapmadığımızı işte o zaman parmaklarımızın kıymetini bir kez daha iyi  anlamış oluruz. Örneğin eşimizle aramızdaki bağı bile parmağımızda taşırız. Bizler için yüzük parmağı bu yüzden çok değerlidir. Her bir parmağında böyle kendisine has özellikleri vardır.

El parmakları ve genel özellikleri 

Başparmak: El parmakları içerisinde en kısa ve en kalın olan parmağımız başparmaktır. Başparmak diğer el parmaklarıyla kıyaslandığında daha hantal bir yapıya sahiptir. Hem sağ hem de sol elde elin birinci parmağı anlamında başparmak ifadesi kullanılmaktadır. Aynı zamanda başparmağa şeklinden dolayı halk arasında badem parmağı denildiği de bilinen bir gerçektir. 

İşaret parmağı: İşaret parmağına aynı zamanda şahadet parmağı adı da verilmektedir. İşaret parmağına şahadet parmağı denilmesinin temel sebebi tamamen maneviyattan kaynaklanır. İslam dininde şahadet parmağı Allah'ın varlık ve birliğine işaret eder. Bu nedenle de Allah-u Ekber lafzı kullanıldığında bazen insanlar işaret parmaklarını kaldırırlar. Bu parmağın tek başına kaldırılması vahdeti temsil eder. İşaret parmağı orta parmakla başparmağın arasında yer alır. Başparmaktan sonraki ilk parmaktır. 

Orta parmak: İşaret parmağımız ile yüzük parmağımızın ortasında yer alan parmaktır. Elimizin tam artasında olduğu için bu isimle anılır. Orta parmak genel olarak elde bulunan en uzun parmak olarak bilinir. Bazen bu parmak yüzük takmak amacıyla çok fazla kullanılmaktadır. 

Yüzük parmağı: Serçe parmağın yanında yer alan parmaktır. Yüzük en çok bu parmağa takılır. Evliler alyansı sağ elin yüzük parmağına, nişanlılarsa sağ elin yüzük parmağına takarlar. Elde bulunan parmakların aile fertlerini ifade ettiği yüzük parmağının da eşi temsil ettiğine inanılır.

Serçe parmak: El parmakları içerisinde en küçük parmaktır. Var mısın iddiasına diyerek havaya kaldırdığımız nazik ve zarif parmağımızdır. Serçe parmak bazı kültürlerde havaya kaldırıldığında da başka anlamlar yüklenir. 
]]>
El Baş Parmak Ağrısı https://www.parmak.gen.tr/el-bas-parmak-agrisi.html Tue, 16 Oct 2018 04:01:28 +0000 El Baş Parmak Ağrısı, Baş parmak, elimizin bulunan parmakların birincisidir. Ellerimizde iki adet bulunmaktadır. El baş parmağı, elin işlevinin yüzde ellisini yerine getirmektedir. Elle ince işleri yapmakta çok öne El Baş Parmak Ağrısı, Baş parmak, elimizin bulunan parmakların birincisidir. Ellerimizde iki adet bulunmaktadır. El baş parmağı, elin işlevinin yüzde ellisini yerine getirmektedir. Elle ince işleri yapmakta çok önemlidir. Elde travmaya en açık olan parmaktır. El baş parmağı, gün içinde her zamankinden daha fazla kullanıldığında ağrı oluşabilir. Dinlenmeyle geçebilen bir ağrı türüdür.

El baş parmak ağrısı kimlerde görülür,

El baş parmakları travmalara oldukça açık olan yapılardır. Travma durumunda, inflamasyona bağlı şişlik, ağrı, kızarıklık ve ısı artışı olur. Travmalara bağlı kırılmaları ve çıkıkları olabilir. Parmak kırılmaları, özellikle sporla uğraşan bireylerde çok fazla görülmektedir. Parmağa dik biçimde gelen bir darbe parmağın kırılmasına neden olabilir. Yaşlı ve kemik erimesi olan bireylerde parmaklar darbe olmadan kolaylıkla kırılabilmektedir. Kırığın bulgularından biri de ağrıdır. Ağrı yanında, şişlik, anormal hareket, ısı artışı ve morarma da gözlenebilir. Parmak çıkıkları, parmağın zorlandığı anlarda oluşabilir. Özellikle genç ve orta yaş erkeklerde karşımıza çıkmaktadırlar. Çıkık belirtileri; ağrı, şişlik ve eklemde hareket kısıtlılığıdır.

El baş parmak ağrısı nedenleri,
 • Artrit: El baş parmağında bulunan eklemler; karpometakarpal, metakarpofalangeal  ve interfalengeal eklemlerdir. Bu eklemler, (diartrodial) oynar eklemlerdir ve eklem sıvısı içerirler. İçerdikleri bu eklem sıvısının inflamasyonuna bağlı olarak; eklemlerde ağrı, kızarıklık, şişlik ve sıcaklık mevcuttur. Artritin nedenleri; dejeneratif hastalıklar, inflamatuar hastalıklar,  travma ve enfeksiyöz olabilmektedir. 
 • Septik artrit: Ortopedi ile fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünün acilidir. Septik artrit acil bir durumdur ve en kısa sürde müdahale edilmesi gerekmektedir. Müdahale edilmediği takdirde eklemin kaybedilme olasılığı vardır. 
 • Parmak eklem artriti: Parmak eklemleri, enfeksiyöz bir sebebe bağlı tutulabileceği gibi enfeksiyöz olmayan sebeplere bağlı da tutulabilir.
 • Romatoid artrit: Enfeksiyöz olmayan artritlerin sebepleri arasında ikinci olarak en çok romatoid artrit vardır. Romatoid artrit, inflamatuar bir rahatsızlıktır. Hiçbir zaman tamamen iyileşmez ve el parmak eklem tutulumları çokça ünlüdür. Özellikle proksimal interfalengeal eklemlerdeki tutulumlar görülür. 
Parmak derisi enfeksiyonları: 

Parmak derisi virüsler, bakteriler, parazitler ve mantarlar ile enfekte olabilirler. En çok görünen; şiş, ağrılı, ve içi beyaz iltihaplı olan halk arasında dolama olarak bilinen stafilokok enfeksiyonudur.
 • Parmak tendon enfeksiyonları: Tendinitler, kas tendonlarının enflame olması durumudur. Bu enfeksiyöz ya da non enfeksiyöz de olabilir. 
 • Parmak kası enfeksiyonları: Kas enfeksiyonlarına tıp literatüründe myozit adı verilir. Myozitte kas hassas, ağrılı ve şiştir.
 • Parmak tümörleri: Tümör, parmağın herhangi bir yapısından kaynaklanabilir. Bu yapılar sırayla; cilt, kas, yağ doku, kemik ve kemikler arasındaki eklemler ile ligamentlerdir.
 • De quervain tenosinoviti: El baş parmağının dorsalinde var olan ekstansör komponentinde olan tendon ve eklem sıvısının inflamasyonudur. El baş parmağının avuç içine olacak biçimde yumruk yapılması ve ulnar deviasyona zorlanması ile ağrı artar. Bu biçimde hastalığa teşhis koyulmuş olur.
El baş parmak ağrısı  tedavisi:

Sayılan belirtilerin tespit edilmesi ve gereken tedavinin yapılması için mutlaka bir uzmana baş vurulmalıdır.
]]>
Sol Serçe Parmak Uyuşması https://www.parmak.gen.tr/sol-serce-parmak-uyusmasi.html Tue, 16 Oct 2018 19:43:56 +0000 Sol serçe parmak uyuşması, karıncalanma ve uyuşma hissi sinirlerin hasar görmesi sonucunda veya aşırı uyarılmasında oluşmaktadır. Koldaki sinirler, omurilikte, beyinde, omurilikten çıkan sinirlerin köklerinde, periferik sini Sol serçe parmak uyuşması, karıncalanma ve uyuşma hissi sinirlerin hasar görmesi sonucunda veya aşırı uyarılmasında oluşmaktadır. Koldaki sinirler, omurilikte, beyinde, omurilikten çıkan sinirlerin köklerinde, periferik sinir sistemi adı verilen sinirlerde ya da deride hasar görebilir. Uyuşmanın şiddeti hasar gören yerin çok şiddetli ile bağlantılıdır. Fakat uyuşma şekli hasarın olduğu alandan etkilenmektedir. Mesela beyinde hasarı olan bir hasta için sol ve sağ vücut yarısında uyuşma hissedebilir. Vücut sinirlerinde hastalığı olan bir kişi için sadece hasarlı sinirin duyusunu aldığı alanda uyuşma hissetmektedir. Çoğu zaman parmak uyuşması tehlikeli bir durum olmazken, inme ve tümörler gibi önemli sebeplerden dolayı parmak uyuşmaları ortaya çıkabilir. Elin avuç içindeki ve arkasındaki yüzük ve serçe parmağı uyuşmaları genellikle koldaki ulnar sinir sıkışmasının bir belirtisi olarak olabilmektedir.

Bir başka deyişle sol serçe parmak uyuşmasının da dirseklerde meydana gelen bir problem zaman zaman sinir sıkışması el bileklerini ve el parmaklarını rahatsız eden çoğu zaman tüm kola yayılan ağrı, şeklinde görülen bir hastalık tipidir. Ulnar sinir tüm kol boyunca uzanır ve dirseği, el bileğini geçerek sonlanmaktadır. Elin serçe parmağı ve yüzük parmağının his duygusundan elin parmaklarının hareketinin bir kısmından sorumludur.

Sol serçe parmak uyuşması belirtileri

Dirseğin iç tarafından elimizle de hissedebileceğimiz bir tünel geçmektedir. Dirseğin almış olduğu bir travmadan, ulnar sinir etkilenirse dirsek kırıkları sonrası gibi sinirinde gelişen ödeme bağlı şekilde sinir, bu tünel içerisinde sıkışma ihtimali vardır. Bu duruma kubital tünel sendromu yada ulnar sinir sıkışması adı verilmektedir. Bu belirtileri detaylı olarak sayarsak;
 • Müzikal bir enstrümanı kullanırken veya elin parmaklarını ilgilendiren bir iş yapma esnasın da zorluk yaşamak.)
 • Özellikle geceleri ortaya çıkan elin serçe ve yüzük parmağında uyuşma hissi olması
 • Kavrama veya ayıklama işleminde güçsüzlük hissinin oluşması
 • Araba kullanma veya telefonla konuşma gibi dirseğin uzun süre katlı pozisyonda kalması sonrasında serçe parmakta uyuşma
 • Tüm kolun iç yüzünde ağrı hissetme gibi şikayetler oluşmaktadır.
Sol serçe parmak uyuşması tedavisi

Sol elin yüzük parmağından ortaya çıkabilecek uyuşmalar, çoğu zaman bu belirti ile görülmektedir. Öncelikli olarak bu bölüm ile alakadar olan uzman bir doktora danışmak, akabinde yapılacak tetkikler ile tedaviye karar vermek gereklidir. Eğer serçe parmak uyuşması kubital tünel sendromundan kaynaklanıyorsa ilaç tedavisi ya da ilerlemiş durumlarda cerrahi müdahaleler gerekebilir.
]]>
Sağ Serçe Parmak Uyuşması https://www.parmak.gen.tr/sag-serce-parmak-uyusmasi.html Wed, 17 Oct 2018 18:15:27 +0000 Sağ serçe parmak uyuşması, serçe parmak uyuşması çok ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Sağ serçe parmak uyuşması ekseriyette kollarda bulunan ulnar sinir sıkışmasından dolayı belirtisi görülebilir ve uyuşma g Sağ serçe parmak uyuşması, serçe parmak uyuşması çok ciddi rahatsızlıklara neden olabilir. Sağ serçe parmak uyuşması ekseriyette kollarda bulunan ulnar sinir sıkışmasından dolayı belirtisi görülebilir ve uyuşma genel olarak karpal tünel sendromu hastalığından da kaynaklanmaktadır. Sağ serçe parmak uyuşmasının sebebi olan ve sebeplerinin anlaşılabilmesi adına bu hastalığının teşhisi doğru tetkik edilmesi için, uzman bir hekime başvurmak gerekir. Ulnar adı verilen sinir bütün kol boyunca uzanan ve el bileğinden zorlanmaktadır. Bu sinirlerin elin parmaklarının, serçe parmağının his duyusundan ve eylemlerinden sorumludur. Dirseğin iç yanından elimiz ile hissedebileceğimiz bir tünel mevcuttur. Dirseğimize almış olduğumuz darbeler ulnar siniri etkileyerek, sinir de ödeme bağlı şekilde sinir tünel içerisinde sıkışmaktadır. Bu sinir sıkışması ulnar sinir sıkışması veya kubital tünel sendromu olarak da bilinir.

Sağ serçe parmak uyuşmasına sebep olan rahatsızlıklar

 • Multipl skleroz
 • Periferal nöropati
 • Şeker hastalığı

Parmak uyuşması genel itibariyle her insanda görülebilecek yaygın bir durumdur. Bu durumda oluşan karıncalanma ya da duyu kaybı hissene sebep olur. Uzun süre hareketsiz ve aynı pozisyonda kalan kolun sinire baskı uyguladığından sinire yetersiz kan akımı sonucu serçe parmağı uyuşması meydana gelir. Bunun ardından parmaklardaki iltihaplı enfeksiyonlar veya parmak yaralanmaları da uyuşmaya sebep olur. Çoğu parmak uyuşması tehlikeli arzettiği söylenemez. Ama inme ve tümörler gibi ciddi sıkıntılardan dolayı da parmaklarda uyuşma ortaya çıkar. Tehlikeli olan durum kronik uyuşmalardır. Kronik uyuşmalarda parmak uyuşması uzun sürüp kalıcı oluyor ise bu durumda çok ciddi tıbbi durumdan söz edilebilmektedir. Şeker hastalığı, periferal nörapati, maltipl skleroz gibi ciddi sağlık problemleri bu uyuşmalara sebep olmaktadır. Birkaç dakikadan fazla uyuşma ve değişik duygular görülüyorsa mesela; felç, kafa karışıklığı, konuşma bozukluğu ya da kuvvetsizlik gibi durumlarla beraber parmak uyuşması yaşanılırsa durum vahimdir ve uzman bir doktora başvurmak gerekir.  

Sağ serçe parmağında uyuşmanın tedavisi

 • Özellikle sağ elin fazla kullanılması fazla telefonla konuşuyorsa, dirseğini fazla hareket ettirmemesi gerekir.
 • Spor esnasında dirseği koruyan dirsekler kullanılması gerekir.
 • Dirseği düz tutarak serçe parmağına giden sinir sıkışmasını engellemek gerekir.
 • Kollar göğüs üzerinde çaprazlaşmasını önlenmelidir.
 • Geceleri kullanılan kolun pozisyonunu ayarlayan ateller kullanılması gerekir. 

Yukarı kısımda bahsettiğimiz tedavi yöntemleri serçe parmak uyuşmasına engel teşkil etmiyorsa kas güçsüzlüğü veya ağrı şikayetleri devam ediyorsa cerrahi yöntemlere gereklilik olacaktır. En çok kullanılan cerrahi tedavi yöntemleri anterior submuscular tranpozisyon olarak adlandırılan sinirin kemik tünelin arkasından önüne alınmasıdır. 

]]>
Baş Parmak İltihabı https://www.parmak.gen.tr/bas-parmak-iltihabi.html Wed, 17 Oct 2018 22:00:31 +0000 Baş parmak iltihabı; Parmakların yaralanması yada iltihabı oldukça çok karşılaşılan bir durumdur. Baş parmak iltihabı ufak iltihap ve şiddetli iltihap gibi değişkenlik gösterir. Bu gibi iltihaplar hafif başlar v Baş parmak iltihabı; Parmakların yaralanması yada iltihabı oldukça çok karşılaşılan bir durumdur. Baş parmak iltihabı ufak iltihap ve şiddetli iltihap gibi değişkenlik gösterir. Bu gibi iltihaplar hafif başlar ve tedavisi kolay olur. Ama, baş parmağın tedavisi düzgün yapılmaz veya ihmal edilirse, parmakta kalıcı yara, hasar bırakabilir.

Baş parmak iltihabının artması durumuna karşı, evde imkanlar dardır. Baş parmakta oluşan hafif bir iltihaplanma, hastada şeker hastalığı yoksa evde tedavisi yapılabilir. Tedavide gecikme, parmağın sakat kalmasına veya kaybedilmesine sebep olabilir. El yukarıda tutularak, sık sık suya batırıp çıkartılarak tedavi desteklenebilir. Eğer birkaç gün içinde netice alınamazsa, doktor eşliğinde tıbbi destek almak şarttır.  

Baş parmak iltihabı tedavisi; en sık uygulan tedavi yöntemi, antibiyotik ilaç takviyesi ile tedavisi ve hastaya bakımdır. Bu bakım özellikle iltihabın kuruması için, yaranın durdurulabilmesi içini basit bir yöntemde olabilir. İltihap bulaşmış olan dokuyu temizlemek için tıbbi bir uygulama da olabilir. Bazı iltihaplara hastanede ayakta tedavisi uygulanabilir iken, bazı parmak iltihaplarında  damardan  hastanın uzanarak tedavi uygulanması gerekir. Tıpta dolama adı verilen iltihaplı parmak, sadece yara bakımıyla iyileşebilecek bir durumdur.Eğer iltihap çok birikmiş ise, iltihabın temizlenmesi gerekir. Bu şekilde baş parmak iltihaplarında bisturi uygulanarak yara kesilerek, biriken İltihap temizlenir. Fazla yer kaplamış olan iltihaplarda, baş parmağa lokal anestezi uygulanarak ağrısız uygulama gerçekleştirilir. Hasta sonrada, antibiyotik kullanarak evde tedavi edilmesi sağlanır.

Baş parmakta meydana gelen felon ismi verilen iltihaplı durum, parmak ucunda oluşur. Bu nedenle iltihabın kesilerek çıkartılması gerekir. Genellikle parmak ucunun her iki yüzüne birden bıçak yardımı ile kesik atılır ve kısımlara ayırıp içerideki iltihap ve için yardım etmek için, içerisine tıbbi müdahale için bir alet sokulur. Yaradan çıkan iltihabı iyi temizlemek için, bir dezenfekte suyu ile yıkanır. Bu tür baş parmak iltihaplarda da doktor tavsiyesine uyulur ve evde özel bakım uygulanır.
]]>
Ayak Parmakları https://www.parmak.gen.tr/ayak-parmaklari.html Thu, 18 Oct 2018 11:01:06 +0000 Ayak parmakları, vücudun hareket etmesi, yürümesi, koşması için gerekli olan parmaklar olmasaydı, hareket etmek oldukça güç olurdu. Topuklar yere dengeli bir şekilde sabitlenemez ve kaldırılamazdı. Ayak topuğunun y Ayak parmakları, vücudun hareket etmesi, yürümesi, koşması için gerekli olan parmaklar olmasaydı, hareket etmek oldukça güç olurdu. Topuklar yere dengeli bir şekilde sabitlenemez ve kaldırılamazdı. Ayak topuğunun yerle teması eksildikten sonra parmaklara kuvvet yansır ve bu kuvvet tarak kemiklerinde sonlanır. Bu hareketle ayak parmakları olmadan yapılamaz. Parmaklar olmasaydı, tarak kemikleri yere paralel gelecek şekilde basamaz ve vücut öne doğru hareket ettirilemez. Ayak parmakları yere basıldığında vücudun öne doğru hareket etmesini sağlayan kuvvet, parmakların ucunda bulunan kuvvetli kaslardan sağlanmaktadır. Ayak parmaklarının 3.5. sinde iki, diğerlerinde ise üç adet parmak kemiği bulunmaktadır. Bu kemikler ayak parmaklarının yerde oluşan kuvveti çok iyi şekilde kavramasını sağlar. Ayak parmaklarının en önemli görevi yürüme anında gerçekleşir. Hareket etmeden durulduğunda vücut ağırlığı topuk kemiği ve tarak kemiklerinde olur. Hareketsiz dururken ayak parmaklarında hiçbir baskı olmaz. Ayak parmakları hareketsiz haldeyken dinlenme aşamasında olur. Aksi halde yük devamlı parmaklarda olsa parmaklar bu yüke dayanamaz ve kişinin ayakta kalması zorlaşır.

Ayak parmakları hastalıkları nelerdir

Ayak başparmağında kemik çıkıntısı: Erkeklere nazaran kadınlarda daha sık görülen bir rahatsızlıktır. Genelde ayağı sıkan ve yüksek topuklu ayakkabı tercihi nedeniyle oluşur. Bunun yanı sıra başparmak travması, kaza gibi nedenlerden dolayı da oluşabilir. Tedavi amacıyla kullanılan ilaçlar şikayetlerin azalmasını sağlar. Kesin tedavi için cerrahi kullanılarak çıkıntı yapan kemiğin alınması gerekir.

Marton hastalığı: Yine erkeklerden fazla kadınlarda görülen bir rahatsızlıktır. Ayak parmaklarının ön kısmında bulunan kemik aralarınsa bulunan sinirlerde hasar oluşması nedeniyle ortaya çıkar. Özellikle ayağın 3. ve 4. parmağında bulunan sinirlerde oluşur. Sinir hasarı nedeniyle şiddetli ağrı, sancı gibi yakınmalar hissedilir. Marton tabanlığı kullanılarak sinirlerdeki basınç azaltılabilir. Kesin tedavi için metatars kemiklerinin arası cerrahiyle açılarak sinir sıkışması giderilebilir.

Hallux rigudus: Baş parmağının artroz nedeniyle hareket kabiliyetinin sınırlanmasıyla kendini gösteren bir rahatsızlıktır. Hasta yürümekte güçlük çeker. Kişiye özel tabanlıklar kullanılarak hastanın şikayetleri hafifletilebilir.

Hallux valgus: Rahatsızlık genetik olarak ortaya çıkabileceği gibi statik bozukluktan dolayı da yaşanabilir. Ayak başparmağı içe doğru döner. Şikayetlerin giderilmesi için topuksuz rahat ayakkabılar tercih edilmelidir. Ayrıca özel aparatlar kullanılarak da şikayetler azaltılabilir. Şiddetli olmayan rahatsızlıklar için cerrahiye ihtiyaç duyulmaz. Rahatsızlık ilk evrelerdeyken özel ortopedik tabanlıklar kullanılarak hastalığın şiddetlenmesi önlenebilir. Hastalık ilerlediğinde nasır ve ikinci parmakta çekiç parmak durumu gelişebilir. Yine özel tabanlıklar kullanılarak hissedilen şikayetler hafifletilebilir.

Çekiç parmak: Genelde ayak başparmağında görülen bir rahatsızlıktır. Ayak başparmağı kıvrılarak ciddi anlamda ağrıya sebep olur. Tek başına ayak pençe görünümü alır. Genelde dar ayakkabı tercihi nedeniyle kadınlarda daha fazla görülür. Ayak ayakkabı içinde uzun süre bükülü şekilde kalması, vücut yapısında farklılık ve parmakları dik tutmaya çalışan kaslarda gelişen zayıflık sebebiyle oluşabilir. Ayak parmaklarında görülen en ağrılı hastalıklardan biridir. Beraberinde nasır meydana gelebilir. Nasır için basit tedavi yöntemleri uygulanarak nasır tedavi edilebilir. Ağrılı parmak üzerine pamuk yerleştirilerek rahatlama sağlanabilir. Eğer alınan önlemlere rağmen ağrı azalmıyorsa basit bir cerrahi işlemle ağrı giderilebilir. Cerrahi hastalığın kesin tedavisini sağlar. Ufak bir kesi açılarak kemik içine 1-1,5 ay kadar kalacak bir tel yerleştirilir ve bu tel parmağın eski haline dönmesini sağlar.

]]>
El Baş Parmak Uyuşması https://www.parmak.gen.tr/el-bas-parmak-uyusmasi.html Fri, 19 Oct 2018 02:06:30 +0000 El Baş Parmak Uyuşması, Ellerde baş parmak uyuşması, çoğu insanlar tarafından sıradan bir durum olarak görülmektedir. El baş parmak uyuşması karıncalanma, hissizlik ve parmaklarda duyu kaybı gibi bir takım rahatsızlıklara El Baş Parmak Uyuşması, Ellerde baş parmak uyuşması, çoğu insanlar tarafından sıradan bir durum olarak görülmektedir. El baş parmak uyuşması karıncalanma, hissizlik ve parmaklarda duyu kaybı gibi bir takım rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Bu durumlarda insanlarda dikkat eksikliği ve hareket zorlanması gibi problemler oluşabilmektedir. Bu sebepten dolayı baş parmak uyuşması, kişilerde rahatsızlık meydana getiren bir durumdur. Her ne kadar baş parmak uyuşması insanlarda sıradan bir durummuş gibi algılansa da, bazı kişilerde çok büyük bir damar problemi olarak ortaya çıkabilmektedir. Şayet bu sorun bireylerde sık sık tekrarlanıyorsa yada bir kaş dakika içinde düzelmiyorsa, mutlaka doktora giderek bu uyuşma probleminin giderilmesi gerekir. Aksi taktirde, özellikle baş parmak uyuşması ileride çok büyük sorunlara sebep olabilmektedir.

El baş parmak uyuşması nedenleri: El baş parmak uyuşmasının en önemli sebeplerinden biri de kişinin kolunu sabit bir durumda uzun bir süre hep aynı şekilde tutmasıdır. El baş parmak uyuşmasının insanlarda en çok karşılaşılan sebebi bu şekilde durmaktan meydana gelmektedir. El baş parmak uyuşmasının başka bir nedeni de, bazen insanların baş parmağına giden damarlara yeterli miktarda kan gitmemesi gibi durumlarda meydana gelmektedir. Şayet baş parmak uyuşmasının sebebi bu ise, kişinin derhal bir doktora giderek muayene olması gerekir. Çünkü baş parmağa yeterli miktarda kan gelmemesi kişilerde çok büyük rahatsızlıklara sebep olabilir. Çok nadiren bile olsa baş parmak uyuşması, parmağa giden sinirlerin herhangi bir sebepten dolayı yaralanma veya darbe sonucu sıkışmasına bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu durumdan dolayı da baş parmak uyuşması yaşayan kişinin de acil muayene olması gerekmektedir. El baş parmak uyuşması, kişilerde çoğu zaman tehlikeli bir durum meydana getirmemektedir. Fakat yine de bir doktora giderek bu durumun normal olup olmadığını öğrenmek gerekir. Çünkü baş parmakta oluşan bu sorun yukarıda da belirtiğimiz gibi, şayet herhangi bir enfeksiyondan dolayı kaynaklanıyor ise ileride çok büyük rahatsızlıklara sebep olabilmektedir. Yani bu gibi durumlarda, insanlarda başta kangren olmak üzere çok değişik hastalıklar meydana gelebilmektedir. Baş parmak uyuması rahatsızlıklarında, doktorlar tıbbi görüntüleme cihazından faydalanarak, sorunları rahatlıkla çözebilirler.

El baş parmak uyuşmasının tedavisi: 
 • Vitamin ve mineral desteği alınmalıdır. 
 • Uyuşmanın türüne göre ilaç tedavisi uygulanır. 
 • Uyuşmanın sebebine göre sıcak veya soğuk pansuman uygulanır. 
 • Beslenme düzeni sağlıklı bir şekilde hazırlanmalıdır. 
 • Vücuda yaramayan yiyecekler tüketilmemelidir. 
 • Kan dolaşımının arttırılması için vücut egzersizi yapılır. 
 • El parmaklarına masaj yapılmalıdır.
 • Düzenli olarak parmak egzersizleri yapılmalıdır.
]]>
Ayak Baş Parmak Nasırı https://www.parmak.gen.tr/ayak-bas-parmak-nasiri.html Fri, 19 Oct 2018 08:16:58 +0000 Ayak baş parmak nasırı, ile yaşamak oldukça zor bir durumdur. Nasır bir çeşit deri hastalığıdır. Ayak parmağındaki nasır daha çok ayakkabının baskı uygulaması, yanlış basma şekli gibi nedenlerle kemiğin zamanla de Ayak baş parmak nasırı, ile yaşamak oldukça zor bir durumdur. Nasır bir çeşit deri hastalığıdır. Ayak parmağındaki nasır daha çok ayakkabının baskı uygulaması, yanlış basma şekli gibi nedenlerle kemiğin zamanla değişime uğraması halidir. Özellikte el ile ayak parmaklarında oluşan nasır hayat kalite ve standartlarını çok fazla etkilemektedir. Nasır oluşumu halinde ciltte sert bir doku oluşur ve bu doku zamanla daha da sertleşerek renk değiştirir. Nasırlı bölge sarımtırak bir renk alır. Nasırın etrafındaki renk daha açık bir renge sahiptir. Bunun en temel sebebi ise dış kısımlarındaki dokunun zamanla ölmesidir. Ayak baş parmağındaki nasır genellikle parmağın dışa bakan kısmında meydana gelir.

Ayak baş parmağında nasırı oluşumunun altında yatan birçok neden bulunmaktadır. Ayak baş parmağında nasır gözle görülebilir niteliktedir. Bu nedenle de tedavi edilmeye hemen başlanabilir. Nasır ne kadar yeni oluşmuş ise o kadar çabuk iyileşir. Nasır, bir an evvel tedavi edilmesi gereken bir cilt hastalığıdır. Ayak baş parmağında nasır bulunan bir insanın uzun süre ayakta durması ve uzun yol yürümesi bir süre sonra çok ciddi acı verir. Ayak sağlığına bu nedenle önem verilmesi gerekir. Hatta çok ilerleyen vakalarda kapalı ayakkabı giymek bile imkansız bir hale gelebilir.  

Ayak baş parmak nasırı oluşumunun temel sebepleri nelerdir
 • Ayak baş parmağında nasır oluşmasının en temel sebebi sağlıksız ve kaliteden yoksun olarak üretilen ayakkabıların giyilmesi gelir. Bu ayakkabılar daha deri olmadığından daha serttir ve ayak parmağına bir süre sonra baskı yapmaya başlar. Bu duruma bağlı olarak zamanla nasır oluşur. 
 • Uzun süre dışarıda vakit geçiren insanlarda ayak parmağında nasır daha fazla meydana gelir. Bu ayakta kalma süresine bir de rahat olmayan sağlıksız ayakkabı da eşlik ederse hem ayak parmakları arasında hem de ayak baş parmağında nasır oluşur.
 • Bayanların sırf daha estetik olduğu için yüksek topuklu ayakkabı giymeleri ve bu ayakkabıyı gün boyu ayaklarından çıkartamamaları ayak parmağında nasır oluşmasına davetiye çıkartır. 
 • Evlerde ıslak zeminler genellikle halı ile kaplı değildir Bu tarz sert zeminlere terlik ve çorap giyilmeden basılmasını alışkanlık haline getirmek belli bir zaman sonra nasır oluşmasına neden olacaktır. 
Ayak baş parmak nasırından kurtulabilmek için yapılması gerekenler:

Nasır size ciddi rahatsızlıklar vermeye başlamadan evvel tedavi ettirmeniz gerekir. Eğer nasır ilerlemişse mutlaka doktordan yardım alın. Bunun dışında yapılması gereken en önemli şey nasır oluşumuna neden olan faktörlerin mümkün olduğu kadar bertaraf edilmesidir. Ayrıca nasır bandından da istifade edebilirsiniz. 
]]>
Ayak Başparmak Çıkıntısı https://www.parmak.gen.tr/ayak-basparmak-cikintisi.html Fri, 19 Oct 2018 19:40:11 +0000 Ayak Başparmak Çıkıntısı, Ayak başparmak ekleminde meydana gelen nedenlere bağlı olarak gelişim gösteren deformitenin adıdır. İngilizce ismi olarak bunyon Türkçe ismi olarak ise ayak başparmak çıkıntısı olarak isiml Ayak Başparmak Çıkıntısı, Ayak başparmak ekleminde meydana gelen nedenlere bağlı olarak gelişim gösteren deformitenin adıdır. İngilizce ismi olarak bunyon Türkçe ismi olarak ise ayak başparmak çıkıntısı olarak isimlendirilmektedir. Ayak başparmak çıkıntı genel olarak düz tabanlık sorunu ile beraber meydan gelen bir yak problemidir. Bu sorunda baş parmağın eklem kısmında parmağın iç tara doğru hareket etmesi sonucunda tarak kemiği bu görülen hareketi dengelemek için dışarı doğru dönmeye başlar. Önemli olan şey ise noktanın yeni meydana gelen bir kemik olmadığıdır. Bu herkeste meydana gelen tarak kemiği alt ucu yapı şeklinin hasta olan kişilerde dışarı tarafa doğru dönme hareketi ile beraber daha belli olmasından dolayı kaynaklanır.

Ayak Başparmak Çıkıntısı Nasıl Meydana Gelir; Hastanın ayağında yaylaması gerek yerin tam olarak görevini yerine getirmemesi haline bağlı olarak başparmağın yük altında olması ve bu nedenden dolayı olarak başparmak bir deformite ile karşı karşıya gelmektedir. Zaman içerisinde başparmak iç tarafa doğru dönerken hasta olan kişinin tarak kemiği dış tarafa doğru çıkmaya başlar. Ve zaman içerisinde acı daha da artarak büyük çıkıntı daha da belirgin bir hal almaya başlar. 

Ayak Başparmak Çıkıntısı Neden Olur  Bu rahatsızlığın meydana gelmesinde genetik olan alt yapı, düz taban olma ya da yüksek kavisli olmak, romatizmal rahatsızlıklar, ayak yapısı ile uyuşmayan ayakkabı kullanımı ve geçirilmiş travma gibi birden fazla neden rol oynamaktadır. Ayak başparmak çıkıntı hastalığı norma sürecinde devam ederken giderek daha da fazlalaşan şekil bozukluğu ve bundan dolayı ayakkabı kullanımında kısıtlılık ön planda yer bulundurmaktadır. Hastalığın devam etmesinde bireyin kilosu, ayakkabı kullanımına gösterdiği özen gibi farklı faktörler rol teşkil etmektedirler. Fakat halen ayak başparmak çıkıntısı rahatsızlığı kimlerde ne şekilde ne hızda ilerlediği bilinmiyordur. Hasta olan kişilerde gelişmiş ağrıların dindirilmesinde bireye özel tabanlıklar, parmak arası silikonlar, ayak başparmağı çıkıntısı gece makarası, ayak başparmağı çıkıntısı gece ateli gibi cihaz çeşitleri hastalığın seyrini büyük ölçüde değişime uğratmaktadır. Bu kullanılan cihazlar hasta olan kişilerin ağrı oluşumunu durdurmasında son derece etkili bir yere sahip olmalarına rağmen hastalığın bitmesi ya da tedavisini sağlamaları mümkün olmayacaktır. 

Ayak Başparmak Çıkıntısı Tedavisi Nasıl Olur; Bu rahatsızlıkta ağrılı olan eklemin tedavisi sadece ameliyat ile olur. Ağrısız olan başparmak kozmetik sebeple kesinlikle ameliyat edilmemelidir. Ağrısız olan ayak başparmak çıkıntısında eklem deformitenin olmasına rağmen çalışmaya devam eder. Bu deformiteyi eski hale getirmek görüntü itibariyle iyi bir başparmak olurken ağrılı başparmağa da neden olabilir. 
]]>
Parmakta Lif Kopması https://www.parmak.gen.tr/parmakta-lif-kopmasi.html Fri, 19 Oct 2018 23:24:21 +0000 Parmakta Lif Kopması, elde bulunanın kaslarının bitiş noktasına gelmeden önce kiriş adı verilen yapılarına dönüşen lifler el, kol, parmak, ayak ve bacak gibi birçok organın hareketinin sağlanması için oldukça önemli yapıl Parmakta Lif Kopması, elde bulunanın kaslarının bitiş noktasına gelmeden önce kiriş adı verilen yapılarına dönüşen lifler el, kol, parmak, ayak ve bacak gibi birçok organın hareketinin sağlanması için oldukça önemli yapılardır. Liflerin kopmaları durumunda kişide hareket kaybı yaşanır. Parmaklarda bulunan lifin kopması fazla görülen şikayetler arasındadır. Herhangi bir sebeple parmaktaki lif kopması ciddiye alınması gereken bir vakadır. 

Parmakta lif kopması belirtileri 
Elde bulunan parmaktaki liflerin kopması neticesinde lifi kopan parmağın şişmesi ya da şekil bozukluğu gibi problemlerin oluştuğu gözlenir. Parmakta lif kopmuş ise parmağın uç kısmının oynatılamaması, parmakta yanma hissi, uyuşukluk, morarma, parmağın şiddetli ağrıması gibi şikayetler gözlenir. Böyle durumlar olduğu zaman vakit kaybedilmeden bir an önce müdahale gerekir. Tıbbi müdahale ile parmakta bulunan lifinin kopmasının tedavi edilmesi sağlanabilir.

Parmakta lif kopması sebepleri
 • İnsan hayatında en fazla kullanılan organlar arasında olduğu için bu bölgenin zarar görmesi insanın hayatında büyük sıkıntı meydana getirir. Lifin kopmasının nedenleri elin gereğinden fazla zorlanması
 • Aşırı ağır kaldırılması
 • Aniden hareketler ile herhangi bir cisim fırlatılması gibi olaylar ile lif kopması gerçekleşebilir. 
 • Lif kopması genellikle spor sırasında ani hareketlerde bulunma, yüksek yerden düşme gibi durumda meydana gelebilir. 
 • Yaşlılığa bağlı kasların gücünü kaybetmesi sebebiyle lif kopması ortaya çıkabilir. 
 • Romatizmal hastalıklar lif kopmasının sebepleri içerisinde yer alır. 
 • Kimi vakalarda ise parmağa alınan şiddetli darbe neticesinde burada bulunan liflerin kopması gibi durumlar ile karşılaşılabilir.
Parmakta lif kopması tedavisi, lif kopmasıyla parmağın işlevini yitirmesi sebebiyle günlük hayatta büyük problemler yaşanabilir. Bu sebeple oldukça hassas olan parmakta lif kopmasının vakit kaybedilmeden tedavi edilmesi gerekir. Lif kopması sinir ve damar yaralanmalarında lif kesikleri gibi şikayetleri ile birlikte görülebilir. Lif kopmaları vakit kaybedilmeden tedavi edilmezse istenmeyen sonuçlar doğurabilir. Lif kopmasının bulunduğu bölgedeki liflerin dikilmesi vakit kaybedildiği zaman oldukça zor olur. Parmaktaki  lif kopmasının tedavi edilmesinde ortopedi uzmanlarının muayene etmesi gerekir. Sonrasında parmak da herhangi bir cisim veya enfeksiyon riskinin olup olmadığı kontrol edilir. Yapılan incelemeler sonrasında hastaya öncelikle tetanoz aşısı uygulanır. Parmakta liflerinin kopması mutlaka cerrahi tedavi gerektirir. Parmağın tedavi edilmesinde mikrocerrahi alanında uzman kişilerin uygulaması ile tedavi sağlanır. Yapılan müdahalede parmakta dikilen alanın korunmasını sağlamak için parmak ateli uygulanır. Böylelikle parmağın hareket ettirilmemesi sağlanır. Parmağın tedavisinde 30 gün tamamlandıktan sonra atel çıkarılarak parmağın hareketlerinin derecesi gözlenir. Atel sonrasında liflerin tam olarak işlevini yeniden kazanabilmesi için kişiye fizik tedavisi uygulanır. Lif kopması sebebiyle parmak kullanılmadığı için eski işlevini yerine getiremez. Fizik Tedavi sayesinde parmağın eski formuna kavuşturulması sağlanır. Fizik tedavisi uygulanmaz ise lifler birbirine yapışacağı için parmakta bulunan hareketin kısıtlandığı gözlenir. Bu sebeple ameliyat sonrasında parmakta bulunan lif kopmasının tedavisinde fizik tedavisi kesinlikle yapılmalıdır.
]]>
Ayak Küçük Parmağında Nasır https://www.parmak.gen.tr/ayak-kucuk-parmaginda-nasir.html Sat, 20 Oct 2018 11:09:48 +0000 Ayak küçük parmağında nasır, meydana gelmesinin altında yatan birbirinden farklı birçok neden bulunmaktadır. Nasır genellikle dışsal faktörlerin etkisi ile oluşan bir çeşit cilt hastalığıdır. Ciltte nasır oluşması Ayak küçük parmağında nasır, meydana gelmesinin altında yatan birbirinden farklı birçok neden bulunmaktadır. Nasır genellikle dışsal faktörlerin etkisi ile oluşan bir çeşit cilt hastalığıdır. Ciltte nasır oluşması halinde bu durumun yalın göz ile görülmesi ve teşhisin konulması oldukça kolaydır. Ayak parmağında nasır, kemiğin aşınması ya da biraz baskıya maruz kalması nedeniyle o bölgede deri renginde değişiklik meydana gelmesi vakasına verilen isimdir. Nasırın tedavisi hiç zor değildir Ancak yine de nasır ne kadar erken fark edilirse o kadar kolay iyileşir. Vücutta birçok yerde oluşabilen nasır en çok el ve ayak parmaklarında meydana gelir. Özellikle ayak küçük parmağında nasır oluşması halinde hastanın bazı hareketlerinde zamanla kısıtlanma meydana gelmeye başlar. Örneğin bu durumdaki bir insan çok fazla yol yürüyemez, koşmaz, ayağında ayakkabıyla uzun zaman ayakta bekleyemez. Bunun en temel sebebi ise nasırın üzerine binen vücut ağırlığının bir süre sonra hastaya acı vermeye başlamasıdır.

Ayak serçe parmakta oluşan nasırdan kurtulmak için yapılması gerekenler nelerdir

Nasır evde kendi imkanlarımızı kullanarak tedavi edebileceğimiz bir hastalıktır. Günümüzde nasır bandı adı altında üretilen ve reçete istenilmeden satılan bantlardan yararlanabilirsiniz. Nasırdan kurtulmak için aslında yapılması gereken en önemli şey nasır oluşumunun altında yatan nedenlerin en aza indirilmesidir. Örneğin nasır eğer evde çorap ya da terlik kullanılmadığı için meydana gelmiş ise mümkün olduğu kadar bu kötü alışkanlığı terk etmeye çalışmanız gerekir. Aksi takdirde diğer ayak parmaklarında da yeni nasırlar meydana gelir. Ayrıca her duştan sonra topuklar için kullanılan topuk taşı ya da set bir lifle parmağınızdaki nasırı hafif sürterek yok edebilirsiniz. Yalnız duştan sonra da o bölgeyi kremleyerek çorap giymeyi ihmal etmeyin. 

Ayak serçe parmağında nasır meydana gelmesini engellemek için neler yapılmalıdır
 • Nasır daha çok yanlış tercihler nedeniyle oluşur. Ayak sağlığı çok önemlidir. Çünkü bası günlerde sabahtan akşama kadar ayaklarımız koca gövdemizi taşır. Bu nedenle de sağlıklı ve kaliteli malzemeden üretilen yumuşak ayakkabıları tercih etmemiz gerekir. Kalitesiz ve sert malzeme kullanılarak dikilen ayakkabılar ayak serçe parmağına baskı yapar ve bir süre sonra o parmakta nasır oluşmasına neden olur.
 • Eğer uzun saatle boyunca ayakkabı ile gezmek zorundaysanız rahat ve yüksek olmayan ürünler seçmeye özen gösterin. Ayrıca arada sırada ayakkabıyı çıkartarak ayağınızı rahatlatın. 
 • Her duştan sonra ayak küçük parmağında nasır bulunmasa dahi kese ile parmaklarınızı sürtün.
 • Ayrıca ayağınızda kesinlikle çorap veya terlik olmadan yerlere basmamayı alışkanlık haline getirin. 
]]>
Ayak Baş Parmak Yamukluğu https://www.parmak.gen.tr/ayak-bas-parmak-yamuklugu.html Sat, 20 Oct 2018 19:55:23 +0000 Ayak baş parmak yamukluğu, medikal ve cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilen bir hastalıktır. Tedavinin öncelikli amacı baş parmak ve çevresinde oluşan bozulmanın ayak basma kusuruna olan etkisini düzeltmektir. Amaç hastalarda olu Ayak baş parmak yamukluğu, medikal ve cerrahi yöntemlerle tedavi edilebilen bir hastalıktır. Tedavinin öncelikli amacı baş parmak ve çevresinde oluşan bozulmanın ayak basma kusuruna olan etkisini düzeltmektir. Amaç hastalarda oluşan deformenin çeşitli cihazlar ile ortopedik olarak düzeltilmesini sağlamaktır. Bunlar parmak arası silikon gece makaraları gibi dokunun rahatlamasını sağlayacak tedavi yöntemlerinden bir kaçıdır. Bunlar sayesinde yanlış ayak basmaları ve ayakta yük taşıyan bölgelerin dengesi normale döndürmeye çalışılır. 

Ayak baş parmak yamukluğu baş parmağın eklemdeki eğriliğine denir. Vücudun ağırlık basıncı ayaklara dengesiz düştüğü için gelişir. Her insanda görülür fakat kadınlarda daha fazla ortaya çıktığı görülmektedir.

Eğer ayak baş parmağının birindeki eklem yukarıya doğru bakar durumda ise ayak baş parmak yamukluğu vardır. Ayak baş parmağındaki kaslarda oluşan zayıflığın neden olmuş olduğu bu olay eklemlere baskı oluşturması sonucunda ortaya çıkar. Bu da ayak baş parmağının yamuk, biçimsiz oluşmasına ve eklemin dik kalmasına sebep olur. Değişim gösteren parmağın üst bölümünde genellikle bir nasır bulunur. Bu nasır da çoğunlukla ayakkabıya sürtündüğünde ağrı oluşturur.

Ayak Baş Parmak Yamukluğu Nedenleri:
 • Doğarken oluşan ayak biçimine göre ayaklar ileride deformasyon göstererek rahatsız edici bir duruma gelebilir. Düz bir ayak yassı duran kemere karşı düz durabilmek istediği için, yüksek kemerli ayaklar ise açıcı tedonlar bükücülere karşı aşırı yüklendiği için zamanla ayak baş parmağında yamukluk oluşturabilirler. 
 • Herkesin sahip olmak istediği rahatsız edici çok moda ayakkabılar da ayak parmaklarında değişime sebebiyet verebilirler. Kadınlar hiç kemeri olmayan dar ve sağlıksız ayakkabılara çok moda olduğu için ayaklarını sığdırmaya çalıştıklarından dolayı erkeklerden daha fazla baş parmak yamukluğu yaşarlar. 
 • Kas ve sinir hastalıkları da ayak baş parmak yamukluğuna sebep olabilirler. Şeker hastaları bu tarz komplikasyonlarda yüksek risk altındadırlar. Kan akışı zayıf ya da sinir sistemi hastalığı olan hastalarda ise ayakkabılar değiştirilmez ise bir parmağın kaybına kadar gidilebilir. 
Ayak Baş Parmak Yamukluğu Tedavisinde Uygulanan Yöntemler:

 Ameliyat en kalıcı yöntem olarak görülmektedir. Fakat basit yöntemler ile de parmaklar rahatlatılabilir ve ayakkabılar ayağa uygun hale getirilebilir. Ameliyat olmak gibi bir istek yok ise parmak bölümü geniş rahatsız edici olmayan derin ayakkabılar kullanılabilir. Ayakkabılarda iyi bir kemer desteğine mutlaka önem verilmelidir. Ayrıca parmak bölgesi için kimyasal içermeyen pedler kullanılabilir. Ayak egzersizleri yapmak ayak parmaklarını güçlendirebilmek açısından önemlidir. Yapılan egzersizler ayak parmaklarında sürekli oluşan kasılmaları da engellemiş olacaktır.


]]>
Baş Parmak Ameliyatı https://www.parmak.gen.tr/bas-parmak-ameliyati.html Sun, 21 Oct 2018 05:17:24 +0000 Baş Parmak Ameliyatı, Baş parmak ameliyatlarında temel fikir dışarı tarafa doğru dönmüş olan tarak kemiğinin yeniden eski haline geri dönmesine yardımcı olmaktır. Bu safhada hasta olan kişinin yaşına, deformitenin derecesin Baş Parmak Ameliyatı, Baş parmak ameliyatlarında temel fikir dışarı tarafa doğru dönmüş olan tarak kemiğinin yeniden eski haline geri dönmesine yardımcı olmaktır. Bu safhada hasta olan kişinin yaşına, deformitenin derecesine, devam etmekte olan romatizmal bir rahatsızlığının var olup olmamasına, eklemde meydana gelen bozulma, kıkırdak kaybının olup olmadığına bakılarak hangi tip ameliyatın yapılacağına karar verilmektedir. Baş parmak ameliyatı sırasında tarak kemiğine tekrardan şekil vermek amacıyla kemik üzerinde bir kesi uygulaması yapılacaktır. Yeni meydana gelen şeklin korunması nedeniyle tarak kemiğine uygulanan ameliyata ve doktorun istediğine göre baş parmak implantı olarak da adlandırılan farklı vida sitemleri uygulanacaktır. Bu hasta olan kişilerde yerleştirilmiş olan vidalar özel problemler meydana getirmediği taktirde hasta kişilerde kalmak üzere yerleştirilmiştir. Gelişmekte olan enfeksiyon, vidanın ele gelmesi veya vidaların ağrı meydana getirdiği taktirde vidalar olduğu yerden çıkartılmaktadır. Burada önemli olan şey ise bu ameliyatın bir tıraşlama ameliyatı olmadığı şeklindedir. Bu yapılan ameliyatlarda temel fikir ise tarak kemiğinin açısında meydana gelen değişimdir.

Başparmak Ameliyatı Sonrası Dönem Nasıldır Baş parmak ameliyatı sonrası 3 dönem şeklinde özetlenebilir. Baş parmak ameliyatı sonrası olan birinci dönem meydana gelen ameliyatın tekniğine göre 2-6 hafta arasında değişen dönem dinlenme zamanıdır. Bu zamanda hasta olan kişi ev içinde tuvalet ihtiyacı gibi zorunlu ihtiyaçlar haricinde dinlenmede olması gerekmektedir. Hasta olan kişiler ameliyattan sonra baş parmak ayakkabısı olarak isimlendirilen bir ayakkabı ile hareket ihtiyaçlarını karşılayacaktır. Bu dönemin gerçek amacı ise ayakların şişmesini durdurmaktır. Bu dönem içerisinde ayakların yukarıda olması ve buz uygulamalarına da özen gösterilmesi gerekir. Baş parmak ameliyatı sonrası hasta olan kişiler 2 dönem içerisinde de spor ayakkabı giymeye başlarlar. Bu dönem ise yaklaşık olarak 6 hafta sürmektedir. Şişlikler ile mücadele edilmesi, ayağın yukarıda olması tutulması ve buz uygulamalarının devam etmesi gerekir. Fakat ilk döneme nazaran çok yoğun olmamaktadır. Hasta olan kişiler bu dönemlerde iş hayatına tekrardan dönebilirler. Aynı zamanda yüzme ve farklı egzersiz yöntemleriyle parmak hareketleri arttırılmaya başlanır. Son dönem ise normal ayakkabı kullanıma başlama sürecidir. Hasta olan kişiler bu dönem içerisinde önce ameliyat öncesinde kullandıkları ayakkabıları tekrardan kullanarak ameliyat tekniğe bakılarak 4-6 ay içerisinde ayakkabı kullanımında rahat olmaya başlar. Bu rahatsızlığın tedavisinde gerçekleşecek olan ameliyatın tekniğinin doktorunun ile birlikte çok detaylı bir şekilde konuşulması ve ameliyat sonrasındaki dönemin netleştirilmesi gerçekten çok önem arz etmektedir. Ve aynı zamanda doktorun tavsiyesine uyulmasına özen gösterilmelidir.
]]>
Parmak Arası Yaraları https://www.parmak.gen.tr/parmak-arasi-yaralari.html Sun, 21 Oct 2018 06:45:08 +0000 Parmak arası yaraları, parmak arasında oluşan yaraların en başında mantarlar gelmektedir. Parmak arasında oluşan yaralarına sebep olabilen mantarlar parmak arasında kaşınmaya, kurumaya, pullanmaya veya çatlaklara sebep olabilmekt Parmak arası yaraları, parmak arasında oluşan yaraların en başında mantarlar gelmektedir. Parmak arasında oluşan yaralarına sebep olabilen mantarlar parmak arasında kaşınmaya, kurumaya, pullanmaya veya çatlaklara sebep olabilmektedir. Parmak arası yaralara, sebep olan mantarlar nemli yada sıcak havayı sevmektedir veya bu ortamda çok rahat bir şekilde üreyebilir. Parmak arası yaralarına, sebep olan mantarlar başkasının çorabını, ayakkabısını veya terliğini giymekle yada toplu yerlerde olan aynı banyoyu kullanmakla bulaşabilmektedir. Ayak mantarını sebep olduğu hastalıkların başında da pişik, kaşıntı kötü kokulu, kanlı yaralar veya iltihaplanmalar bulunabilmektedir. Ayağınızın altında da kepeklenme, kızarma veya kuruma gibi belirtiler olabilmektedir. Ayak parmak aranızda kaşınma, kızarma veye su toplama olabilmektedir. Küçük olan ayak parmağınızın arasında soyulma, yarılma yada beyaz nemli bir görüntü olabilmektedir. Ayak tırnağınız kalınlaşıp, renk değiştirebilmektedir. Tırnaklarda da soyulma veya kaybolma olabilmektedir. Ayak mantarı parmaklar arasında olur. Genellikle çok kaşınır veya beyaz bir görünümleri olabilmektedir. Ağrı çok az olmaktadır. Ayak parmakları arasında oluşan mantarlar parmak aralarında kötü bir koku yapabilmektedirler. Ayak parmak arasında kaşıntıya bağlı olarak aşırı tahrişlere veya alerjiye sebep olur. Ayaklarda yaralara sebep olan mantarların da bulaşmasını istemiyorsak Başkalarının kullanabildiği kişisel olan eşyaları havlu ve terlik gibi kullanılmamaktadır. İnsanların da toplu şekilde olarak buluna bildikleri hamam veya sauna benzeri yerlerde çok dikkatli olmalıyız.

Parmak arası yaralarına sebep olan mantarlara iyi gelecek olan bitkisel olan çözümler,
 • Birer tutam çilek, gül, oğul otu veya yabani olan kekiği kaynayan bir suya atalım veya 1-2 dakika kaynatıldıktan sonra elde edebildiğimiz karışımı içelim.
 • Penisilin görevi gören zeytin ağacının yapraklarını kaynattıktan sonra suyunu içelim.
 • 10 paket avakadoyu çay gibi demleyelim. Elde ettiğimiz suda 10 dakika ayaklarımızı bekletmek mantarlara iyi gelebilmektedir.
 • 1 su bardağı elma sirkesini 4 bardak ılık suyla karıştıralım veya mantarlı olan ayakları bu suda bekletebiliriz.
 • 6-7 adet sarımsak içerisine tuz attıktan sonra da iyice dövülmektedir veya lapa kıvamına getirilebilmektedir. Lapa kıvamına getirilmiş olan sarımsak cam olan bir kavanoza konulur üstüne alkol dökülebilmektedir. Bu karışım 3-4 saat sık sık sallanarak bekletilmelidir. Zaman dolunca elde edilebilen sıvı aynı olan bir kaba alınmalıdır. Bu karışımda mantar tendürüdür. Manta tendürünü uygulamak için yatmadan önce ayağınızı sabun veya ılık olan bir suyla yıkamanız gereklidir. Sonra ayağınızı kurulayın yada parmak arasındaki ölü olan dokuları temizlemek gerekmektedir. Ölü olan dokular temizledikten sonra elde edilen tendürü bir pamuğa döküp mantarın olduğu yerlere koymak gereklidir. 
]]>
Ayak Parmağında Nasır https://www.parmak.gen.tr/ayak-parmaginda-nasir.html Mon, 22 Oct 2018 06:15:00 +0000 Ayak parmağında nasır, en sık rastlanılan durumlardan birisi olsa da aslında nasır çok fazla yazı yazılması halinde el parmaklarında da oluşabilmektedir. Nasırdan kurtulabilmenin ise en iyi yolu nasırı meydana getiren dı Ayak parmağında nasır, en sık rastlanılan durumlardan birisi olsa da aslında nasır çok fazla yazı yazılması halinde el parmaklarında da oluşabilmektedir. Nasırdan kurtulabilmenin ise en iyi yolu nasırı meydana getiren dışsal faktörlere dikkat edilmesidir. Nasır çok kolay tedavi edilebilen bir cilt hastalığıdır. Hatta belki de cilt hastalıkları içerisinde en basit nitelikte olanlardan birisidir. Ciltte nasır oluşumu halinde herkes bu teşhisi çok kolay kendisi koyabilir. Çünkü nasır tanısının konulabilmesi için çok ciddi araştırmalara gerek yoktur. Fiziksel olarak ayak parmağında bir nasır oluşmuş ise bu bölge el sürüldüğünde diğer kısımlara göre daha sert niteliktedir ve cilt rengine göre de renk değişimi meydana gelmiştir. Nasırın iç kısımları açık sarı renktedir. Etrafı ise normal deri rengine daha yakın bir renktedir. Nasır el sürüldüğünde eğer çok ileri düzeyde değilse acı vermez. Ayak parmağındaki nasır daha çok üzerine basıldığında kendisini hissettirir. Nasır asla bulaşıcı değildir.
 
Ayak parmaklarındaki nasır baş parmak ile serçe parmakların genellikle kenarlarında oluşur. Fakat arada kalan parmakların ise aralarında meydana gelir. Parmak arasında nasır oluşmasının en temel sebebi ön kısımları ayak yapısına uygun olmayan ayakkabıların giyilmesidir. Ayrıca ayak numarasından daha küçük ayakkabıların tercih edilmesi halinde de ayak parmakları uzun süre üst üste geleceğinden bu durumda nasır oluşmasını tetikleyecektir.  

Ayak parmağında nasır iyileşmesi için yapılması gerekenler nelerdir
 • Nasır genellikle dış etkenlere bağlı olarak meydana gelir. Diğer bir deyişle daha çok kendi hatalarımızdan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle ayak parmağında nasır oluşan hemen hemen herkes bu nasırın neden oluştuğunu yaptığı hayaları düşünerek bulabilir. Nasır oluşumunun nedeni tespit edildiğinde artık tedavi edilmesi daha kolay olacaktır. 
 • Ayak parmaklarındaki nasır eğer tedavi edilmezse hasta bir süre sonra yürümekte bile güçlük çekebilir. Eğer nasır ilerlemiş boyutlarda ise daha çabuk iyileşmesini sağlayabilmek için mutlaka bir cildiye uzmanına muayene olmanızda fayda bulunmaktadır.  
 • Daha normal görünen ayak parmağındaki nasırlar için bir eczaneden de görüş alabilirsiniz. Bu durumda size nasır için özel olarak üretilmiş yara bandına benzer bir ürün tavsiye edecektir. Bu ürünü bir iki gün boyunca evde olduğunuz vakitte kullanmaya çalışın. 
 • Ayak parmağında nasır iyileşinceye kadar saatlerce yol yürümeyi, uzun süre ayakta beklemeyi unutmanız gerekecektir. Çünkü ayak parmağınızdaki nasır buna izin vermez. Bir süre sonra acı ile kıvranırsınız. 
 • Bonza taşı adı verilen ve aktarlarda satılan taş ile nasırlı bölgedeki sert tabakayı törpüleyebilirsiniz. Bu işlemi ayaklarınız nemli ve yumuşakken yapmaya özen gösterin. 


]]>
Ayak Baş Parmağı Şişmesi https://www.parmak.gen.tr/ayak-bas-parmagi-sismesi.html Mon, 22 Oct 2018 12:06:08 +0000 Ayak Baş Parmağı Şişmesi, günlük yaşamda iş ve sosyal yaşamdan sıklıkla karşılaşılabilecek bir durumdur. Yoğun iş hayatı olan insanlarda daha fazla görülmek ile birlikte hemen hemen herkeste görülebilmesi muhtemel bir ra Ayak Baş Parmağı Şişmesi, günlük yaşamda iş ve sosyal yaşamdan sıklıkla karşılaşılabilecek bir durumdur. Yoğun iş hayatı olan insanlarda daha fazla görülmek ile birlikte hemen hemen herkeste görülebilmesi muhtemel bir rahatsızlıktır. Ayak baş parmağı şişmesi sonucu aynı zamanda ağrı da görülebilir. Bu iki durumla oluşan hastalıklara diğer belirtiler de ekleniyorsa özellikle dikkat edilmelidir.  Genellikle dengesiz duruşlar, rahatsız ayakkabılar nedeniyle meydana gelen ayak baş parmağı şişmesi, ayakkabı giymeyi engelleyecek kadar günlük yaşamı da etkileyebilecek dikkat edilmesi geren bir hastalıktır. 

Ayak baş parmağı şişmesi bir çok farklı nedenlerden kaynaklanan durumlarla gerçekleşir. Bu durumlar bazen ortopedik bazen ise fizyolojik sebepler olabilirler. Ayak baş parmağına alınan darbeler rahatsızlığın fizyolojik boyutu olarak görülmektedir. Ayak baş parmağı şişmesi ile şişliğe bağlı olarak ağrılarda görülebilir. Oluşan bu ağrılar kişinin yürüyüş bozukluğuna ayakkabı giyememesine neden olabilir.  Ayak baş parmağı şişmesinde parmağın yönü de önemlidir. Çünkü eğer sağ ayak baş parmağında bir şişlik yaşanıyor ise bunun sebebi gut hastalığı olabilir. Bu nedenle Bu şişliklerin ihmal edilmemesi ve uzman bir doktora başvurulması gerekmektedir. 

Ayak Baş Parmağı Şişmesi Nedenleri:
 • Gut Hastalığı, kişilerin çeşitli bölgelerinde şişmeye sebep olan bu ciddi hastalık bazen ayak baş parmağına da etki edebilir. 
 • Gerek iş hayatı gerek sosyal hayat olsun tercih edilen rahatsız edici ya da kalitesiz ayakkabılar ayak parmaklarına zarar verebilir. 
 • Bazı kişilerde ayak baş parmağına giden sinirlerin çeşitli sebeplere bağlı olarak baskı alması sonucu şişme oluşabilir. 
 • Ayak parmaklarına darbe ya da hasar alınması 
 • Parmak iltihabı, ayak mantarı, nasır
 • Tırnak batması bazen fark edilmese de ayak baş parmağında şişliğe sebep olabilir. 
Ayak Baş Parmağı Şişmesi Tedavi Yöntemleri Nelerdir

Ayak baş parmağı şişmesi yaşayan ya da yaşaması muhtemel olan kişiler kullandıkları ayakkabılara özen göstermelidirler. Baş parmağı ayakkabının yan tarafına geldiği için ayakkabının sertliği ve kalitesi çok önemlidir.Mutlaka ortopedik ayakkabılar kullanılmalıdır. Ayak yapısına göre ayakkabılar tercih edilmelidir. Sert ayakkabılar yerine yürüyüşe uygun, esnek ayakkabılar kullanılmalıdır. Kadınlar için ayağa rahatsızlık verecek ölçüde topuklu ayakkabılar tercih edilmemelidir. Ayak baş parmağı şişmesi bir haftadan daha fazla zamandır devam ediyor ise bu durumlarda zaman kaybetmeden uzman bir doktordan yardım alınmalıdır.
]]>
El Baş Parmak Kırığı https://www.parmak.gen.tr/el-bas-parmak-kirigi.html Mon, 22 Oct 2018 13:26:11 +0000 El Baş Parmak kırığı, El başparmağı elin kullanımı için vazgeçilmez bir öğedir. El başparmağı eşyayı kavrama olayında en büyük role sahiptir. El baş parmak kırığı dengesiz yapılabilecek bir hareketle hayatım El Baş Parmak kırığı, El başparmağı elin kullanımı için vazgeçilmez bir öğedir. El başparmağı eşyayı kavrama olayında en büyük role sahiptir. El baş parmak kırığı dengesiz yapılabilecek bir hareketle hayatımızda karşılaşılabilen bir durumdur. Başparmak kırıkları, yaralanma, sakatlanma, ezilme ya da morarmadan tutunda çok daha ciddi eklem kırıklarına ve çıkıklarına kadar farklılık gösterir.

El başparmağını bileklere bağlayan adaleler metakarpal kemiklerde bulunur. Bu kemikler ezilme, düşme benzeri darbelerde tahriş görür. Bu durumda elde en fazla yaralanma parmaklarda meydana gelir. Parmak yapısında kemiğin birini ötekine bağlayan bağ dokusu, tendon ve falanj olarak tanımı yapılan 3 tane kemik bulunur. Parmaklarda kas yoktur, Ön kol kaslarında bulunan tendonların çekilmesi parmakları hareket ettirir. Parmaklarda bulunan 3 kemiğin işlevi de aynıdır.

El Baş Parmak Kırığı Belirtileri: El başparmağına alınan bir darbe sebebiyle ağrı hissi oluşur. Bazı vakalarda ise eklemlerin birinde parmak yerinden çıkmış olabilir. Başparmakta şekil bozukluğu yoksa ağrı sakatlanan yerde ortaya çıkar gelir. Kimi kırık türleri başparmağın sağlamlığına göre şiddetli ya da hafif olabilir. El başparmağı kırığının üzerinden 15 dakika kadar bir süre geçtikten sonra parmakta şişme ya da morarma görülebilir. Kırılan başparmak hareket ettirilemez. Şişme kırığın yakınındaki parmağı da etkileyebilir. Başparmaktaki kırık şiddetli ise deri altına boşalan kan sebebiyle morarma anında gerçekleşebilir. Eğer Şişlik şiddetli ise başparmak sinirlerini sıkıştırarak uyuşmaya neden olabilir.

El Parmağı Kırığı Tanı Ve Tedavi: El başparmağındaki kırığı teşhis etmek için en kolay yöntem röntgen çekmektir. El baş parmak kırığının tedavisinde asıl hedef erken ve tam hareket olmalıdır. Çoğu el, parmak kırığı alçı veya atel gibi ameliyat harici usullerle tedavi yapılabilir. Eğer kırık basit bir kırık ise kırık parmak kırık tahtası ile sarılabilir. Şiddetli kırıklarda ortopedi uzmanı ile cerrah, tedavi şekline birlikte karar verir. Kırık tahtasına alınan başparmak tahtada 1 ay süresince kalır. Hastaya ağrı kesici ilaç verilebilir. Kırığın durumuna göre, kırık tahta ile yerine oturmamışsa cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulabilir. Çok parçalı kırıklarda ise, kırık uçları birbirinden ayrılmışsa veya kırığın dış ortamla ilişiği varsa (açık kırık) cerrahi tedavi gerekebilir. Ameliyat esnasında el baş parmak kırıkları değişik tel veya plak vidalarla sağlam bir halde uç uça sabitlenir. El bileğinin baş parmak yönünde kalan yan kısmında hassasiyet ve baş parmak hareketlerinde ağrı ile beliren bir hastalık olan De Quervain Sendromunun tedavisinde birinci basamak, baş parmağın hareketlerini kısıtlayıcı bir atel kullanılır. Bu tedavi antienflamatuar ilaçlarla da desteklenir. İyileşme görülmeyen vakalarda, ağrılı bölgeye kortikosteroid enjeksiyonu genel olarak fayda verir. Bu Usuller başarısız kalırsa, cerrahi bir müdahale ile tendonların geçmiş olduğu tünelin gevşetilmesi ile iyileşme sağlanır.

]]>
Ayak Parmak Kırığı https://www.parmak.gen.tr/ayak-parmak-kirigi.html Mon, 22 Oct 2018 19:54:36 +0000 Ayak parmak kırığı, Ayağın üzerine herhangi bir ağırlığın düşmesi yahut bir hareket sonucu ayağın bir yere çarpması ile ayak parmaklarında kırık meydana gelebilir. Bu çok sık rastlanılan bir durumdur. Bireyin ayağın Ayak parmak kırığı, Ayağın üzerine herhangi bir ağırlığın düşmesi yahut bir hareket sonucu ayağın bir yere çarpması ile ayak parmaklarında kırık meydana gelebilir. Bu çok sık rastlanılan bir durumdur. Bireyin ayağını bir yere çarpması, direkt olarak ayağa darbe alması, bireyin ayaklarına fazla yüklenmesi, ayağını burkması veya ayağına bir ağırlık düşürmesi sebebi ile ayak parmağında kırılma meydana gelebilir. Eğer birey şişmansa, aşırı kilo problemi varsa, kemik veya eklem hastalığına sahip ise, kalsiyum eksikliği varsa, uygun olmayan ayakkabılar giyiyorsa ayak parmağı kırılma riski daha da artmaktadır. Genelikle ayak parmaklarından sadece biri kırıldığında parmak yerine oturtulur. Hastaya gereken tedavi uygulama işlemi bittikten sonra kırılan parmak yanındaki diğer parmağa bantlanarak sabit bir hale getirilir. Ancak ciddi kırılmalarda özellikle ayak baş parmağında meydana gelen kırıklarda kırılan parmağı alçıya almak gerekebilir. Hatta cerrahi operasyon gerekebilir. Ayak parmaklarında meydana gelen kırıklıklar genellikle dört ile altı hafta arasında iyileşme göstermektedir. Ayak parmağında meydana gelen kırılmanın şiddetine bağlı olarak parmakta enfeksiyon meydana gelebilir veya daha da ileri seviyede osteoartrit gelişme gösterebilir. Kırılan ayak parmağına buz koyulması hem ağrıyı hem de şişmeyi önler. Buz deriye direkt temas etmemeli bir havluya sarılıp kırılan ayak parmağına öyle konulmalıdır. 

Ayak Parmak Kırığı Belirtileri

Kırılan parmakta şiddetli bir ağrı baş göstermeye başlar. Kırık parmağın çevresindeki yumuşak dokular şişme meydana gelir. Kırılmanın olduğu parmakta gözle görülebilecek düzeyde şekil bozukluğu meydana gelir. Yine kırılan parmakta diğer parmaklara göre hassasiyet oluşur. Kan dolaşımına bağlı olarak kırılan parmakta uyuşma meydana gelir. Yine kırılan parmakta renk değişikliği meydana gelir. 

Ayak Parmak Kırığı Nasıl Tedavi Edilir

İlk olarak parmağı kırılan hastaya fiziki muayene uygulanır. yapılan bu işlemde doktor hastanın hassas ve yara almış bölgesini kontrol eder. Doktor hastanın kırık parmağı etrafındaki deriyi de kontrol eder. Bunun sebebi ise parmağa hala yeterli miktarda kan akımı ve sinir iletimi gerçekleşip gerçekleşmediğini kontrol etmektir. Eğer yapılan muayene ile bireyin ayak kırığı anlaşılmadıysa bireyin ayağına röntgen çekmek gerekebilir. Basit ayak parmaklarında eczanelerden reçetesiz ağrı kesici ve iltihap sökücü ilaçlar alınabilir. Eğer kırık ciddi ise doktor reçetesi ile eczaneden ilaç alınır. Kırılan kemik yerine redüksiyon denilen işlem ile yerine oturtabilir. Bu durum cerrahi bir operasyon gerektirmez. Buz koyularak yahut anestezi uygulanarak kırılan bölgenin uyuşması sağlanır. Eğer kırılan ayak parmağı baş parmağı dışında bir parmak ise ve kırık ciddi değil ise kırık olan parmağa gerekli olan muayene yapıldıktan sonra kırık parmak yanındaki parmağa bant ile sabit hale getirilir. Birbirine yapıştırılan parmakların arasında tahriş olmasını engellemek için parmaklar arasına gazlı bez koyulabilir. Eğer ayakta meydana gelen parmak kırıklığı bir arada duramayacak biçimde ise parmağın alçıya alınması gerekmektedir. Bazen ise ayak parmağında meydana gelen kırıkta kesin bir iyileşme sağlamak ve parmakların eski haline gelebilmesi için özel vida, mil ve levha kullanmaya ihtiyaç duyulabilir. Ameliyat sonrası doktor hastaya tabanı sert ancak üstü yumuşak bir ayakkabı giymesini tavsiye edebilir. Bu yapıya sahip ayakkabılar esnemeyi önlerken ayağın şişmesi halinde ayağa daha geniş bir alan sağlar. 
]]>
Ayak Parmağı Ağrısı https://www.parmak.gen.tr/ayak-parmagi-agrisi.html Tue, 23 Oct 2018 05:37:34 +0000 Ayak Parmağı Ağrısı,  çok yaygın bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın farklı nedenleri olabilir. Gerek dengesiz bir şekilde ayakta durmak, gerekse de kalitesi düşük ve kalitesiz ayakkabı kullanmak ayak parmağı ağr Ayak Parmağı Ağrısı,  çok yaygın bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığın farklı nedenleri olabilir. Gerek dengesiz bir şekilde ayakta durmak, gerekse de kalitesi düşük ve kalitesiz ayakkabı kullanmak ayak parmağı ağrısı başlangıcındaki iki nedendir. Fakat parmak bölgesinde ki ağrılar farklı nedenlerden de kaynaklanıyor olabilir. Çünkü ayak ve parmak bölgesinde karışık kemik grupları bulunur. Bunların dışında sinir damarları ve kan damarları vardır. Ayak bölgesinde meydana gelen bir düzensizlik yaralanma gibi durumlarda da ayak parmağı ağrısı oluşabilir. Elbette bunların dışında ağrıya sebep olan birçok neden vardır.  

Ayak parmağı ağrısı kısa süreli veya sıklıkla olabilir. Ayak parmağı ağrısının bazı belirtileri vardır. Bunlar parmakta zonklama, karıncalanma hissi ya da ayak parmağının kesildiği hissidir. Ayak parmağı ağrısı yüzünden yürümekte zorluk çekebilir veya seke bilirsiniz. Böyle durumlarda hiç vakit kaybetmeden doktorunuza başvurun.

Ayak parmağı ağrısı belirtileri
 • Parmakta yanma hissi,
 • Parmak ve ayak üşümesi,
 • Ayak parmağını hareket ettirirken zorluk çekilmesi,
 • Halsizlik ve sürekli oturma hissi,
 • Ayak bölgesinde uyuşukluklar,
 • Ağrıyan parmağın üzerindeki deride şişlikler,
 • Parmakta morarma ve şişme.
Ayak parmağı ağrısı farklı nedenlerden kaynaklanıyor olabilir. Bu ağrıların sebeplerinden bahsedelim.

Yaralanma: Bu yaralanmaların sonucunda ayak parmağında çıkıklar yanıklar veya kırıklar meydana gelebilir.

Enfeksiyon: Kullandığınız ayakkabının kaliteli ve rahat giydiğiniz çorapların temiz olması gerek. Aksi durumda ayak parmağınızda mantar oluşur ve ağrı çekersiniz.

Bunların dışında birçok nedenden ağrı çekebilirsiniz (tırnak batması). Bu nedenler değişkenlik gösterdiği için tedavi yöntemleri de çok değişkenlik gösterir. Ayak parmağı ağrısı tedavisinde yapmanız gereken en doğru tercih doktora gitmek olur. Doktorun tavsiyesi dışında hareket etmeyiniz.

Ayak parmağı ağrısı nasıl engellenir

Bu ağrılar sebebi bazen sizin dikkatsizliğiniz yüzünden kaynaklanıyor olabilir. Bunun için almanız gereken bazı tedbirler vardır. Bunlar;
 • Ayağa uygun ve rahat ayakkabı giymek,
 • Ayakları her gün yıkamak,
 • Çorapları her gün değiştirmek,
 • Ayak nemlendirici krem kullanmak,
 • Tırnak batması hastalığı varsa parmak aralarına pamuk koymak ağrı için yararlı olacaktır.

]]>
El Parmak Ağrısı https://www.parmak.gen.tr/el-parmak-agrisi.html Tue, 23 Oct 2018 14:06:34 +0000 El Parmak Ağrısı, Ellerimiz uç kısımlarında olan, fonksiyonel olarak birçok işlev de görevli olan organlarımızdan biri olan ellerimiz.El parmaklarımız, ince işleri yapmakta, tutmada,kaldırmada ve kavramada çok önemlidir. El El Parmak Ağrısı, Ellerimiz uç kısımlarında olan, fonksiyonel olarak birçok işlev de görevli olan organlarımızdan biri olan ellerimiz.El parmaklarımız, ince işleri yapmakta, tutmada,kaldırmada ve kavramada çok önemlidir. El parmakları, gün içinde en çok kullandığımız organlarımızdan birisidir. Bu nedenle de etkilenmelere de çok uygun bir yapıya sahiptir. Bir parmakta sırayla cilt, yağ dokusu, kas, kemik ve kemikler arasında olan eklemler ile ligamentler bulunmaktadır. Sıralanmış olan bu yapıların her hangi birindeki patoloji el parmaklarında ağrılara sebep olabilir.

El parmak ağrısı sebepleri:
 • Fazla kullanım: El parmakları, gün içinde her zamankinden çok daha fazla kullanıldığında ağrıya sebep olabilir. Ellerimizi dinlendirmek ile geçen bir ağrı türüdür.
 • Travma: El parmakları travmalara oldukça uygun olan bir yapıdadır. Travma halinde, inflamasyona bağlı olarak şişlik, kızarıklık, ağrı ve ateş yükselmesi olur. Travmalara bağlı olarak parmaklarda kırılma ve parmak çıkıklarına sebep olabilir. Parmak kırılmaları, genellikle sporla ilgilenen insanlarda çok fazla olmaktadır. Parmağa dik bir şekilde gelen bir darbe parmağın kırılmasına sebep olabilir. Yaşlı ve kemik erimesi gibi olan kişilerde parmaklar darbe almadan da kolaylıkla kırılabilir. Kırığı anlamanın bir yolu da ağrıdır. Ağrı ile, şişlik, normal olmayan hareket, ateş yükselmesi ve morarma da olur. Parmak çıkıkları, sebeplerinden biride parmağın zorlandığı durumlarda karşımıza çıkabilir. Özellikle genç, orta yaş da ki erkeklerde karşımıza çıkmaktadır. Çıkık belirtileri ise eklemde hareket zorluğu, ağrı ve şişliktir.
 • Parmak eklem artriti: Parmak eklemleri, enfeksiyöz bir sebeplere  bağlı olabileceği gibi enfeksiyöz olmayan sebeplere bağlı da olabilirler. 
 • Osteoartrit: Enfeksiyöz olmayan artritlerin sebepleri arasında en çok olan osteoartrittir. El parmaklarında distal interfalengeal eklemleri tutmayı çok fazla sever. Şekil bozukluğu, hareket kaybı ve ağrılara sebep de olur. Halk arasında kireçlenme olarak da bilinir
 • Romatoid artrit: Enfeksiyöz olmayan artritlerin sebepleri arasında ikinci sırada en çok romatoid artrit vardır. Romatoid artrit, inflamatuar bir rahatsızlıktır. Hiç bir zaman tamamen iyileşmez ve el parmak eklem kasılmaları çok olur. Genellikle de proksimal interfalengeal eklemleri tutmayı çok fazla severler.
 • Parmak derisi enfeksiyonları: Parmak derisinde oluşabilen bakteriler, mikroplar, virüsler, parazitler ve mantarlar ile enfekte olabilirler. İnsanların en çok gördüğü ağrılı, şiş ve içi beyaz yada sarı iltihaplı olan halk arasında dolama olarak bilinen stafilokok enfeksiyonudur.
 • Parmak tendon enfeksiyonları: Tendinitler, kas tendonlarının enflame olması olarak bilinir. Bu enfeksiyöz olabileceği gibi non enfeksiyöz da olabilir.
 • Parmak kası enfeksiyonları: Kas enfeksiyonlarına tıp dilinde myozit ismi verilir. Myozitte kas ağrılı, hassas ve şiş olurlar.
 • Parmak tümörleri: Tümörler, parmağın her hangi bir yapısından olabilir. Bu yapılar sırasıyla cilt, kas, yağ dokusu, kemik ve kemikler arasındaki eklemler ile ligamentlerdir. 
]]>
Sağ Ayak Baş Parmak Uyuşması https://www.parmak.gen.tr/sag-ayak-bas-parmak-uyusmasi.html Wed, 24 Oct 2018 01:13:15 +0000 Sağ Ayak Baş Parmak Uyuşması, İnsanlarda sağ ayak baş parmak uyuşması çok duyulan şikayetler arasındadır. Sağ ayak baş parmak uyuşması ayakta bulunan sinirlerin hasar görmesi ve yada sinirlerde oluşacak sinir sıkışmalar Sağ Ayak Baş Parmak Uyuşması, İnsanlarda sağ ayak baş parmak uyuşması çok duyulan şikayetler arasındadır. Sağ ayak baş parmak uyuşması ayakta bulunan sinirlerin hasar görmesi ve yada sinirlerde oluşacak sinir sıkışmalarından kaynaklı olarak sağ ayak baş parmağında uyuşma ve his kaybı görülebilir. Bu durum genellikle yaşanan duruş pozisyonu ve uzun süre aynı pozisyonda durma ile oluşabilecek bir durumdur. Fakat birde tıbbi boyutu var sağ ayak baş parmak uyuşması çeşitli hastalıklar ve sağlık sorunları sonucunda da ortaya çıkan bir durum olabilir. Örnek verecek olursak kişinin diyabet olması, aşırı tüketilen alkol, ayak şekil bozukluklukları, çeşitli tümörle, hatta vitamin eksikliği kaynaklı bile sağ ayak baş parmağında uyuşma görülmesi muhtemeldir.  

Sağ Ayak Baş Parmak Uyuşması Etkileri

Genellikle bilinen sağ ayak baş parmağında kaybedilen duyu sonucunda oluşan durumdur. Ayak parmaklarında uyuşma yaşanması el parmakları ile kıyaslanacak olur ise ayak parmak uyuşması çok daha az görülen durumdur. Bütün parmak uyuşmalarda görüldüğü gibi sağ ayak başparmağında uyuşma da sinirlere yapılan baskı ve parmaklara kan akışının azalması sebebi ile ortaya çıkmaktadır. Sağ ayak baş parmağında yaşanan uyuşma asla hayatı olumsuzu yönde etkilemez fakat sorunun çözümlenmesi adına bir doktora başvurulması da önemlidir. Çünkü sağ ayak baş parmağında oluşan uyuşma ciddi bir hastalık habercisi de olabilir. Mesela kişide kanser veya  tümör gibi ciddi sağlık sorunları da görülebilir. Sağ ayak başparmak uyuşmasında batma ve yanma sorunu da görülebilir. Ayrıca sağ ayak baş parmağı uyuşması ayakta hareket kısıtlılığı ve duyu kaybı ile devam eden hissetme yetenekleri kaybolabilir. Sağ ayak başparmağı uyuşması kronik olabileceği de söz konusudur. Sinirlerde oluşacak hasar ve sinir sıkışmalarına beden olan hastalıkların başlangıcı sağ ayak başparmağının uyuşması ile başlayacağından vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Sağ ayak baş parmağında uyuşma için kişinin parmaklarının sürekli hareket ettirmesi, gün içerisinde masaj yaptırması, dinlenmesi ve ayaklarını yukarı kaldırarak kan dolaşımını hızlandırması gibi önlemler alarak uyuşmayı önlenebilir. Sağ ayak baş parmağının uyuşmasını önlemek adına kişinin kendi kendine bir takım önlemler alması da işe yarayabilir. Bu önlemler uzun süre ayakta durmamak, rahat ayakkabılar tercih etmek sağ ayak baş parmağında oluşabilecek uyuşmalardan kurtulabilirsiniz.

Sağ Ayak Baş Parmak Uyuşması Sebepleri
 • İltihap
 • Akciğerde emboli
 • İnme
 • Soğuğa maruz kalma
 • Kan akışının yavaşlaması
 • Kalp krizi
 • Bel fıtığı
 • Sinir sıkışması
 • Kolesterol
 • Karpal tunel sendromu
 • Alkolizm
 • Tümör
 • Mültipl skleroz
 • Kurşun zehirlenmesi
 • Vitamin eksikliği
]]>
Ayak Baş Parmak Ezilmesi https://www.parmak.gen.tr/ayak-bas-parmak-ezilmesi.html Wed, 24 Oct 2018 13:33:02 +0000 Ayak baş parmak ezilmesi, Sıklıkla karşılaşılan durumlardan biridir. Eşya taşırken, yürürken bir yere çarparak veya çeşitli kazalar sonucunda yaşanan ayak baş parmak ezilmesi kişinin büyük acılar yaşamasına neden olmakt Ayak baş parmak ezilmesi, Sıklıkla karşılaşılan durumlardan biridir. Eşya taşırken, yürürken bir yere çarparak veya çeşitli kazalar sonucunda yaşanan ayak baş parmak ezilmesi kişinin büyük acılar yaşamasına neden olmaktadır. Özellikle kişinin ayak baş parmağına dikey olarak aldığı darbeler sonucunda ayak baş parmak ezilmesi meydana gelmektedir. Baş parmağa alınan darbeler parmak tendonlarında yırtılma meydana gelmesine veya parmağın ezilmesine neden olmaktadır. Kişinin hareketlerini sınırlayan ve parmağını hareket ettirmede güçlük yaşanmasına neden olan bu durum genel hayatta bir çok kişinin başına gelen kazalardan biridir. Yaşanan kazanın ardından ezilen baş parmakta dokunun arasında kanın sızması ile parmakta morarma ve renk değişiklikler oluşabilir. Bazen yaşanan kaza sonucu parmağa alınan darbe parmak ve çevresinde şişliğe neden olmaktadır. Ayrıca parmak ezilmesinin hangi boyutta yaşandığı büyük önem taşımaktadır. 

Baş parmak ezilmesi hafif atlatılan bir kaza boyutundaysa 1 hafta içerisinde parmaktaki şişlik, acı ve ağrı kendiliğinden iyileşme gösterecektir.fakat kırık olmadan şiddetli bir şekilde baş parmak ezilmesi yaşanmış ise 2 hafta kadar yaşanan ağrı ve acılar devam etmektedir.yaşanan kaza sonucu ezilen baş parmakta kırık oluşmuş ise iyileşme süresi çok daha uzun olmaktadır. Ayak baş parmağında oluşan ezikler evde tedavisi yapılarak iyileşmesi beklenebilir fakat parmaktaki ezilme önemli bir boyut taşıyorsa evde yapılan müdahalelerle iyileştirmeye çalışılmamalıdır. Mutlaka doktora giderek baş parmağın durumu doktor muayenesi ile anlaşılarak ona göre tedavi yöntemleri belirlenmelidir. Parmak içerisinde kırık olabilmesi ve kişinin ihmal etmesi parmakta sakatlık oluşmasına neden olabilir. Bu durum göz önünde bulundurularak ayak baş parmak ezilmesi ihmal edilmemeli ve tedavisi doktorun uygun gördüğü bir şekilde uygulanmalıdır.

Ayak baş parmak ezilmesi belirtileri:
 • Baş parmakta oluşan renk değişiklikleri
 • Parmak üzerinde veya tırnak içerisinde oluşan morarma
 • Parmakta şişlik oluşması
 • Ezilen baş parmakta yanma hissi yaşanması
 • Baş parmakta uzun süreli acı hissedilmesi
Ayak baş parmak ezilmesi tedavisi: Öncelikle kaza geçirildiği anda buz tedavisi uygulanmaktadır. Ezilme sonrası oluşabilecek kızarma, morarma ve şişliğin oluşmaması için baş parmağa buz uygulanmasında fayda sağlamaktadır. Ayak baş parmağının ezilmesi sonucunda muhtemel kırık oluşma ihtimaline karşı mutlaka doktora gidilmesi gerekir. Çekilen ayak başparmağı  röntgeni ile izlenecek tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Doktorun eziğin durumuna göre uygun gördüğü tedavi ihmal edilmeden uygulanmalıdır.]]>
Parmak Maymun https://www.parmak.gen.tr/parmak-maymun.html Thu, 25 Oct 2018 01:36:34 +0000 Parmak maymun, Ekvator, Brezilya, Kolombiya, Bolivya ve Peru gibi Güney Amerika ülkelerindeki yağmur ormanlarında yaşayan küçük boyda bir maymun türüdür. Aynı zamanda cüce ipek maymunu olarak ta anılırlar. Dünyada yaşayan maym Parmak maymun, Ekvator, Brezilya, Kolombiya, Bolivya ve Peru gibi Güney Amerika ülkelerindeki yağmur ormanlarında yaşayan küçük boyda bir maymun türüdür. Aynı zamanda cüce ipek maymunu olarak ta anılırlar. Dünyada yaşayan maymun türleri arasında en küçük boydaki maymunlar bunlardır. Ağırlığı da sadece 100 gram kadardır.

Parmak maymunlar gruplar halinde yaşam sürerler. Ancak kurdukları gruplar sadece 2-9 maymun arasında değişir. Gruplara baskın bir erkek maymun liderlik yapar. Genellikle gruplarda ailelerden meydana gelir. Çok nadir olarak 1-2 tane aileden olmayan yetişkin maymunlarda grupların içine girebilir. Grup içinde bulunan parmak maymunlar aralarında karışık seslerle, işaretlerle iletişime geçerler.

Parmak maymun yapısal özellikleri

Parmak maymunların beden uzunluğu 11,7 ile 15,2 cm arasında değişmektedir. Kuyrukları bedenlerinden biraz daha uzundur. Kuyruk uzunlukları da sadece 17,2 cm ile 22,9 cm arasındadır. Yetişkin bir parmak maymunun ağırlığı yaklaşık olarak 100 gramı biraz geçer. Kürk renkleri koyu kahve, gri, turuncu, siyah ve beyaz tüylerden meydana gelir.

Parmak maymun türleri kafalarını tam 180 derece döndürebilir. Ayaklarındaki pençe gibi olan tırnaklarıyla ağaçlara tırmanmakta hiç zorluk çekmezler. Bu maymunlar dört ayak üstünde yürürler. Ağaçlarda daldan dala yaklaşık 5 metrelik mesafeyi sıçrayarak rahatlıkla aşabilirler. Ağaçların çoğu parmak maymunların yaşam alanlarıdır. Yerden yaklaşık 20 metre yükseklikteki ağaç dallarının arasında yaşamayı çok severler.

Parmak maymun beslenme ve üreme özellikleri

Parmak maymunlar en fazla ağaçların reçinesini tüketerek beslenirler. Bundan başka beslenmelerinde meyveler ve böceklerde önemli bir yer tutar. Bu maymun türlerinin belirli bir çiftleşme dönemi bulunmamaktadır. Yıl içine bir defa ikiz doğum yapabildikleri gibi, iki ayrı dönemde tek doğumda yapabilirler. Ayrıca parmak maymun genellikle tek eşliliği  benimsemiş bir maymun türüdür.
]]>
Baş Parmak Kireçlenmesi https://www.parmak.gen.tr/bas-parmak-kireclenmesi.html Thu, 25 Oct 2018 17:52:49 +0000 Baş Parmak Kireçlenmesi, El parmaklarında özellikle baş parmak kireçlenme çok sıktır. Baş parmak kökündeki kireçlenme diz ve kalçalarda başlayacak kireçlenmelerin habercisi olabilir. El parmak eklemlerindeki kireçlenme e Baş Parmak Kireçlenmesi, El parmaklarında özellikle baş parmak kireçlenme çok sıktır. Baş parmak kökündeki kireçlenme diz ve kalçalarda başlayacak kireçlenmelerin habercisi olabilir. El parmak eklemlerindeki kireçlenme en fazla parmakların uç eklemlerinde daha sonrada orta eklemlerinde görülmektedir. Uç eklem kireçlenmelerinde ortaya çıkan yapıya haberden nodülü, orta eklemlerde görülen yapıya bouchard nodülü denir. Başparmak kökü kireçlenmesine de rizartroz denmektedir. Kireçlenme ender olarak 30 yaşlarında başlar. Normalde 45-50 yaşlarında % 15-20 civarında görülmesine karşın yaş ilerledikçe artar; 70 yaşın üzerinde %80-90 civarında görülür. Kadınlarda erkeklere göre 10 kat daha sık meydana gelmektedir.

Baş parmak kireçlenmesi: Eklemlerdeki kemiklerin her iki yüzeyi de kıkırdakla kaplanmıştır. Kıkırdak yapı kemiklerin hareket esnasında, eklem içinde kolayca kaymasını ve kemik uçlarının birbirine sürtmemesini sağlamaktadır. Kireçlenme, eklem kıkırdağı ve komşu kemik dokularda aşınma ve deforme ile karakterize, eklem ağrısına ve tutukluğuna sebep olan süregen bir eklem hastalığıdır. Başparmak kök eklemi (karpometakarpal eklem) en sık kireçlenen ikinci eklemdir.

Başparmak kök eklemi; birinci metakarp (tarak kemik) kemik ve trapez kemik tarafından oluşturulan seleye benzer bir eklemdir. Eklemin seleye benzer yapısı sebebiyle, başparmağın kendi etrafında dönmesi, öne-arkaya kıvrılabilmesi, yanlara açılabilmesiyle çimdikleme yapılabilmesi sağlanır.

Baş parmak kireçlenmesi nedenleri: Büyük olasılıkla kıkırdağın yapısındaki bağ dokusuna ait maddeleri üreten hücrelerin anormal çalışması neticesi ortaya çıktığı düşünülmektedir. Bağ yaralanması, eklem kıkırdak hasarı ve eklem içi kırık geçirilmiş olması artrit “kireçlenme” görülme ihtimalini arttırır. Artrit ilerledikçe eklemdeki ağrı artar. Ağrı sıklıkla çimdiklemenin kullanıldığı, yazı yazma, kapı ve kilit açma, kavanoz açma gibi hareketlerde artmaktadır. Özellikle dinlenme anında ve geceleri ağrı görülür. Birey çoğu zaman kavrama ve çimdikleme yapamadıklarından şikayet eder. Başparmak tabanında şişmeye bağlı biçim  bozukluğu ya da basmakla hassasiyet saptanabilir. Başparmak hareketleri giderek azalır ve hareket kaybı gelişir. Eklemde tıkırtı hissi olabilir.

Bozulma gelişimini tamamlayınca şişlik kızarıklık kaybolur. Fakat her gün olmasa da çoğu zaman eklemlerde ağrı sabahları kısa süren hareket zorluğu, deformite, ekleme güvensizlik hissi ve fonksiyonel kısıtlılık sürer. Yaş ilerledikçe tutulan eklem sayısı ve deformitesi de artar. Zaman geçtikçe parmak orta eklemleri ve başparmak kökü eklemi de hastalığa katılır.

Teşhis: Hastanın semptomları çoğunlukla tanıyı koydururken, muayene sırasında parmağı bastırarak döndürme yapıldığında ağrının artması, kıtırtı hissi duyulması tanıyı kuvvetlendirir. Görüntüleme yöntemleriyle teşhis net olarak konur.

Tedavi:Başlangıçta çoğunlukla cerrahi gerektirmemektedir. Ağrı kontrolü; buz tatbiki, ateller, ilaçlar ve eklem içi kortikosteroid enjeksiyonu ile sağlanabilir. Son dönemlerde ilaç olarak önerilebilen glukuzaminde kullanılabilir. 

Gece ağrıları artmış, eklem hareket genişliği azalmış ve cerrahi dışı tedavinin faydalı olmadığı hasta grubunda seçilen cerrahi metotla eklem içi kıkırdakların temizlenmesi, trapez kemiğin çıkarılarak boşluğun farklı tendon materyalleri ile doldurulması yapılabilmektedir. Genellikle bir ay içinde fizik tedavi programına alınarak parmakta hareket uygulamalarına başlanır.

]]>
Parmak Ucu İltihabı https://www.parmak.gen.tr/parmak-ucu-iltihabi.html Fri, 26 Oct 2018 04:12:24 +0000 Parmak ucu iltihabı: çeşitli nedenlerle oluşmaktadır. Parmak ucu iltihabı küçük yaraların veya hafif darbe sonucunda oluşan küçük açıklıkların enfeksiyon alması sonucunda oluşmaktadır. Parmak ucunda oluşan enfeksiyona ba Parmak ucu iltihabı: çeşitli nedenlerle oluşmaktadır. Parmak ucu iltihabı küçük yaraların veya hafif darbe sonucunda oluşan küçük açıklıkların enfeksiyon alması sonucunda oluşmaktadır. Parmak ucunda oluşan enfeksiyona bağlı rahatsızlıklar halk arasında dolama olarak adlandırılmaktadır. Dolama olarak adlandırılan bu enfeksiyon bakteri ve mikropların özellikle parmak uçlarında tırnak diplerinde oluşan iltihap çeşididir. Enfeksiyonun parmak ucunda oluşmasında bir çok değişik etken rol oynamaktadır.  Parmak ucunun herhangi bir nedenden dolayı yaralanması deri üzerindeki mikropların yaralanan bölgeye giriş yapması ile oluşarak o bölgede iltihap oluşturmaktadır. Yara içerisine giren mikroplar iltihap oluşumuna başladığında parmak ucunda öncelikle küçük bir acı hissedilir. Bu iltihap tam olarak oluştuğunda kişi yaraya dokunamaz hale gelir. Bölgede kızarıklık mevcut olur ve iltihaplı bölgede şişlik gözlemlenmeye başlar. 

Parmak ucu enfeksiyonlarının şiddetlenme ihtimali olduğundan dolayı evde bakım yapılması doğru değildir. İltihabın oluştuğu bölgedeki acı ve şişlik fazla ise doktora gidilerek bir baktırmakta fayda vardır. Parmak ucu iltihapları derine indiğinde parmak kemiklerine dokunması ve kemiğin iltihaplanarak kemikte hasar oluşmasına neden olabilmektedir. Bu durum göz önünde bulundurularak hem yaraya müdahale yapılması hemde pansuman yapılması için sağlık kuruluşuna gitmekte fayda vardır. Parmak ucu iltihabında herhangi bir ciddiyet yok ise doktorun uygun gördüğü müdahale ile yaranın daha çabuk iyileşmesi sağlanmaktadır. Parmak uçlarında oluşan iltihaplanma vücudun diğer bölgelerinde iltihaplanma oluşması ile aynı tedavi yöntemleri ile iyileşmesi sağlanmaktadır. Parmakta oluşan iltihaplanma cerrahi müdahale ile temizlenerek hastaya ve yarasına uygun antibiyotik ilaçlar uygun görülmektedir. Doktor müdahalesi sonrasında sorunlu parmak ucunun çevresi devamlı olarak temiz tutulmalıdır. Parmak ucu iltihaplanmasında genel tedavi antibiyotik ve yara bakımının doğru ve bilinçli bir şekilde yapılmasıdır.

Parmak ucu iltihabı oluşma sebepleri:
 • Parmak ucuna iğne batması ve o bölgenin enfeksiyon alması
 • Kıymık batması ve kıymığın battığı noktada bir süre beklemesi
 • Parmak ucunun bir yere çarparak yaralanması
 • Tırnak dibinden et kalkması
 • Özellikle dantel yapan kadınların parmak uçlarına tığ veya şiş batması
 • Tırnak kesilmesinde tırnağın dibinden kesilmesi

]]>
Serçe Parmak Ağrısı https://www.parmak.gen.tr/serce-parmak-agrisi.html Sat, 27 Oct 2018 02:11:40 +0000 Serçe parmak ağrısı, ağrı ve karıncalanma hissi duysal sinirlerin hasarlanması ya da aşırı uyarılması sonucu oluşmaktadır. Duysal sinirler beyinde, omurilikte ve omurilikten çıkan sinirlerin köklerinde, periferik sinir Serçe parmak ağrısı, ağrı ve karıncalanma hissi duysal sinirlerin hasarlanması ya da aşırı uyarılması sonucu oluşmaktadır. Duysal sinirler beyinde, omurilikte ve omurilikten çıkan sinirlerin köklerinde, periferik sinir sistemi denilen vücut sinirlerinde veya deride hasar görülebilmektedir. Ağrının şiddeti hasarın yerinden çok şiddeti ile ilgilidir. Ancak ağrının şekli, hasarın olduğu bölgeden etkilenir. Örnek verecek olursam beyinde hasarı olan bir hasta sağ veya sol vücut yarısında ağrı ve uyuşma hissederken, vücut sinirlerinde hastalığı olan bir hasta ise sadece hasarlı sinirin duyusunu aldığı alanda ağrı veya uyuşma hisseder. Çoğu parmak ağrısı tehlikeli bir durum arz etmezken, inme ve tümörler gibi ciddi nedenlerden dolayı da parmak ağrıları meydana gelebilmektedir. Elin avuç içi tarafında ve arkasındaki serçe ve yüzük parmağı ağrıları çoğu zamanlarda koldaki ulnar sinir sıkışmasının bir belirtisi olarak gösterilmektedir.

Serçe parmak ağrısı dirseklerde ortaya çıkan bir problem olan ulnar sinir sıkışması, el parmaklarını ve bileklerini uyuşturup rahatsız eden, zaman zamanda tüm kola yayılan ağrı şeklinde görülen bir rahatsızlıktır. Ulnar sinir tüm kol boyunca uzanmakta ve dirseği, el bileğini geçerek sonlanır. Elin serçe parmağı ve yüzük parmağının his duyusundan, elin parmaklarının hareketinin bir bölümünden sorumludur.

Dirseğin iç yanından elimizle de hissedebileceğimiz bir tünelden geçer. Dirseğin almış olduğu bir travmadan ulnar sinir etkilenecek olursa dirsek kırıkları sonrası gibi sinirde gelişen ödeme bağlı olarak sinir bu tünel içerisinde sıkışa bilmektedir. Bu duruma kubital tünel sendromu ya da ulnar sinir sıkışma adı verilir. 

 • Özellikle de geceleri ortaya çıkan elin serçe ve yüzük parmağında ağrı hissi olması
 • Araba kullanırken ya da telefonla konuşma gibi dirseğin uzun süre katlı pozisyonda kalması sonrasında serçe parmakta ağrı oluşmaktadır
 • Müzikal bir enstrümanı kullanırken ya da elin parmaklarını ilgilendiren bir iş yapma esnasın da güçlük yaşamak ve kasılmak serçe parmak ve elin diğer parmaklarında ağrı oluşturabilmektedir
 • Kavrama ya da ayıklama işleminde güçsüzlük hissi oluşması sonucunda serçe parmakta ağrı hissi oluşur
 • Tüm kolun iç yüzünde ağrı hissetme gibi şikayetler de elin parmak uçlarını zayıf düşürüp ağrıya yol açabilmektedir.

Sol elin yüzük parmağında oluşabilecek ağrılar genellikle bu belirtiler ile ortaya çıkmaktadır. Öncelikle bu bölüm ile ilgilenen uzman bir hekime başvurmak daha sonra yapılacak tetkikler ile tedaviye başlamakta yarar vardır. Şayet serçe parmak ağrısı kubital tünel sendromundan kaynaklı ise ilaç tedavisi veya ilerlemiş durumlarda cerrahi müdahale gerekebilmektedir.

]]>
Ayak Parmak Arası Mantarı https://www.parmak.gen.tr/ayak-parmak-arasi-mantari.html Sat, 27 Oct 2018 15:14:07 +0000 Ayak Parmak Arası Mantar, çok yaygın bir cilt problemidir. Genelde ağrı hissi oluşturmazlar. Daha çok erişkinlerde görülür. Kadın ve çocuklarda erkeklere göre daha nadir görülebilmektedir. Ayak mantarı kolay tedavi edi Ayak Parmak Arası Mantar, çok yaygın bir cilt problemidir. Genelde ağrı hissi oluşturmazlar. Daha çok erişkinlerde görülür. Kadın ve çocuklarda erkeklere göre daha nadir görülebilmektedir. Ayak mantarı kolay tedavi edilmesine rağmen tekrarlanması bir o kadar fazladır. Mantar karanlıkta, nemli ortamlarda ve ılık yerlerde daha fazla çoğalır. İnsanların ortak kullandığı banyo, tuvalet ortak kullandıkları havlu, terlik, iç çamaşırı parmak arası mantarın bulaşmasını kolaylaştırır. Bununla birlikte çorap, ayakkabı, deterjan, giyilen sentetik çamaşırlarda bunlar için davetiye çıkarır. Ayak parmak arasındaki mantarlar tedavi edilmediği zaman tırnak ve ayağın diğer bölümlerine yayılır. Mantarların görüntüsü herkeste aynı olmayabilir. Kendini genellikle son iki parmakta gösterir.

Ayak parmak arası mantar nasıl önlenir
 • Pamuklu, yünlü çorapların giyilmesi
 • Ayakkabıların uygun seçimi, dar burunlu, yüksek topuklu olmamasına dikkat edilmesi
 • Tırnakların kısa ve düz kesilmiş olması
 • Yaz mevsiminde dar ve sıkı ayakkabıdan kaçınılması
 • Ayakların sık sık yıkanması
 • Plajlarda terlik, havluların kişiye özel olmaması
 • Her gün aynı ayakkabıyı giymek yerine ayakkabı değişimi yapmak.
 • Banyo sonrası ayak parmaklarının iyice kurutulması
Ayak parmak arası mantar çeşitleri:
 • Son iki parmakta öncelikle kendini göstermesi
 • Kepeklenme, soyulma,kaşıntı, kızarma ve su toplama oluşabilir.
 • Ayak tırnaklarında kalınlaşma, bununla birlikte ayak ve parmaklarda renk değişimi gözlenir.
 • Nadir olarak yanma hissi.
Ayak parmak arası mantar için iyi gelen bitkisel çözüm:  

Bir tutam kekik otu, oğul otu, gül ve çilek katılarak suda kaynatılır.Kaynayan karışım soğuduktan sonra süzülerek içilir. Bir başka yöntem, demlenen 10 poşet avakado çayının suyuyla 10 dakika banyo yapmak mantar sorununa iyi gelir. Bitkisel çözümde elmalı sirkesinin ılık su ile karıştırılması ve mantar oluşan parmakların suyla teması mantara iyi gelecektir. Aloe Vera yağı  ayak temizliği için kullanılabilir. Ayak mantarında Paudora ve aynısefa bitkisi mantar tedavisi için kullanılabilir. Son zamanlarda karbonat kür karışımları her derde deva olmakla birlikte mantara da iyi geldiği kanıtlanmıştır İki  litre suya  bir çorba kaşığı karbonat karıştırarak 10 gün boyunca günde 20 dakika ile ayak banyosu yapılabilir.

Mantar kremi: Doktor tarafından reçete ile satın alınır. Reçetedeki talimatlara göre uygulanır. Bunlarda en yaygın krem Travazol kremidir. Günde iki defa parmak aralarına sürülür. Ciltte olası yan etkiler görüldüğünde derhal doktora başvurulmalıdır.


]]>
Baş Parmak Çıkması https://www.parmak.gen.tr/bas-parmak-cikmasi.html Sat, 27 Oct 2018 15:46:42 +0000 Baş parmak çıkması,  parmağın herhangi bir bölümünde oluşan, en çok serçe parmak, yüzük parmağı, orta ve işaret parmağında meydana gelen yaralanmalardan oluşur. Baş parmakta da çıkma meydana gelebilmektedir. Parmak çı Baş parmak çıkması,  parmağın herhangi bir bölümünde oluşan, en çok serçe parmak, yüzük parmağı, orta ve işaret parmağında meydana gelen yaralanmalardan oluşur. Baş parmakta da çıkma meydana gelebilmektedir. Parmak çıkığı da denilebilen bu yaygın sakatlanmalar, kemiklerin bulundukları yerden, ani bir hareketle yerinden çıkmasına denmektedir. Parmak çıkması, meydana geldiği gibi anlaşılır. Hem ağrısından sızısından, hemde görüntüsünden hemen anlarsınız. Parmakta şişlik oluşur, yamulur ve çok fazla sancılı bir durumdur. Genellikle baş parmak çıkıkları öne doğru, dışa doğru ya da yana doğru bükülmüş olarak görünür. Parmağın çıktığından eminseniz eğer, parmağı oynatamazsınız ya da dokunamazsınız. Aniden oluşan çıkıklarda değil ama bazı şiddetli yaralanmalar sonucu oluşan çıkıklarda, parmakta uyuşukluk hissedilebilir yada iğne batar gibi bir durum söz konusu olabilir. Çıkmış olan baş parmakta renk değişmeye başlar, solgun bir hal alır. Genellikle baş parmak çıkıklarında, kaslarda yırtılmalar da görülebileceğinden hemen doktora başvurmak gerekir.

Baş parmak çıkması, en çok spor yaparken görülür. Basketbol ya da voleybol oynarken ya da jimnastik yaparken, bir anda baş parmağın topa ters bir hareketle vurması sonucu oluşabilir. Parmaklarınızı çok kullandığınız bir işte çalışıyorsanız, makinelere parmağınız sıkışabilir ve bunun sonucunda parmak çıkması yaşanabilir. Ani düşme sonucunda da parmak çıkması yaşanabilir.

Baş parmak çıkması, doktor muayenesi ve tedavisi: Baş parmak çıkmasında doktora gidildiğinde, ilk olarak çıkık olan baş parmak elle muayene edilir. Çıkık olduğunu doktor anlar aslında, ama emin olmak için yinede röntgen isteyebilir. Çıkıktan başka baş parmağın kırılma olasılığı da olabilir. Çıkık parmak kazalarında kişi kendi parmağını yerine takabilir. Fakat bu sancılı bir durum yaratabileceğinden pek tavsiye edilmez. Baş parmağınızın çıktığını düşünüyorsanız, en kısa zamanda doktora başvurmanız tavsiye edilir. Parmak çıkması gibi durumlarda, eğer parmağınızda yüzük varsa hemen çıkarmanız daha iyi olacaktır. Parmak çıktıktan sonra şişme yapar ve yüzük varsa parmağınızdan çıkarmanız çok zor olur. Çıkan parmağa hemen buz torbasıyla kompres yapılmalıdır ve el kalp hizasının altında tutulmamalıdır. 

Baş parmak çıkması, tedavinin en etkili yöntemi doktorun yapacağı müdahaledir. Doktorlar tek bir müdahaleyle çıkık olan parmağı yerine takabilir. Bu işlemi daha rahat yapabilmek için ve ağrıyı en aza indirgemek için, lokal anestezi uygulanması doğru olur. Doktor çıkık baş parmak kemiğini eline alarak, hizasını belirleyip çıkık parmağı yerine takar. Baş parmak çıkıklarında, parmak yerine takıldıktan sonra tek başına, parmak için satılan atellerle tutturularak sabitlenir. Eğer diğer parmaklarda çıkık olsaydı, çıkık parmakla sağlam parmak ikili olarak sabitlenir. Baş parmağın tedavisi 3-6 hafta arasında değişebilmektedir. Bu süreç içerisinde ilk haftalarda ağrı olabileceğinden hastanın ağrı kesici ve antibiyotik alması uygun görülebilir. Daha sonrasında egzersizler yardımıyla parmak eski haline dönmeye başlar.
]]>
Tetik Parmak https://www.parmak.gen.tr/tetik-parmak.html Sun, 28 Oct 2018 11:48:50 +0000 Tetik parmak, parmakların hareketi sırasında ağrı, sızlama ya da takılma hissinin olmasıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkta parmakta takılma, kilitlenme gibi sorunlar ortaya çıkar. Hasta parmağını açmakt Tetik parmak, parmakların hareketi sırasında ağrı, sızlama ya da takılma hissinin olmasıyla ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlıkta parmakta takılma, kilitlenme gibi sorunlar ortaya çıkar. Hasta parmağını açmakta, düzleştirmekte zorluk çeker. Bu nedenle hastaların yaşam kalitesini düşüren bir hastalık olduğu söylenebilir. Halk arasında tetik parmak dışında parmak kilitlenmesi şeklinde de tanımlanır.

Tetik parmak nedenleri

Tetik parmak rahatsızlığının belirli bir sebebi bulunmamaktadır. Ancak bir iltihaplanma sonucunda parmak tendonu ya da tendon kılıfındaki şişliğin buna sebep olduğu düşünülmektedir. Kasları ve kemikleri birbirine bağlayan güçlü dokular tendonlardır. El tendonları da ön kol kaslarından gelerek, parmakları kemiklere bağlar. Parmak hareketleri de tendonların yardımıyla olur. Tendonları tünel şeklindeki yapısıyla muhafaza eden tendon kılıfı, elastik bir yapıdadır. Normalde tendonlar bu kılıf içinde rahatça kayar ve hareket eder. Esnek olmaları sayesinde zorluk yaşanmaz. Ancak tetik parmak durumunda burada meydana gelen şişlik yüzünden elastikiyet kaybolur ve parmaklar bükük şekilde kalır.

Tetik parmak belirtileri

Tetik parmak herhangi bir darbe, travma ya da yaralanma sonucunda oluşmaz. Rahatsızlığın en belirgin semptomu parmak hareketleri yapılırken takılma hissinin oluşmasıdır. Parmağın çıkması ve tekrar yerine oturması hissinin oluşması, parmak hareketi sonrasında ağrı oluşması ve avuç içinin şişmesi gibi etkiler hastalığın ilk belirtileri içindedir. Parmakta oluşan kilitlenme bazen uzun sürede açılmaz. Tetik parmak tanısı fizik tedaviyle konulabilir.

Tetik parmak tedavisi nasıl yapılır

Hastaların çoğunda kilitlenen, sorun olan bölgenin hareket ettirilmeden dinlendirilmesi, bunun yanında lokal ve sistemik anti enflamatuar ilaçların kullanılmasıyla tetik parmak tedavisi yapılabilir. Fakat bu uygulamalarla tetik parmak düzelmediği takdirde cerrahi girişim yapılması gerekebilir. Tetik parmak ameliyatı lokal anestezi altında uygulanmakta ve 1-2 cm lik bir kesiyle yapılmaktadır. Operasyonda tendonun sorunlu tüneli genişletilerek sorun giderilir. Ameliyattan sonra hasta parmağını rahatça oynatır hale gelir. Bu operasyon poliklinik koşullarında yapılabilir. Açılan kesi yeri pansumanla kapatılır. Tam olarak iyileşme 2 hafta içinde gerçekleşir.
]]>
Parmakta Sinir Sıkışması https://www.parmak.gen.tr/parmakta-sinir-sikismasi.html Mon, 29 Oct 2018 09:44:35 +0000 Parmakta sinir sıkışması, kendini parmakta uyuşma, ağrı ve hareket kısıtlılığı belirtileriyle gösteren bir sorundur. Buna karpal tünel sendromu da denir. El bileğindeki karpal tünelden medial sinir geçmektedir. Tünelin etraf Parmakta sinir sıkışması, kendini parmakta uyuşma, ağrı ve hareket kısıtlılığı belirtileriyle gösteren bir sorundur. Buna karpal tünel sendromu da denir. El bileğindeki karpal tünelden medial sinir geçmektedir. Tünelin etrafında karpal kemikler bulunur. Median sinir elde baş parmağın, orta ve işaret parmağının hareketinden sorumludur. Parmakların hareket etmesinde tendonlarda etkili olur. Parmakta sinir sıkışması karpal tüneldeki bağ dokularının, tendonların, transvers karpal ligamentte kalınlaşma sonucunda median sinire baskı yapması nedeniyle oluşur.

Parmakta sinir sıkışması nedenleri

Parmakta sinir sıkışması el bileğinin gereğinden fazla kullanılması, gebelik gibi hormonal etkenler, şeker hastalığı, romatizmal hastalıklar, tiroit rahatsızlıkları gibi nedenlerden oluşabilir. Bunun dışında kişide genetik yatkınlık nedeniyle de parmakta sinir sıkışması oluşabilir.

Parmakta sinir sıkışması belirtileri ve teşhisi

Hastalarda elde şiddetli ağrı olması, parmaklara kadar uzanan karıncalanma ve uyuşma etkisinin olması başlıca belirtilerdir. Median sinirin etkilediği baş parmakta, orta ve işaret parmakta hareket kısıtlılığının ortaya çıkması da parmakta sinir sinir sıkışması belirtileri arasındadır. İlerleyen aşamalarda hastanın dirseğine ve omuzuna yayılan ağrılarda oluşabilir. Bu nedenle parmakta sinir sıkışması hemen tedavi edilmelidir. Bu belirtilerin olması tanı konulmasını sağlar. Hastaya yapılan fiziki muayenede parmakları test edilir, el kasları değerlendirilir. Gerekirse sinir iletiminin ve kemiklerin incelenmesi için EMG tetkiki ile röntgen çekilerek kesin tanı konur.

Parmakta sinir sıkışması tedavisi nasıl yapılır

Karpal tünelde sinir sıkışmasını önleyecek bazı tedbirler alınır. Buna rağmen sorun devam ediyorsa, parmakta sinir sıkışması oluyorsa cerrahi müdahale yapılabilir. Lokal anestezi altında yapılan operasyonla transvers karpal ligament vertikal biçimde kesilir ve medial sinir sıkışması sorunu giderilir. Bu sayede gevşetilen sinirle birlikte bölgede rahatlama olur. Ameliyat sonrasında bilek, ek 2-3 hafta dinlendirilmelidir. Ancak tam iyileşme yaklaşık 6 haftayı bulur. Hastanın bileğini zorlamaması iyileşmeyi hızlandıracaktır. Parmakta sinir sıkışması tedavi edilmediği takdirde el kaslarında zayıflamaya kadar gidecek sorunlar yaşanabilir.
]]>
Baş Parmak Kırılması https://www.parmak.gen.tr/bas-parmak-kirilmasi.html Tue, 30 Oct 2018 02:24:39 +0000 Baş Parmak Kırılması, Günlük yaşamda çok sık karşılaşılan parmak kırıkları, yaralanma, sakatlanma, ezilme veya morarmadan çok daha ciddi eklem kırıklarına ve çıkılarına kadar değişiklik gösterir. Bileği el p Baş Parmak Kırılması, Günlük yaşamda çok sık karşılaşılan parmak kırıkları, yaralanma, sakatlanma, ezilme veya morarmadan çok daha ciddi eklem kırıklarına ve çıkılarına kadar değişiklik gösterir. Bileği el parmaklarına bağlayan kaslar metakarpal kemiklerde bulunur. Kemikler düşme, ezilme gibi darbelerde hasar görebilir. Bu durumda elde sık yaralanma parmaklarda olur. Parmak yapısında kemiğin birini diğerine bağlayan bağ dokusu, falanj ve tendon olarak tanımlanan üç adet kemik bulunur. Parmaklarda kas yoktur; ön kol kaslarının tendonlarının çekmesiyle parmaklar hareket eder. Parmakta yer alan üç kemiğin görevi de aynıdır.
 
Baş parmak kırılması belirtileri

Başparmağın kırılma bölgesinde oluşan dayanılmaz ağrı vardır. Kırık yerde yumuşak dokuların şişmesi görülür. Kemik kırılması tamsa ve parçalar arasında aralık oluşmuşsa, gözle görülebilen bir deformite vardır. Kırılan yerde dokunmaya karşı hassasiyet artar. Eğer kan akışı engellenmişse, parmak ya da parmak uçları soğuk ve duyarsızdır. Yumruk ile vurma ya da  başparmağın bir yerde sıkışması neticesi oluşan direkt baskı görülür. Burkulma ya da şiddetli bir kas kasılması neticesi oluşan endirekt baskı görülür.
 
Baş parmak kırılması tedavi: Hastayı sağlık kuruluşuna götürmeden önce, el ve el bileğini splint ya da askı ile stabilize edilmelidir. Kırılan parmak kemiğini mümkünse cerrahisiz, gerektiğinde cerrahiyle yerine birleştirecektir. Bu işlem ivedi yapılmalıdır. Ayrılma olayından sonra altı saat içinde manipülasyon yapılmalıdır. Daha sonra, yapılacak müdahalelerde kanama ve vücut sıvılarının akması hastanın şok geçirmesine  sebep olabilir. Aynı anda bir çok doku elastikiyetini kaybederek normal haline dönmekte zorlanabilir. Metakarp şaftında oluşan kırıklar, bazen cerrahi müdahale edilmeden tekrar yerlerine getirilebilirler. Ancak kırık kemiklerin yerlerine teller ya da metal vidalar ile tutturulmaları gerekir.

Kemikleri birleştirme manipülasyonu ya da eklemin düzeltilmesi esnasında, genel ya da lokal anestezi uygulanır ya da kas gevşetici ilaçlar kullanılır. Şiddetli ağrılar için narkotik ya da sentetik narkotik ağrı kesiciler de kullanılabilir. Cerrahi müdahale gerekliyse, enfeksiyonu önlemek için antibiyotikler verebilir.

Baş parmağın hareketsizliği çok önemlidir. Baş parmak ve el bileğini sabitleştiren splint de kullanılabilir. Alçı çıkarıldıktan sonra her gün 3-4 kez, 15 dakika süre ile buz masajı uygulanmalıdır. Bir buz parçasıyla sakatlanan bölgenin üzerinde dairesel bir biçimde masaj uygulanmalıdır.

Baş parmak kırılması Tedavi sonrası:
 • Sakatlanan kemiklerin kısalması veya deforme olması.
 • Sakatlanan bölgeye kan akışının kısıtlanması.
 • Kemiklerin kaynamaması veya kaynamada gecikme.
 • Sakatlığın bir kaç kere tekrarlanmasından dolayı oluşan instabil veya artritik başparmak.
 • Eğer cerrahi gerekliyse veya sakatlanma sırasında deri yırtılmışsa, enfeksiyon oluşması.
 • Başparmak sakatlığının sürekli tekrarlanma eğilimi.
 • Aktivitelere kısa sürede dönmeden dolayı uzayan iyileşme süreci.
 • Başparmağı alçıya almadan oluşabilecek problemler.
Herhangi bir kırığın tam olarak ne kadar zamanda iyileşeceğini tahmin etmek olanaksızdır. Yaş, cinsiyet, daha önceki genel sağlık hali bu süreci etkileyen etmenlerdir. Kırığın iyileşme süreci ortalama 6-8 haftadır. Kırılma yerinde bir oynama olmadığında ve röntgen, kemiklerin tam olarak kaynadığını gösterdiğinde iyileşme tamamlanmış demektir.

]]>
Parmak Hareketleri https://www.parmak.gen.tr/parmak-hareketleri.html Tue, 30 Oct 2018 15:52:33 +0000 Parmak hareketleri, yapılmadan önce eller ısıtılmalıdır. Çünkü ellerde ve parmaklarda bir ağırlık ve sertlik hissedilebilir. Bu sebep ile el ve parmakları yumuşatmak için ilk olarak eller ve parmaklar ısıtılmalıdır. Bunun Parmak hareketleri, yapılmadan önce eller ısıtılmalıdır. Çünkü ellerde ve parmaklarda bir ağırlık ve sertlik hissedilebilir. Bu sebep ile el ve parmakları yumuşatmak için ilk olarak eller ve parmaklar ısıtılmalıdır. Bunun için en basit işlem yaklaşık 5 dakika kadar elleri ılık suda bekletmek olacaktır. 

Çeşitli Parmak Hareketleri

Tutuş gücü olarak adlandırılan bu hareket ile taşımanız gereken ağırlık taşıyan bir eşya yahut herhangi bir şeyi  zorluk taşımadan kaldırabilmek için taşıyabilmek için faydalı bir harekettir. Yine güç, kuvvet gerektiren çekme gibi durumlarda kapı kolu gibi kuvvet isteyen durumlarda yine bu parmak hareketi etkili olacaktır. Peki bunlar için bu hareket nasıl yapılmalıdır İlk olarak avuç içine top gibi yumuşak bir nesne alınıp güç yetebildiği kadar avuç içinde sıkılmalıdır. Avuç içindeki bu topu yahut yumuşak olan herhangi bir nesneyi yaklaşık olarak 2-3 saniye kadar sıkıp daha sonra ise sıkma işlemi bitirilmelidir. Avuç içinde bu yumuşak nesneyi sıkma işlemi her iki elde de yaklaşık olarak 15 defa yapılmalıdır. Avuç içinde yumuşak nesneyi sıkma işlemi haftada 2-3 defa tekrar edilmelidir. Ancak baş parmağında hasar olan bireyler bu uygulamayı yapmamalıdır.  

Parmak bükme olarak adlandırılan bu hareket ile baş parmağın hareket gücü artırılabilir. İlk olarak birey avucu kendisine dönük şekilde elini havaya kaldırmalıdır. Daha sonraki aşamada ise baş parmak mümkün olduğunca diğer parmaklara doğru uzatılmalıdır. Baş parmak ile tek tek bütün parmaklara gidilip sonra da tekrar geri dönülmelidir. Sonra birey avucu boyunca parmağını büküp 60 saniye kadar bir süre ile bu şekilde kalmalıdır. Her iki elin baş parmağı ile bu aynı işlem 3-4 defa uygulanmalıdır. 

Parmak dokundurma ismini alan bu hareket çatal, kaşık, bıçak, diş fırçası tutma, yazı yazma gibi işlemlerin yapılmasında kolaylık sağlamaktadır. İlk olarak birey bileğini düz bir şekilde tuttuktan sonra baş parmak ile işaret parmağı birleştirilerek 0 yapılmalıdır. Bu bütün parmaklar ile yapılmaya devam edilmelidir. Ancak hangi parmak ile 0 yapılıyorsa en az 30 saniye en fazla 60 saniye kadar o şekilde beklenmelidir. Bu işlem her parmakla 4 defa tekrar edilmelidir. 

Parmak kaldırma ismini alan bu hareket ile parmakların hareket ve esneklik gücü artırabilir. Bu işlem için gerekli olan ilk şey düz bir zemindir. Birey elinin iç kısmın yani avucunu  bu düz zemine bakacak şekilde dümdüz koymalıdır. Daha sonra tek tek bütün parmaklarını bir sıra izleyerek kaldırıp tekrar indirmelidir. Bu işlemi her iki eliyle 10 defa uygulamalıdır. 

Yumruk yapma olarak adlandırılan bu hareket ile hem parmaklar hem de eller güçlenir. Ancak birey bu hareketi yaparken biraz zorlanabilir biraz da ağrı hissedebilir. Birey baş parmağını avuç içine alıp diğer parmakları ile de baş parmağın etrafını sararak bu şekilde yumruk yapmalıdır. Bu uygulamayı yaklaşık olarak 60 saniye kadar yapıp daha sonra da yumruk olan eli açıp bütün parmakları iyice açmalıdır. Aynı uygulamayı her iki eli ile de deneyerek 3-4 defa yapmalıdır.

]]>
Ayak Baş Parmak Kırılması https://www.parmak.gen.tr/ayak-bas-parmak-kirilmasi.html Tue, 30 Oct 2018 18:13:37 +0000 Ayak baş parmak kırılması, hareket anında ayağın burkulmasıyla ya da ayağın üzerine ağırlık düşmesi sonucunda ve en çokta trafik kazalarının sonucunda ayak baş parmağında kırılmalar meydana gelir. Ayak baş parmağında Ayak baş parmak kırılması, hareket anında ayağın burkulmasıyla ya da ayağın üzerine ağırlık düşmesi sonucunda ve en çokta trafik kazalarının sonucunda ayak baş parmağında kırılmalar meydana gelir. Ayak baş parmağında kırılma meydana geldiğinde, kırılan parmak yandaki diğer parmağa sabitlenerek tedaviye alınır. Fakat kırık olan baş parmak olduğunda alçıya alınması daha doğru olur ve cerrahi müdahale bile gerekebilir. 

Ayak baş parmağı kırılması belirtileri: Şiddetli olarak ağrı ve sancı hissedilmektedir. Kırılmış olan baş parmağa dokunmak hassasiyetten dolayı imkansızdır. Baş parmakta kırılmaya bağlı olarak şekil değişikliği görülür. kırılan parmakta şişme oluşur ve parmağın renginde morarma görülür. Kan dolaşımı değiştiğinden dolayı uyuşmalar ve iğne batma hissi oluşabilir.

Ayak baş parmağı kırılmasında kırık olan bölgede açıklık, kanama oluşmuşsa, o bölgenin enfeksiyon kapmış olma ihtimali yüksektir. Baş parmak kırılmalarında, yanlış kaynamalar sonucunda parmakta farklı görüntü olabilmektedir. Böyle durumlarda tekrar cerrahi müdahale gerekebilir. Kırığın baş parmakta olması, iyileşme sürecini biraz daha geciktirebilir. Kırık parmak iyileştikten sonra da korunmalıdır. Eğer futbol oynayan birinin ayak baş parmağında kırık olduysa, tamamen kırık iyileşmeden faaliyete devam etmemelidir. Ettiği taktirde kırık tekrar oluşabilir. 

Ayak baş parmağı kırılması tedavisi: Kırık tedavisinde, yerine oturtmak için, redüksiyon denilen tıbbi bir müdahale gerekir. Cerrahi müdahale hemen gerekmeyebilir. Buz koyarak tedaviye devam edilebilir. Basit bir ayak baş parmağı kırığı tedavisinde genel olarak, eczanelerden alınan asetaminofen gibi ağrı kesici ilaçlar önerilir. Bunun yanı sıra antibiyotik kullanımı da gerekebilir. Kırıkların iyileşmesinde en etkili yöntemlerden birisi de alçıya alma ve kırık olan parmağı sabit tutmaktır. Öncelikle bandajlama işlemi uygulanır. Baş parmağında kırık olduğundan tek başına bandajlamak gerekmektedir. Kırık diğer parmaklarda olsaydı, yandaki sağlam parmakla birlikte bandajlanması gerekirdi. Kırık baş parmak diğer parmaklardan ayrı görev yaptığında dolayı alçıya alınması en doğru tedavi yöntemidir. Ameliyat ise tam iyileşme sağlanamaması durumunda gerçekleştirilmelidir. 
]]>
Sol Ayak Baş Parmak Ağrısı https://www.parmak.gen.tr/sol-ayak-bas-parmak-agrisi.html Wed, 31 Oct 2018 04:30:36 +0000 Sol ayak baş parmak ağrısı, sol ayak başparmak ağrısı genelde fiziksel bir temas sonucu meydana gelmektedir. Baş parmağın bir yere temas etmesi, uzun süre yürümek, sıkı ayakkabılar giymek gibi nedenlerle sol ayak başpa Sol ayak baş parmak ağrısı, sol ayak başparmak ağrısı genelde fiziksel bir temas sonucu meydana gelmektedir. Baş parmağın bir yere temas etmesi, uzun süre yürümek, sıkı ayakkabılar giymek gibi nedenlerle sol ayak başparmağı veya diğer parmaklar ağrıyabilir, şişebilir, uyuşma veya morluklar oluşabilir. Ama bunun dışında da gut rahatsızlığı, damar hastalığı romatoid artrit gibi ciddi sebeplerden de ortaya çıkabilmektedir.

Sol ayak baş parmak ağrısı nedeni

Çarpma sıkma vurma: Başparmaktaki ağrılar genelde fiziksel olarak parmağın dışarıdan bir temas sonucu zarar görmesiyle ortaya çıkmaktadır. Bu durumda ağrı dinlenme ve buz tedavisiyle geçebilmektedir.

Bunyon: Bunyon, sol ayak başparmağını ayağa bağlayan eklemde ortaya çıkan bir şişliktir. Bunyon başparmağın diğer parmaklara doğru baskı yapmasına sebep olduğu için oldukça acı verici olabiliyor.

Gut Hastalığı: Gut hastalığı ayak başparmağında şişme, kızarma, ani ağrı ve sertlik gibi belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Gut kendini sağ ve sol baş parmaklarda, bileklerde ve dizlerde gösterebiliyor. Ürik asit yüksekliği gutun altında yatan sebeptir.

Ayak Mantarı: Ayak mantarı, mantarların neden olduğu iltihap sonucu deri soyulması, kaşıntı, kızarıklık su toplaması ve ağrı ile kendini gösteren bir hastalıktır. Ayak mantarı son derece bulaşıcı olduğundan havuzlarda ve hamamlarda kolayca bulaşabilir.

Ayak Nasırı: Sürtme ve baskı sebebiyle ortaya çıkan ayak nasırı başparmakta oluştuysa buranın ağrımasına sebep olabilir.

Düz Tabanlık: Düz tabanlık, ayak tabanının neredeyse tamamının yere değmesidir. Genelde genlerle geçmektedir. Ayakta ve başparmaklarda ağrıya neden olabilir.

Sol ayak baş parmak ağrısının diğer nedenleri

 • Damar hastalıklar
 • Kemikte oluşan tümör
 • Parmağı saran tendon ve bağlarda iltihaplanma
 • Tırnak batmalar
 • Çatlama veya kırılma
 • Osteoartrit
 • Romatoid artrit

Sol ayak baş parmak ağrısı tedavisi

Tedavi altta yatan sebebe göre değişiklik göstermektedir. Eğer gut hastalığı, damar hastalığı gibi ciddi durumlardan şüpheleniyorsanız mutlaka bir doktordan yardım alın.

İltihap giderici ilaçlar: İbunofren, aspirin gibi steroid olmayan iltihap giderici ilaçlar, ağrının hafiflemesine yardımcı olacaktır.

Ayakkabılarınızı değiştirin: Baş parmağı sıkıştıran dar ayakkabılar kolaylıkla ağrıya sebep olabilir bu yüzden bir veya yarım numara büyük ayakkabı giymeniz başparmak ve diğer parmaklarınızdaki ağrıyı minimuma indirecektir.

Dinlenme ve buz tedavisi: Çarpma gibi fiziksel bir temas sebebiyle oluşan ağrılarda en iyi yöntem dinlenip, vücudun iyileştirmesini beklemek ve bu arada da ağrıyan yere buz koyup, ağrının dinmesini beklemek.

Diyet değişikliği: Eğer gut hastalığı şüphesi varsa, proteinli yiyecek tüketimini azaltmanız gerekmektedir. Bu konuda teşhisi ve tedavi yöntemini doktorunuzdan öğrenmeniz yerinde bir karar olacaktır.

]]>
Parmak Isırmak https://www.parmak.gen.tr/parmak-isirmak.html Wed, 31 Oct 2018 19:34:24 +0000 Parmak ısırmak, kelimesi hem mecaz hem de deyim olarak kullanılan bir kelime grubudur.  Genelde mecaz anlamında deyimlerde kullanılan parmak ısırmak halk arasında çok telaffuz edilir.  Bunun dışında hastalık veya tik Parmak ısırmak, kelimesi hem mecaz hem de deyim olarak kullanılan bir kelime grubudur.  Genelde mecaz anlamında deyimlerde kullanılan parmak ısırmak halk arasında çok telaffuz edilir.  Bunun dışında hastalık veya tik olarak parmak ısırmak vardır. Her iki durumu da açıklayalım

Gerçek anlamıyla parmak ısırmak, kişilerde özellikle küçük yaşlardaki çocuklarda ya da bebeklerde kötü bir alışkanlıktır. Buna hastalık da diyebiliriz. Parmak ısırma alışkanlığı olan insanlar yaptıkları bu hareketten zevk bile alabilirler. Bazen gece uyurken, bazen film izlerden ya da sadece düşünürken parmak ısırma olabilir.

Bebeklerde parmak ısırmak için refleks sonucu gelişen bir durumdur.  Süt aylarındaki bebekler acıktıkları zaman parmaklarını emerek veya ısırarak karınlarını doyurmaya çalışırlar. Bu refleks sonucu olan bir olaydır.

Deyim anlamıyla parmak Isırmak, bir olaya çok şaşırmak veya bir olay karşısında hayrete düşmek anlamında kullanılan bir deyimdir. Deyimler genellikle gerçek anlamından farklı olarak eğlenmek veya dalga geçmek anlamıyla kullanılan cümlelerdir. İlgi çekici olan, değişik şekillerde ifade edilmek istenen durumlarda kullanılır. Parmak ısırmak deyimi de bunlardan bir tanesidir.

Parmak ısırmak deyimine örnek birkaç cümle yazacak olursak da;

Hazırladığım yemekleri görünce parmaklarını ısıracaklar; Lezzetten dolayı ve yapılan yemeğin güzelliğinden dolayı şaşkınlığı ve gıptayı ifade etmek için parmak ısırmak deyimi kullanılmıştır.

Sen benim yaptığım tatlıları yesen parmaklarını ısırırsın; Gelişmemiş bir olayı imrendirmek ve lezzetini tarif etmek için parmak ısırmak deyimi kullanılır.

Ahmet attığı gol ile herkese parmak ısırttı; Ahmet adlı kişinin attığı gol herkes tarafından çok beğenilip parmak ısırmak deyimi kullanıldı.
]]>
Parmaklarda Uyuşma https://www.parmak.gen.tr/parmaklarda-uyusma.html Thu, 01 Nov 2018 10:44:07 +0000 Parmak uyuşması, çok sık rastlanılan bir durumdur. Uzun süre hareketsiz kalındığında, aşırı sıcaklık değişimlerine birden maruz kalındığında, uzun süre kolun aynı pozisyonda tutulması ile  bireyin parmaklarında, parm Parmak uyuşması, çok sık rastlanılan bir durumdur. Uzun süre hareketsiz kalındığında, aşırı sıcaklık değişimlerine birden maruz kalındığında, uzun süre kolun aynı pozisyonda tutulması ile  bireyin parmaklarında, parmak uçlarında uyuşma meydana gelebilir. Bu durumlarda gerçekleşen parmak uyuşması vücudun vermiş olduğu geçici bir tepki olabilir. Ancak bununla birlikte bu parmak uyuşması ciddi hastalıkların da habercisi olabilmektedir. 

Parmak Uyuşması Sebepleri Nelerdir

Karpal tünel sendromu hastalığı parmak ve parmak uçlarında uyuşma hissine ve ağrıya sebep olabilir. Orta sinirin bilek hizası boyunca sıkışması sonucu karpal tünel sendromu ortaya çıkar. Hamilelik ve hormonal bozukluklar da bu hastalığa sebep olabilmektedir. Dirsek kemiği sinirinin sıkışması ile de parmaklarda uyuşma meydana gelebilir. Yine travmatik olaylar, herhangi bir kaza sonucu düşmeler, belli aktiviteler parmak uyuşmasına neden olan sebepler arasında yer almaktadır. Sinirlerde uzun süre ile meydana gelen iltihaplanma ve hasar ile bu durumdan etkilenen bölgedeki sinirlerde uyuşma meydana gelebilmektedir. Boyun sinirlerinin sıkışması da parmak uyuşmasını meydana getiren sebepler arasındadır. Dolaşım bozukluğu da parmak uyuşmasına sebep olur. Yani parmağa gitmekte olan kanın tamamen engellenmesi ya da kısmen gerçekleşmesi durumunda parmakta uyuşma meydana gelebilir. Felç de parmaklarda karıncalanmaya ve uyuşmaya sebep olur. Bireyin vücudunda bulunan bazı vitamin ve minerallerin eksikliği kasların kasılıp gevşeme aktivitesini etkiler. Bu sebep ile de bireyin parmaklarında uyuşma meydana gelebilir. Eksikliğinde parmak uyuşmasına sebep olan bu vitamin ve mineraller D, B12 vitamini, kalsiyum, magnezyum, çinkodur. Uzun süre devam etmekte olan şeker hastalığı da sinir uçlarını etkilemektedir. Bunların dışında sigara kullanma, aşırı metale maruz kalma, radyasyon, bazı kimyasallar, dolaşım sisteminde meydana gelen bozukluklar da parmak uyuşmasını meydana getiren sebepler arasında yer almaktadır. 

Parmak Uyuşması Nasıl Tedavi Edilir

Çoğunlukla parmak uyuşması rahatsızlığının aza indirilmesi için hastaya fizik tedavi ve rahatlama egzersizleri doktoru tarafından tavsiye edilebilir. Bazı egzersizler ve masaj terapileri ile bireyin etkilenen organına gitmekte olan kan artırılabilir.Sıcak ve soğuk kompres sinirlerin iyileşmesini yardımcı olmaktadır. Yine birey var olan beslenme alışkanlığını değiştirerek yüksek lif, yüksek antioksidan, düşük kolesterol içeren gıdalar tüketmeye dikkat etmelidir. Eğer kullanıyor ise sigarayı bırakmalıdır. Çünkü unutulmamalıdır ki sigara da parmak uyuşmasına sebep olan etkenler arasındadır. Bazı durumlar parmaklarda meydana gelen ağrı ve uyuşukluğun geçmesi için ilaç tedavi gerekirken, bireye masaj uygulaması da gerekebilir. Yine bireye gerekli olan vitamin takviyeleri yapılabilir.
]]>
Parmak Ateli https://www.parmak.gen.tr/parmak-ateli.html Fri, 02 Nov 2018 08:48:01 +0000 Parmak Ateli: kırık ve çıkıkları tedavi etmek için amacıyla, sert plastik, tahta ya da hafif metal gibi sert maddelerden yapılan ve kırık veya çıkık olan bölgeyi sabitlemek ve daha fazla yaralanmasını engellemek Parmak Ateli: kırık ve çıkıkları tedavi etmek için amacıyla, sert plastik, tahta ya da hafif metal gibi sert maddelerden yapılan ve kırık veya çıkık olan bölgeyi sabitlemek ve daha fazla yaralanmasını engellemek için destekleyici olarak kullanılan bir tür aparattır.

Parmak Ateli Materyal Bilgisi: genel olarak 1-2 mm kalınlığında ve 2 santim genişliğinde şekil verilebilen alüminyum malzemeden yapılmalıdır. Alüminyumun malzemenin iç kısmı, plastozot gibi yumuşak bir malzeme ile kaplanır. Parmak atelinin köşeleri vücuda zarar vermeyecek şekilde düzeltilir. Ateli uygulaması yapılırken kendinden yapışkanlı flaster bant, hava geçirmeli ve uygulama alanını tahriş etmeyecek özellikte olmalıdır. 

Parmak Ateli Hangi Durumlarda Kullanılır:

 • Parmak kemiği kırıklarında,
 • Parmak incinmesinde,
 • Parmaktaki tendon hasarında,
 • Parmaktaki sinir hasarlarında kullanılır.
 • Etki şekli: Parmağı açık ya da istenilen şekilde sabitler.

Parmak Ateli Tasarım Ve Bedenleri: Parmağın anatomik yapısına göre düzen verilmesi hususunda hassas olunmalıdır. Parmak ateli parmak uzunluk ve kalınlığına göre değişik bedenlerde üretilir. Atelin destek noktalarının değişikliğine göre; düz atel, T ateli kurbağa ateli, beyzbol ateli, gibi değişik dizayn türleri bulunur.

Uygulama talimatı: Atel, parmak kalınlığı ve doktorun tavsiyesine göre uygun beden ve atel türü belirlenir. Parmak istenilen pozisyona getirildikten sonra, atelin parmağı kavrayacak biçimde biçim verilir. Üzerine flaster bant sarılarak atel parmağa uygulanmış olur.

Parmak Ateli Reçeteye Yazılım Adları:

 • Parmak koruyucu atel
 • Parmak ateli
 • Statik parmak ateli
 • Beyzbol ateli
 • Kurbağa ateli

Parmak Ateli İle İlgili Uyarılar: 

 • Parmak atelinin gereğinden daha fazla baskı yapmasını önlemek için beden seçimine dikkat edilir.
 • Ateli uygulaması sırasında kullanılan flaster bandın uygun gerginlikte olmasına dikkat edilir.
 • Parmak atelinin metal kısmı ya da atelin sert kısmının parmağı zarar verici şekilde olmaması hususunda hassas davranılmalıdır.
 • Parmak ateli Tek hastanın kullanımı için tasarlanıp, üretilmiştir.
 • Parmak ateli uygulaması teknik personel tarafından yapılmalıdır.
 • İstenmeyen bir etki görüldüğü zaman doktora gidilmelidir.
 • Parmak ateli yakınlarının tavsiyesi ile değil doktorun isteği doğrultusunda kullanılmalıdır.

Parmak Ateli Yıkama Talimatı:

 • Parmak ateli yıkanmamalı; nemli bir bez ile silinerek temizliği yapılmalıdır.
 • Çamaşır makinesine atılmamalıdır.
 • Temizlik yapılırken beyaz sabun kullanılmalı, deterjan kullanılmamalıdır.

]]>
El Baş Parmak Çıkması https://www.parmak.gen.tr/el-bas-parmak-cikmasi.html Fri, 02 Nov 2018 15:45:08 +0000 El başparmak çıkması, el başparmak çıkması ya da parmak çıkığı çok yaygın bir sakatlanmadır. Parmak kemiklerinin normal yerlerinden çıkmasıyla meydana gelir. Parmak çıkığı parmağın herhangi bir ekleminde meydan El başparmak çıkması, el başparmak çıkması ya da parmak çıkığı çok yaygın bir sakatlanmadır. Parmak kemiklerinin normal yerlerinden çıkmasıyla meydana gelir. Parmak çıkığı parmağın herhangi bir ekleminde meydana gelebilmektedir, ama en sık olarak serçe, yüzük, orta ve işaret parmağının orta ekleminde meydana gelir.

El başparmak çıkması belirtileri

Çıkan parmak genellikle bir bakışta fark edilir. Parmak bükük, şiş görünür ve çok ağrır. Dışa doğru veya garip bir açıyla bükülmüş olabilir. Parmak çıkmışsa büyük ihtimalle onu bükemez ,düz uzatamaz ve oynatamazsınız.

 • Şiddetli çıkıklarda uyuşma ve iğnelenme duyumları olabilmektedir.
 • Sakatlanan parmak soluk bir görünüme bürünür.
 • Çıkık, yaralanmanın olduğu yerde bir deri yırtılmasına neden olur. Böyle bir şey meydana gelirse hemen acil servise gitmeniz yerinde olacaktır.

El başparmak çıkması sebepleri

Kazalarda parmak ucuna çok şiddetli güç uygulanabilir ya da parmak güçle çekilebilir. Her iki durumda da ya da iki durumun bir arada bulunması çıkıkla sonuçlanabilir.

 • Voleybol, basketbol gibi spor faaliyetlerinde oyuncu topa, elin parmak ucuyla sert dokunması sonucunda çıkık meydana gelebilir.
 • Parmağınızın bir cihazın veya aletin içine sıkışması durumunda çıkık oluşa bilir.
 • Uzanmış eliniz üzerine düşeniz sonucunda aynı şekilde çıkık meydana gelebilir.

Başparmağınız ya da başka bir parmağınız çıktığında vakit kaybetmeden bir doktora görünmelisiniz. Sakatlanma durumunda doktora görünmeyi geciktirme daha sonrasında yapılacak müdahaleleri zorlaştırarak iyileşmenin gecikmesine ve kalıcı sakatlığa yol açabilir. Herhangi bir duyu eksikliği varsa ve deride açık yaralar oluşmuşsa ya da parmağınız soğuk, soluk ve morumsu bir renk aldıysa zaman kayıp etmeden acil servise gidilmelidir.

El başparmak çıkması Tedavisi

Doktor ilk aşamada sakatlanmış parmağınızı muayene eder. Bundan sonra çıkık teşhisini doğrulamak ve parmak kırığı var mı yok mu diye röntgen çektirmenizi isteyebilir. Teşhis konulduktan sonra gerekli müdahaleler ve tedaviler başlatılır.

Doktor basit bir teknikle çıkık parmakları yerine takabilir. Bu işlem genel olarak ağrıyı azaltmak ya da durdurmak için sakatlanan parmağa lokal anestezi iğnesi yapılmasını gerektirmektedir. Doktor kemikleri hizalayarak çıkığı yerine tekrar takar. Ayrıca ağrıyı azaltıp yerine oturtmayı basitleştirmek için ağız, enjeksiyon veya damar yoluyla ilaçlar verebilir. Çıkmış başparmağınız ya da elinizin herhangi parmağı bundan sonra tek başına kırık tahtasına alınır ya da yandaki sağlıklı parmağa bağlanır. Doktor parmakların yerine yerleştiğinden emin olmak ve ilk röntgende görünmeyen herhangi bir başka kırık, çıkık parmak var mı diye yeni bir röntgen filmi isteyebilir.

]]>
Parmak Çıtlatmanın Zararları https://www.parmak.gen.tr/parmak-citlatmanin-zararlari.html Sat, 03 Nov 2018 00:50:45 +0000 Parmak Çıtlatmanın Zararları, parmak çıtlatmak yaygın bir alışkanlıktır. Özellikle erkeklerde görülüyor olmakla birlikte oran %25-54 oranındadır.  Parmak çıtlatmak eklemlerin aniden genişlemesi ile eklem sıvısı içerisi Parmak Çıtlatmanın Zararları, parmak çıtlatmak yaygın bir alışkanlıktır. Özellikle erkeklerde görülüyor olmakla birlikte oran %25-54 oranındadır.  Parmak çıtlatmak eklemlerin aniden genişlemesi ile eklem sıvısı içerisinde bulunan gazlar açığa çıkar ve bunlar üzerine baskı yapılması sonucu gaz dışarı yansır ve karakteristik bir ses meydana gelir. Parmaklarını tersine yöne çevirip çıtlatan olduğu gibi, hepsini tek tek ileriye çekip çıtlatanlar da vardır. Ayrıca yumruk yapıp çıtlatan olduğu gibi ayak parmaklarını çıtlatan da vardır. Hangisi yapılırsa yapılsın aynı ses çıkacaktır. Bu parmak çıtlatmanın karakteristik özelliğidir. Hemen sonrasında tekrarladığınız zaman bu ses oluşmayacaktır. Çünkü açığa alınan gazların yeniden eklem içi sıvısına karışması en az 20-25 dakika sürmektedir. Kişiye rahatlama hissi verdiği için zararlarını pek düşünmez bile. Yıllardır parmak çıtlatmanın kireçlenme, el titremesi, eklem kırıklığı ve artrit gibi rahatsızlıklara sebep olduğu bilinen bir yanlıştır. Uzmanlar bu yönde bir kanıya varamamışlardır. Ayrıca eklem gevşekliği yarattığı tanısı da tam olarak kesinleşmemiştir.

Neden Parmak Çıtlatılır

Bazı meslek grupları işi gereği sürekli parmakları kullanmak zorunda kalırlar. Böylece parmaklar ve tabi ki eller yorulur. Bu durumda yazıcı krampı dediğimiz ağrılar oluşur. Bu ağrıları hafifletmek adına parmak çıtlatılır. Parmak çıtlatmak bazı reseptörlerin uyarılmasına sebep olur ve bu reseptör uyarılması kişiye gevşeme ve rahatlama hissi verir. Kişi genellikle yorgun ve sinirliyken yaptığı gibi günün çoğu anı parmaklarını çıtlatmakla geçirenler de vardır. Yani bu durum artık alışkanlık haline gelmiştir diyebiliriz. 

Uzmanlara Göre Parmak Çıtlatmanın Zararları:
 • Uzun süre parmak çıtlatmak parmakların yorulmasına ve güçsüz düşmesine sebep olur. Böylece güçsüz el ve ayaklara sahip olursunuz.
 • Yapılan araştırmalara göre parmak çıtlatmak, kavrama yeteneğini azaltıyor. Uzmanlara göre parmak çıtlatan insanların yapmayan insanlara göre kavrama düzeyinin %25 oranında daha az olduğunu söylüyorlar. Bu durum parmak çıtlatmamak için  günümüz bilim ve bilgi çağında azımsanmayacak bir neden olsa gerek.
 • Eklem kapsüllerinde ve kemikleri birbirine bağlayan yumuşak dokularda hasara sebep olabiliyor.
 • Uzmanlara göre parmak çıtlatmak, eklemlerde şişliğe sebep olabiliyor.
]]>
El Parmak Mantarı https://www.parmak.gen.tr/el-parmak-mantari.html Sat, 03 Nov 2018 19:41:28 +0000 El parmak mantarı, elimiz vücudumuzun en önemli organlarından biri olup; zamanla çeşit çeşit rahatsızlıklara ile karşılaşabilir. Bunlar arasında el mantarı da yer alır. Parmaklar arasında oluşan kızarıklık ile başlarken El parmak mantarı, elimiz vücudumuzun en önemli organlarından biri olup; zamanla çeşit çeşit rahatsızlıklara ile karşılaşabilir. Bunlar arasında el mantarı da yer alır. Parmaklar arasında oluşan kızarıklık ile başlarken ardından kaşıntı, sulanma, el derisinde beyazlıklar gibi bulgular ile oluşur. El mantarının çok ilerleyen durumlarda diğer bölgelere kadar yayıldığı da görülür. Bu mantar şeklinin bulaşıcı olması dikkat gerektiren bir unsurdur. El mantarı bulunan kişilerin kullandığı çatal, bıçak, kaşık, havlu, bardak gibi aparatları başkalarının kullanması halinde bu kişilere de bulaşma ihtimali bulunur. Bu sebepten mantarı olan kişilerin kendi ve etrafındaki kişilerin sağlığı için dikkatli olması gerekir.

El parmak mantarı sebepleri

Genellikle ortak kullanım alanlarında bulaşan bu hastalık hamam, havuz, otel gibi herkesin kullanımına açık olan bölgelerde bulaşma olasılığı yüksektir. Yani halka açık alanlarda, hijyen konusuna dikkat edilmeyen ortamlarda kolayca bulaşır. Ayrıca kuaförlerin kullandığı manikür ve pedikür gibi aletlerin kullanılması sonucu bunların temizliğin yapılmaması ile beraber diğer kişilere de bulaşma ihtimali oldukça yüksektir. Mantar hastalığı nemli bölgeyi sevdiği için parmak aralarının nemli kalması sonucu yayılır. Ayrıca çamaşır suyu temizlik işlerini çok fazla yapan kişilerin, el yıkama takıntısı olan kişilerin ve ellerini ıslak bırakan kişilerin el mantarına yakalanma olasılığı oldukça yüksektir el mantarı buluşması ile kişinin görsel anlamda ve psikolojik anlamda sıkıntı yaşadığı gözlenir.

El parmak mantarı tedavisinde yapılması gerekenler

Kişide bulunan el mantarının giderilmesi için dikkat edilmesi gereken noktalar vardır. Öncelikle olarak el mantarı bulunan kişilerin ellerini sık sık yıkamaması gerekir. Sık sabunlama işlemi el mantarının yayılmasına sebebiyet vereceği için bu gibi durumlara dikkat edilmesi önemlidir. El mantarının ilerleyen zamanlarında tedavi olunmazsa deformasyonlara sebebiyet vereceği için tırnak kaybı gibi problemlere sebep olur. Bu yüzden el mantarının tedavi edilmesi son derece önemlidir. Tıbbi yönden uzman hekime başvurarak doktorun vereceği krem, pomat ve ilaçların kullanılması ile bu bölgede bulunan el mantarının köreltilmesi sağlanır. Ayrıca krem, jel, merhem gibi ilaçların kullanılması el mantarının tedavisinde oldukça önemli gerileme sağlanmasına katkıda bulunur. El derisinde oluşan lekelerin giderilmesi için kişinin lazer yaptırması gerekebilir. Çünkü el mantarının bıraktığı leke rahatsız edici görünümündedir. Kişinin psikolojik anlamda huzursuz olmasına sebebiyet verdiğinden dolayı lazerle bu bölgenin izlerinin temizlenmesi sağlanır. Ayrıca kişinin kimyasal deterjan kullanımından kaçınması el mantarının tedavisinde oldukça önemlidir. Doğal olan ürünlerinin tercih edilmesi tedavide etkili bir yoldur. Elde bulunan mantarın tedavisiz geçmesinin mümkün olmadığı için mutlaka bir tedavi uygulanması şarttır. El mantarı sonradan tekrar eden bir rahatsızlık olduğundan dolayı kişinin mutlaka el mantarı hastalığı geçirse bile hayatına dikkat etmesi, bu hastalığın yenilememesi için oldukça önemlidir.
]]>
Sol El Baş Parmak Ağrısı https://www.parmak.gen.tr/sol-el-bas-parmak-agrisi.html Sun, 04 Nov 2018 01:57:50 +0000 Sol el baş parmak ağrısı; El baş parmağı, elin fonksiyonunun yüzde ellisini yerine getirir. El ile ince işler yapılır. Elde travmaya en açık olan baş parmaktır. Ayakta ise baş parmak yürüme sırasında çok önemlidir. Ayak y Sol el baş parmak ağrısı; El baş parmağı, elin fonksiyonunun yüzde ellisini yerine getirir. El ile ince işler yapılır. Elde travmaya en açık olan baş parmaktır. Ayakta ise baş parmak yürüme sırasında çok önemlidir. Ayak yerden kalkarken bükülerek harekete yardımcı olmaktadır.

Sol el baş parmak ağrısı nedenleri:
 • Travma: Travmalara bağlı olarak el ve ayak baş parmaklarında çıkıklar ya da kırıklar oluşabilir. İki durumda da baş parmak hareketleri ağrılı olur. Kırıklarda, krepitasyon ve anormal hareket mevcuttur. Direkt grafi çekimi ile belli olur.
 • Artrit: El baş parmağında bulunan eklemler ve ayak baş parmağında bulunan eklemler oynar eklemlerdir ve eklem aralarında eklem sıvısı içerirler. İçerdikleri bu eklem sıvısının inflamasyonuna bağlı olarak, eklemlerde ağrı, kızarıklık, şişlik ve sıcaklık olmaktadır. Artritin nedenleri inflamatuar hastalıklar, travma, enfeksiyoz, dejeneratif hastalıklar olabilmektedir.
 • Septik artrit: Ortopedi ile fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünün en acilidir. Hem el, hemde ayak baş parmağında gözlenebilir. Septik artrit acil bir durumdur. Ve en kısa zamanda müdahale edilmesi gerekmektedir. Müdahale edilmediği takdirde eklemin kaybedilme riski çok yüksektir.
 • Gut artrit: En sık nedeni serum ürik asit düzeyinin yükselmesi ve buna bağlı olarak sodyum ürat kristallerinin dokularda birikmesidir. Halk arasında zengin hastalığı olarak da bilinmektedir. Çok sık ve fazla protein tüketilmesinden ileri gelir. Hastaların yüzde doksanından fazlası orta ve ileri yaştaki erkeklerdir. Akut atak genelde tek bir eklemde ani ve şiddetli bir ağrıyla başlamaktadır. Atak çoğu kez aşırı yemek, enfeksiyon, alkol alımı, miyokart infarktusu, travma, ameliyat ve aşırı fiziksel yorgunluk gibi bir olaydan sonra gelişir. 
 • Osteoartrit: Enfeksiyoz olmayan artritlerin nedenleri arasında en çok görülen osteoartrittir. El parmaklarında distal interfalengeal eklemleri tutmayı çok sever. Şekil bozukluğu, ağrı ve fonksiyon kaybına sebep olur. Halk arasında kireçlenme olarak bilinir.
 • Romatoid artrit: Enfeksiyöz olmayan artritlerin nedenleri arasında ikinci olarak en çok romatoid artrit vardır. İnflamatuar bir hastalıktır. Hiçbir zaman tam olarak iyileşme yaşanmaz ve el parmak eklem tutulumları çok ünlüdür. Özellikle proksimal interfalengeal eklemleri tutmayı çok sever.
 • Parmak derisi enfeksiyonları: Parmak derisi bakteriler, parazitler, virüsler ve mantarlar ile enfekte olabilir. Halk arasında en çok görülen ağrılı, şiş ve içi beyaz iltihaplı olan ve dolama olarak adlandırılan stafilokok enfeksiyonudur.
 • Parmak tendonu enfeksiyonları: Tendinitler, kas tendonlarının enflame olmasıdır. Bu enfeksiyöz olabileceği gibi non enfeksiyöz de olabilir.
 • Parmak kası enfeksiyonları: Kas enfeksiyonlarına tıp dilinde myozit adı verilmektedir. Myozitte kas ağrılı, şiş ve hassastır.
 • Parmak Tümörleri: parmağın herhangi bir yapısından kaynaklanabilir. Bu yapılar sırasıyla; yağ doku, cilt, kas, kemik ve kemikler arasındaki eklemler ile ligamentlerdir.
Sol el baş parmak ağrısı tetkikleri yapılıp, doktorunuz tarafından tespit edildikten sonra, en kısa zamanda tedaviye başlanmalıdır.
]]>
Parmakta Kemik Çıkıntısı https://www.parmak.gen.tr/parmakta-kemik-cikintisi.html Sun, 04 Nov 2018 23:42:05 +0000 Parmakta kemik çıkıntısı, bilimsel adı ile Halluks Valgustur. Bu hastalık cerrahi ya da medikal yöntemler ile tedavi edilebilir. Tedavi prensipte parmaktaki deforme nedeniyle bozulmuş olan basma kusurunun düzeltilmesidir. Medikal ted Parmakta kemik çıkıntısı, bilimsel adı ile Halluks Valgustur. Bu hastalık cerrahi ya da medikal yöntemler ile tedavi edilebilir. Tedavi prensipte parmaktaki deforme nedeniyle bozulmuş olan basma kusurunun düzeltilmesidir. Medikal tedavinin ana prensibi parmaktaki deforme olma sebebiyle bozulan ayak mekanik dengesinin çeşitli ortopedik araçlar ile düzeltilmeye çalışılmasıdır. Medikal tedavide kullanılan ortopedik araçlardan olan parmak arası silikonları, gece takılan makaralar parmağı doğru pozisyona getirerek etrafındaki dokunun rahatlatılması ve ağrının azaltılmasını amaçlamaktadır. Bu şekilde yanlış basmadan kaynaklanan ve bu sebep ile ayakta fazla yük taşıyan bölgelerin dengesinin tekrar sağlanmasıdır. Medikal yöntemler ile fayda sağlayamayan hastalarda ağrının ortadan kaldırılmasını sağlamak ve rahatlıkla ayakkabı giymelerini sağlamak amacıyla cerrahi yöntemlere başvurulabilir.

Halluks Valgus deformitesi ile ortaya çıkan parmak çevresinde ortaya çıkan şişliğe 'Bunyon' adı verilir. Parmak eklemi etrafında eklemi korumakla görevli olan yağ kümesi deforme sonucunda ayakkabı içerisinde basınç altında kalan bölge olur ve burada bu baskıya bağlı olarak bir büyüme oluşur. Doku büyüdükçe ayakkabı basıncı artar buna bağlı olarak şişlik ve kızarıklık kalıcı bir duruma gelir.

Parmaktaki kemik çıkıntısı sebepleri: Bu çıkıntıların oluşumunda en sık rastlanılan sebep ayağa uygun olmayan, ayak parmağını doğal olmayan bir şekilde sıkan, dar ve sivri burunlu ayakkabılar ve bunların uzun süreli kullanımıdır. Bu duruma ek olarak çocuk felci gibi hastalıklarda da ortaya çıkar. Genetik bu deformasyonda rol oynar fakat hem genetik sebep hem de çocuk felci gibi durumlar yanlış ayakkabı sebebi kadar rol oynamaz. 

Parmaktaki kemik çıkıntısı önlenebilir mi

Parmaktaki kemik çıkıntıları (Halluks Valgus) önüne geçilmez ise çoğunlukla ağrılı hale gelir. Bununla birlikte tüm kemik çıkıntıları ilerleyip bu sürece kadar gelmezler ve ameliyatsız da tedavi edilebilirler. Eğer parmaktaki kemik çıkıntıları eğer ağrılı sürece girmemişse ameliyat edilmesine gerek yoktur. Genellikle ağrılı süreç doğru ayakkabı seçimi ve medikal yöntemler ile ortadan kalkar. 

Doğru ayakkabı nasıl olmalıdır
 • Ayak numaranıza uygun olmalıdır. Her modelde farklılık göstereceği için ayakkabı mutlaka denenerek alınmalıdır.
 • Ayağınızın şekline en uygun ayakkabıyı almalısınız.
 • Ayak numarası yaş ilerledikçe değişebilir.
 • İki ayak numarası birbirinin aynı olmayabilir, mutlaka her iki ayağınızı ölçtürüp doğru numaralarını bulun.
 • Ayakkabı alırken en doğru zaman ayakların en şiş ve büyük olduğu akşam saatleridir. O nedenle ayakkabı alacağınız zaman olarak akşam saatlerini seçin. 
 • Ayakkabı denemeleriniz süresince ayakta durun ve en uzun parmağınız ile mesafeyi kontrol edin ve mutlaka yürüyerek kontrol edin.
 • Ayakkabının en geniş kısmının ayak taraklarınıza uygun olup olmadığını kontrol edin.
Cerrahi müdahale sonrası süreç: Bu ameliyatlarda en önemli süreç ameliyat sonrasıdır. Cerrahi müdahale sonrası 4-6 hafta arasında ayağa yük vermemek gerekir. Bu süreçten sonra üçüncü ayın sonunda ise geniş ve rahat seçilmiş ayakkabılara geçiş sağlanabilir. Ameliyattan sonra hastanın tamamen normale dönmesi 6-9 ay arasında bir süreçtir. Tamamen normale gelene kadar ki süreçte ayaklarda şişme ve ayakkabı giyme güçlüğü yaşanabilir. Bu ameliyatın amacı mümkün olduğu kadar ağrıları azaltmak ve deforme olan bölgeyi mümkün olabildiği kadar düzeltmektir ve hiç bir zaman bu ameliyattan mucize beklememek ve bir mucize olacağını ve kolay bir süreç olduğunu söyleyenlere inanmamak gerekir.
]]>
Sağ Ayak Baş Parmak Ağrısı https://www.parmak.gen.tr/sag-ayak-bas-parmak-agrisi.html Mon, 05 Nov 2018 10:41:34 +0000 Sağ Ayak Baş Parmak Ağrısı, Ayak baş parmak ağrısı genelde fiziksel bir temas sonucu meydana gelebilir. Sağ ayak baş parmak ağrısı bir yere çarpılması sonucu, uzun süre yürümek, sıkı ayakkabılar gibi sebeplerle Sağ Ayak Baş Parmak Ağrısı, Ayak baş parmak ağrısı genelde fiziksel bir temas sonucu meydana gelebilir. Sağ ayak baş parmak ağrısı bir yere çarpılması sonucu, uzun süre yürümek, sıkı ayakkabılar gibi sebeplerle sağ ayak baş parmağı ağrımaktadır. Ayaklar şişebilir, uyuşmalar veya morluklar oluşabilir. Bu durumda ağrılar dinlenme ve buz tedavisi ile kolayca geçme eğilimi gösterirler. Ama bunun dışında çok daha ciddi sebeplerle deayak baş parmak ağrısı ortaya çıkabilir. 

Sağ Ayak Baş Parmak Ağrısı Sebepleri 

Gut hastalığı: Ayak baş parmağında kızarmalar, şişmeler, ani olarak ağrı ve sertlik gibi belirtilerle ortaya çıkabilir. Gut kendini sol ve sağ ayaklarda, bileklerde ve dizlerde göstermektedir. Ürik asit yüksekliği gutun altında yatan sebeplerdedir.

Bunyon: Ayak baş parmağını ayağa bağlayan eklemde ortaya çıkan bir şişliklerdir. Bunyon ayak baş parmağın diğer parmaklara doğru baskı yapmasına sebep olduğu için çok acı verici olabilir.

Ayak Nasırı: Sürtme ve baskı sebebiyle ayakta çıkan nasır ayak baş parmakta ağrımaya sebep olabilir.

Ayak Mantarı: Ayak mantarı, mantarların sebep olduğu enfeksiyon sonucu kızarıklık, deri soyulması, kaşıntı, su toplaması ve ağrı ile kendini gösteren bir hastalıktır. Ayak mantarları son derece bulaşıcı bir hastalık olduğundan dolayı havuzlardan, hamamlardan çok kolay kapılabilir.

Düz Tabanlık (Pes Planus): Ayak tabanının neredeyse tamamının yere değmesi durumuna denir. Genlerle geçen bir durumdur. Ayakta ve ayak tabanlarında ağrılara sebep olabilir.

Sağ Ayak baş parmak ağrısı diğer sebepleri şunlardır:

 • Kemik tümörü
 • Damar Hastalığı
 • Tırnak batması
 • Parmağı saran tendon ve bağlarda iltihaplanma
 • Osteoartrit
 • Çatlama, kırılma
 • Romatoid Artrit
Sağ Ayak Baş Parmak Ağrısı Tedavisi

Tedavi sağ ayak baş parmak ağrısının altında yatan nedene göre değişiklik gösterir. Eğer gut hastalığı veya damar hastalığı gibi ciddi bir durumlardan şüpheleniyorsanız mutlaka tıbbi yardım alın.

 • İltihap Sökücü İlaçlar: Aspirin, ibunofren gibi steroid olmayan iltihap sökücü ilaçlar, ağrının azalmasına yardımcı olabilir.
 • Dinlenme ve Buz Tedavisi: Çarpma,vurma gibi fiziksel bir temas sonucu oluşan ağrılarda dinlenip, vücudun iyileştirmesini beklemek ve ağrıyan yere buz koyup, beklemektir.
 • Ayakkabılarınızı Değiştirin: Sağ ayak baş parmak ağrısı ayakkabıların dar olmasından dolayı ağrıya neden olabilir.
 • Diyet Değişikliği: Eğer gut hastalığı şüphesi var ise, proteinli yiyecek tüketimini azaltmak gerekebilir. Bu konuda teşhisi ve tedavi yöntemini doktor karar verecektir.
 • Bol Su İçin: Vücudun susuz kalması halinde dolaşımda problemlere neden olarak ağrı meydana olabileceği için bol bol su içmek gerekir.
 • Kortikosteroid Enjeksiyonlar: Normal ağrı kesici ilaçların işe yaramadığı durumlarda kortikosteroid enjeksiyonlar doktor  tarafından tavsiye edilebilmektedir.

]]>
Ayak Baş Parmak Tırnak Ağrısı https://www.parmak.gen.tr/ayak-bas-parmak-tirnak-agrisi.html Mon, 05 Nov 2018 12:37:47 +0000 Ayak baş parmak tırnak ağrısı, genel anlamda fiziksel bir temas sonucunda ortaya çıkar. Başparmağın yere çarpması, uzun süre yürüme ve sıkı ayakkabılar giyme gibi durumlarda ayak başparmağın artmasına neden olan etken Ayak baş parmak tırnak ağrısı, genel anlamda fiziksel bir temas sonucunda ortaya çıkar. Başparmağın yere çarpması, uzun süre yürüme ve sıkı ayakkabılar giyme gibi durumlarda ayak başparmağın artmasına neden olan etkenlerdendir. Bu sebeplerin dışında; ayak nasırı, ayak mantarı, gut hastalığı, düztabanlık, ayak başparmak tırnak ağrısının nedenleri arasındadır. Ayak başparmak tırnak ağrısının oluşma belirtileri; şişme, kızarma ve acı oluşturmaktadır. Tırnağın sivri tarafı başparmağın içine dökülür vaziyette tırnağı batmasını meydana getirir. Tırnağımız enfeksiyon kapmışsa hepimizin yaşadığı gibi bir iltihaplanma meydana gelir ve sarı bir akıntı görünür. Ağrı şiddeti inanılmaz ve dayanılması zor olan bir ağrıdır. İşte tırnak keserken biçimsiz şekilde kesilirse ağrıyı şiddetlendirir. Ayak başparmak tırnağının soyulması çeşitli sorunları meydana getirir bu sorunlar; tırnak çevresindeki derinin kuruması, kırılmalar, beyaz noktalar, dikey koyu çizgilerin oluşması, sararmalar gibi tırnağın yatağından ayrılması gibi nedenlerdir.

Ayak baş parmak tırnak ağrısı normal ve bitkisel tedavisi

Tedavi yöntemi tırnak ağrısının altında yatan sebeplere göre de değişkenlik gösterebilir. Ciddi bir rahatsızlıktan şüphe ediliyorsa, muhakkak bir uzman doktora başvuru yapılması gerekmektedir. İltihap sökücü ilaçlar kullanmak, oluşan ağrının şiddetini azaltır ve tırnak batmasından kaynaklanan tırnaktaki enfeksiyona bağlı sarı akıntı iltihap sökücü tutmaktadır. O alanda kuruyan iltihap tırnak üzerinde ağrı yapması söz konusu olamaz. Çarpma gibi fiziksel temas neticesinde oluşan tırnak ağrısına en güzel yöntem soğuk tedavi yani buz tedavisidir. Tırnak üzerinde buz koyup beklemek, tırnağa soğuk tedavi uygulayarak ve oluşan ağrıyı ortadan kaldıracaktır. Başparmaklarını sıkıştıran ayakkabılardan kesinlikle kaçınılması ve giyilmemesi gerekir. Ve bu konuda da ayağımıza uygun ve özellikle ortopedik içerecek ayakkabılar giymek isabetli olacaktır. Normal ağrı kesiciler ağrıyı kesmediği zaman kortikosteroit enjeksiyon doktor tarafından önerilir. Tırnak kesimine dikkat etmek tedavide en güzel detaydır. Tırnakların kesimi düz ve küt olması gerekir. Tırnağının batması durumlarında muhakkak antibiyotik grubu bir ilaç alarak, tırnağın batan kısmı çıkartılması doğru olur. 

Ayak başparmak tırnak ağrısı için bitkisel yöntemlerde kullanılabilir. 

Çoğu zaman zor durumda kaldığımızda hastaneye gidecek vaktimiz yada imkanımız olmadığı zaman, bu tedavi yöntemlerine başvurmak en güzel ve en doğru seçim olacaktır. Ayak başparmak tırnak ağrısı meydana geldiği zaman; adaçayı, papatya çayı, İncir yaprağı çayı, bol bol su tüketmek ve hepimizin bildiği doğal antibiyotik olan sarımsak ve soğanı çokça tüketmek kullanılan tedavi yöntemleri arasındadır. Kırmızı biberin ağrı kesici özelliğinden faydalanmak gerekir. Oluşan ağrıları dindirmeye yardımcı olmaktadır. Tırnağı doğal yollarla yumuşatıp masaj yapmak, tırnak ağrısını hafifletir ve o ağrıyan bölgeye de iyi gelecektir. Ayaklar ılık su içinde yaklaşık olarak 10-15 dakika bekletilmesi gerekir.

]]>
Ayak Baş Parmak Altı Ağrısı https://www.parmak.gen.tr/ayak-bas-parmak-alti-agrisi.html Tue, 06 Nov 2018 02:37:50 +0000 Ayak Baş Parmak Altı Ağrısı: Günümüz şartlarında çok uzun süre ayakta durmalar ve ortopedik ayakkabıların tercih edilmemesinden kaynaklı olarak bir çok kişide meydana gelmektedir. Ayrıca ayaklarımız genel yapısı olar Ayak Baş Parmak Altı Ağrısı: Günümüz şartlarında çok uzun süre ayakta durmalar ve ortopedik ayakkabıların tercih edilmemesinden kaynaklı olarak bir çok kişide meydana gelmektedir. Ayrıca ayaklarımız genel yapısı olarak tendon kaslar ve sinirler gibi birçok etkeni barındırmaktadır. Ve bir çok rahatsızlıklarda direkt olarak ayak baş parmak altında meydana gelmektedir. Bundan dolayı, oluşan ağrılar ile şişkinlikler asla hafife alınmamalıdır. Bizde sizler için ayak baş parmak altında oluşan ağrılara neden olan faktörleri ve tedavi sürecinde dikkat etmeniz gerekenleri açıklayacak olursak

Ayak Baş Parmak Altı Ağrısı Nedenleri

Ayaklar yapısı olarak içeriğinde tendonlar, kaslar kemikler ve sinirlerden oluştuğu için farklı birçok nedene bağlı olarak ağrılar meydana gelmektedir. Genel olarak yaygın nedenlerini kısaca açıklayacak olursak;
 • En yaygın nedeni günümüzde bir çok kişinin yanlış ayakkabı tercihinden kaynaklı olarak giyilen topuklu ve sivri ayakkabıların yapmış olduğu baskı nedeni ile oluşan ağrılardır. Bu ağrıların asıl nedeni ise rahatsızlık veren ayakkabıların sinirlere yapmış olduğu basınçtan dolayı sinirlerin sıkışması ile oluşan ağrılardır. Ve sinirlerin biriktiği kısım ayak baş parmak altı ve çevresindedir.
 • Ayrıca çalışma şartları gereği zor işlerde çalışanların uzun süre ağırlık taşıması ve uzun süre ayakta durmadan kaynaklı olarak ayak kaslarında kasılmalar sonucu ağrılar meydana gelmektedir. Ve kasların genel olarak yeri ise aynı şekilde ayak baş parmak altı kısmındadır. Aynı zamanda bu bölgede ağrı ile birlikte şişkinliklerde meydana gelmektedir.
 • Ayaklara alınan darbeler sonucunda ayak baş parmak altında ağrılar meydana gelmektedir. Özellikle sert darbelere maruz kalmasına bağlı olarak sinir sıkışmaları meydana gelerek ciddi ağrılara neden olabilmektedir.
 • Son olarak ayak mantarları da ağrılara neden olmaktadır. Özellikle ayakların baş parmakların büyüklüğünden dolayı diğer parmaklara göre daha sıcak ve terlemelerin en çok olduğu bölgedir. Buda ayaklarda mantarlara neden olmaktadır.
Ayak Baş Parmak Altı Ağrısı Tedavi Süreci Ve Dikkat Etmeniz Gerekenler

Tedavi sürecinde belirtmek gerekirse mutlaka bir ortopedi uzmanına görünmeniz gerekmektedir. Nitekim daha öncede belirttiğimiz gibi ayakların yapısı olarak bir çok duyuları barındırmaktadır. Bundan dolayı uzman doktor kontrolünde gerekli tahlil ve tetkikler ile tedavinize yön vermeniz gerekmektedir. Bununla birlikte dikkat etmeniz gereken husus ise gün içerisinde ayaklarınız üzerinde çok durmadan kaçınabilir ve dinlendirmeniz gerekmektedir. Ayaklarınızda hava akışı gerçekleşen ve tam ortopedik ayakkabıları tercih etmeniz gerekmektedir. Nitekim ayaklarda tendonların bulunmasından dolayı dikkat edilmediği takdirde ciddi rahatsızlıklara yol açabilir.
]]>
Ayak Baş Parmak Kireçlenmesi https://www.parmak.gen.tr/ayak-bas-parmak-kireclenmesi.html Tue, 06 Nov 2018 07:05:41 +0000 Ayak Baş Parmak Kireçlenmesi, 30-60 yaş arasındaki insanlarda oluşmaktadır. Ayak baş parmağındaki kireçlenme yaygın değildir herkeste olmayabilir ama kireçlenme olan insanlarda sebep olduğu bilinmez.Ayak baş par Ayak Baş Parmak Kireçlenmesi, 30-60 yaş arasındaki insanlarda oluşmaktadır. Ayak baş parmağındaki kireçlenme yaygın değildir herkeste olmayabilir ama kireçlenme olan insanlarda sebep olduğu bilinmez.Ayak baş parmağındaki kireçlenmeye bazen parmaktaki incinme bazen eklem kıkırdağında oluşan hasar bazen de ayak anatomisindeki farklılıklardan ortaya çıkabilmektedir.

Ayak Baş Parmak Kireçlenmesi Belirtileri:
 • Ayağın tepesinde gelişen çıkıntı
 • Eklem etrafında şişlik 
 • Ayak baş parmağında üzerine bastığınızda hissedilen ağrı
 • Ayak baş parmağını aşağı ve yukarı doğru hareket ettirildiğinde hissedilen sertlik
Ayak Baş Parmağı Kireçlenmesi Nasıl Teşhis Edilebilir:
Ayak baş parmağı aşağı veya yukarı doğru hareket ettirildiğinde zorlanıyorsa ayaktaki ağrıdan dolayı sorunlu bölgenin üzerine basmaktan zorlanıyorsa doktora gitmek gerekir. Tıp dilinde hallux valgus olarak bilinen ayak baş parmak kireçlenmesi erken teşhis edilirse tedavisi çok basit ve kolaydır. Eğer ayağınızda şişlik oluşuna kadar beklerseniz tedavi süreci daha uzun ve zor olmaktadır.

Ayak Baş Parmağı Kireçlenmesi Tedavisinde Ameliyat Çeşitleri ve Seçenekleri:

Keilektomi: Ayak baş parmağındaki kireçlenmeden dolayı hasar gören parmak ekleminin en az tahribat ve hasar  aşamasındayken yapılan bir ameliyat türüdür. Ayaktaki kemiğin çıkarılması ve ayağın rahat bir şekilde eğilebilmesi amaçlanmaktadır. Ayak kemiğinin adeta bir parçası durumuna gelmiş olan kemik mahmuzunu çıkartabilmek ve böylece ayak baş parmağı eğilirken aşağı veya yukarı hareket etmesi için yapılan bu ameliyat oldukça etkilidir.

Antroplasti: Pek çok yaşlı hastaların ayaklarına yerleşen hastalıklardan kurtulmak amacıyla yapılan bir ameliyattır. Bu ameliyat ile eklem yüzeyi çıkartılır ve yeni yapay bir eklem implante edilir. Bu ameliyat seçeneği ile eklem hareketini muhafaza eder ve ağrıları azaltır. Yaşlı hastalar bu ameliyatı rahatlıkla tercih edebilirler.

Antrodez: Ayak baş parmağında olan kıkırdak dokunun çok zarar gördüğü ve şiddetli tahribatlara sıklıkla kemikleri kaynaklamak yani antrodez tavsiye edilir. Bu ameliyatta hasarlı olan bölgedeki kıkırdaklar çıkarılır ve vida plak veya iğneler kullanılır ve eklem bir pozisyonda sabitleştirilir. Ancak malesef bu tür bir ameliyat parmağın bir daha bükülmeyeceği anlamına gelir. Ayrıca antrodez ilerlemiş ayak baş parmağındaki kireçlenmenin vermiş olduğu ağrıdan kurtulmak amacıyla uygulanan bir ameliyattır.

Ayak Baş Parmağı Kireçlenmesi Ameliyatsız Tedavi Seçenekleri:

Antiinflamatuar ve ibuprofen  ilaçlar ve ağrı kesiciler şişkinliğin hafiflemesine ve ağrıların azalmasını sağlar. Bu yöntemlerin yanı sıra buz paketleri uygulanması da Ayak baş parmağı kireçlenmesinde ilerlemeyi yavaşlatmaya yardımcı olan bir yöntemdir. Ve yine ayakkabı tercihi de çok önemlidir. Geniş burunlu bir ayakkabı tercih edilmeli. Bu tür ayakkabılar ayak baş parmağındaki baskıyı azaltarak ağrıyı biraz hafifletir. Ayrıca yüksek topuklu ayakkabılar da tercih edilmemelidir.
]]>
El Baş Parmak Eklem Ağrısı https://www.parmak.gen.tr/el-bas-parmak-eklem-agrisi.html Tue, 06 Nov 2018 12:04:34 +0000 El Baş Parmak Eklem Ağrısı, ellerde bulunan baş parmaklar, el ile yapılan işlerin %50 sini yapmaktadır. Bu yüzden baş parmaklar çok büyük önem arz etmektedir. Elde travmaya açık olan parmak en çok baş parmaktır. El Baş Parmak Eklem Ağrısı, ellerde bulunan baş parmaklar, el ile yapılan işlerin %50 sini yapmaktadır. Bu yüzden baş parmaklar çok büyük önem arz etmektedir. Elde travmaya açık olan parmak en çok baş parmaktır. Eller hayatımızı devam ettirmemiz açısından en önemli organımız olup bu tür ağrılar kişinin yaşam kalitesini çok büyük ölçüde düşürmektedir. En fazla zararı baş parmaklar görür. El baş parmağındaki eklem ağrıları çok değişik sebeplerden dolayı oluşabilmektedir. 

El baş parmak eklem ağrısı nedenleri nelerdir

 • El baş parmak eklem ağrısı çoğunlukla kireçlenmeden dolayı oluşabilmektedir. Ellerde bulunan eklemler kıkırdak doku ile kaplıdır. Bu kaygan ve parlak olan kıkırdak doku, eklemlerin pürüzsüz ve kolay bir şekilde çalışmasını sağlar. Kıkırdak dokunun zamanla kaybolmasıyla, kireçlenme oluşur ve sürtünme mekanizmasının bozulması ile birlikte şişlik, ağrı ve sertlikler meydana gelir. Genelde ellerin çokça kullanıldığı mesleklerde ve 40 yaşından sonra kadınlarda daha çok görülür. El çok fazla kullanıldığı zaman baş parmakta ağrı oluşur. Kişiler basit işleri yapmakta bile zorlanır hale gelirler. Eklem hareketleri kısıtlı ve sürtünmeden dolayı zor hale gelir. Maalesef başparmak eklemlerinde ağrıya neden olan bu durum da geriye dönüşüm çok zordur. Eklem zaman içinde daha kötü bir hal alabilmektedir. Gün içerisinde soğuk buz kompresleri, ağrı için ilaç tedavisi ve parmağı etkin bir şekilde kullanmayıp dinlendirmek gerekir. Yapılan tedavilere yanıt alınamadığı durumlarda cerrahi tedavi planlanır. Ameliyat için yatış gerekmez ayakta uygulanan bir cerrahi işlemdir. Debriman yöntemi ile kireçlenme temizlenir. İşlemden sonra hasta uzun süre ağrısız bir süreç geçirir. Eklemlerde ağrıya neden olan başparmakta durum  çok ilerlemişse artrodez işlemi ile eklem dondurulur.
 • Baş parmaktaki eklem ağrısı herhangi bir travmadan dolayı başparmakta meydana gelen kırık veya çıkıktan dolayı olabilir. Bundan dolayı baş parmak hareketleri ağrılı olmaktadır. Kesin tanı grafi çekimi ile koyulur.
 • El başparmağında bulunan eklemler oynar eklemlerdir. Ve eklem sıvısı içermektedirler. Eklem sıvısındaki bir inflamasyona bağlı olarak başparmak eklemlerinde ağrı, şişlik oluşabilir. Bu duruma artrit denir. Septik artrit acil bir durum olup, en kısa sürede mutlaka müdahale edilmelidir. Aksi takdirde eklemin kaybedilme riski bulunmaktadır.
 • El baş parmağında oluşan eklemler de ağrının bir başka nedeni de gut artritidir. Vücutta ürik asit yükselmesinden dolayı buna bağlı olarak sodyum ürat kristalinin dokularda birikmesi nedeni ile oluşur. Çok azla protein tüketenlerde görülmektedir. Orta ve ileri yaştaki erkeklerde daha sık görülmektedir. Aşırı yemek, alkol, enfeksiyon, taravma, herhangi bir ameliyat yada yoğun bir fiziksel aktivite sonrası aniden gelişen bir ağrı ile başlar. Aşırı derece de ağrılıdır. 
 • El baş parmağının dorsalinde bulunmakta olan ekstansör komponentinde  gelişen tendon ve eklem sıvısının inflamasyonu durumunda da eklem ağrıları oluşmaktadır. El baş parmağı avuç içine alınıp yumruk yapıldığında ağrı artar.
 • Ve el baş parmağındaki eklem ağrısı tümör nedeni ile de meydana gelebilmektedir. Sinsi ilerleyen bir rahatsızlık olup sonradan belirtiler verir.       
]]>
Ayak Baş Parmak Çıkması https://www.parmak.gen.tr/ayak-bas-parmak-cikmasi.html Wed, 07 Nov 2018 03:16:21 +0000 Ayak Baş Parmak Çıkması, Birçok insanda görülebilen ayak baş parmak çıkması medikal ve cerrahi yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. Ayak baş parmak çıkması çoğunlukla ayağa alınan darbeler sonucunda oluşmaktadır. Ayak Baş Parmak Çıkması, Birçok insanda görülebilen ayak baş parmak çıkması medikal ve cerrahi yöntemler ile tedavi edilebilmektedir. Ayak baş parmak çıkması çoğunlukla ayağa alınan darbeler sonucunda oluşmaktadır. Ya da ani yapılan ters hareketlerden dolayı ayak baş parmak çıkması yaşanabilir. Eğer insanda ayak baş parmak çıkması gerçekleşmiş ise parmak şişer. Doktora gidinceye kadar parmağınıza soğuk tampon uygulayabilirsiniz. Yapacağınız soğuk tampon ağrınızı azaltacağı gibi çıkan baş parmağınızın daha çok şişmesine de engel olacaktır. Doktora gidince ye kadar çıkan ayak baş parmağınızın üzerine mümkün olduğunca basmamalısınız. 

Ayak baş parmak çıkması asla kendiniz tedavi etmeye çalışmayınız. Kırık ve çıkıkçı denen insanlara inanarak parmağınızı yerine koydurmayın. Günümüz koşullarında alanında uzman bir çok ortopedi uzmanı bulunmaktadır. Düşük ücretlerle tedavinizi yaptırabilirsiniz. Aksi taktir de kalıcı hasarları ömür boyu yaşamak zorunda kalırsınız. 

Ayak baş parmak çıkması tedavisi

Bu alanda uzman olan doktorlar röntgen sonucuna göre çıkan ayak baş parmağınızı yerine tekrar oturtacaktır. Bu işlem öncesinde çıkan baş parmağa lokal anestezi uygulanmaktadır. Bundan dolayı da kişi tedavi süresince ağrı hissetmemektedir. Doktor çıkan baş parmağınızı uygun bir şekilde yerine oturttuktan sonra çıkık olan baş parmağınızı yanındaki sağlam olan parmağınıza bağlayarak kırık tahtasına alır ve tekrar röntgen çeker. Çekilen röntgen sonucu olumlu ise ayağa uygun olan medikal malzemelerle parmak bir süre dinlenmeye alınır. Doktor tedavi şekline göre krem ve ağrı kesici tavsiye edebilir. Tedavi prensibi baş parmakta oluşan bu çıkık sebebi ile bozulmuş olan ve buna endeksli olarak basma kusurunu gidermek amaçlıdır. Ayak baş parmak çıkmasına bağlı olarak ayakta oluşan biçim bozukluğu türlü medikal malzemelerle düzeltilmektedir. Tedavi sürecini destekleyici olarak gece kullanılabilen parmak arası makaraları ve silikonları gece süresince kullanılırsa çıkan baş parmağı doğru pozisyonda tutarak doğru bir biçimde kaynamasına yardımcı olur. Ayak baş parmak çıkması olan kişi bu şekilde etrafındaki dokunun da rahatlamasıyla acı hissini azaltmış olur. Başparmağı çıkan insan özel yapılmış olan tabanlıklar kullanır ise insanın ayağının üzerine bir dönem doğru pozisyonda basmasını sağlayacaktır. Bu kullanılan medikal yöntemler sonuç vermezse cerrahi müdahale gerekebilir.

]]>
El Baş Parmak Şişmesi https://www.parmak.gen.tr/el-bas-parmak-sismesi.html Wed, 07 Nov 2018 11:06:05 +0000 El baş parmak şişmesi, El baş parmak günlük hayatta tüm aktivitelerin ve hareketlerin yapılmasında yardımcı olan ve devamlı kullandığımız ihtiyaç duyduğumuz uzuvdur. Diğer dört parmaktan farklı olarak ters yönde çalış El baş parmak şişmesi, El baş parmak günlük hayatta tüm aktivitelerin ve hareketlerin yapılmasında yardımcı olan ve devamlı kullandığımız ihtiyaç duyduğumuz uzuvdur. Diğer dört parmaktan farklı olarak ters yönde çalışmaktadır ve bu özelliği ile baş parmağın tutucu parmak olma özelliği bulunmaktadır. Bu özelliği sayesinde tüm eşyaları tutarken kullandığımız baş parmak daha çok zorlanmalarla karşılaşmaktadır. El baş parmak şişmesi bir çok neden ile oluşabilmektedir. Karşılaşılan tüm kazalar, darbeler ve zorlanmalar baş parmağın hasar görerek şişmesine neden olabilmektedir. El baş parmağının şişmesi durumunda parmak ta acı olup olmaması önemli olmadan mutlaka doktora gidilmelidir ve şişkinliğin neden olduğu parmağın durumunun ne olduğu öğrenilmelidir. Doktorun muayenesi ve çekilen röntgenler el baş parmak şişmesinin nedenini ve ne durumda olduğunu belirlemektedir. Sizde el baş parmağınızda şişkinlik olduğunu fark ederseniz mutlaka ihmal etmeden doktora gitmelisiniz.

El parmak üç yerde olabilir:
 • Kemiği çevreleyen doku içinde oluşan şişlikler
 • Kemiğin içinden kaynaklanan şişlikler
 • Parmak eklemleri sebebi ile oluşan şişlikler
El baş parmak şişmesi nedenleri:
 • İncinme: El baş parmağındaki incinme dokuların içinden veya fiziksel zorlanmadan kaynaklanabilir. Baş parmak gün içerisinde bir çok nesneyi tutmaya ve bu nesneleri tutarken bir çok zorluğa, esnekliğe ve dayanıklılığa karşı koyar. Baş parmağın zorluklara karşı koyarken incinmesi el baş parmak şişmesine neden olmaktadır.
 • İltihaplanma: El baş parmak iltihaplanmasına daha çok derinin zarar görerek derideki mikropların hasarlı bölgeden içeri girmesi ile oluşmaktadır. Mikroorganizma ve bakterilerin doku altına girmesi o bölgede enfeksiyona ve iltihaplanmaya neden olmaktadır. Parmakta oluşan bu iltihaplanma el baş parmak şişmesine neden olmaktadır.
 • Ramatoid artrit: Baş parmakta eklemin dış tarafının iltihaplanmasına neden olmaktadır. Sebebi ise kişideki bağışıklık sisteminin anormal tepkisi olarak bilinmektedir. Bu durum yine el başparmakta şişmeye neden olan durumlar arasında yer almaktadır.
 • Osteoartrit: Elde herhangi bir zorlanma sonucu kemik dokusunun ve kıkırdağın zedelenmesi sonucu yaşanan bir durumdur. Zamanla kemiğin aşınmasına neden olan bu problem el baş parmakta şişlik oluşmasına neden olan bir durumdur. Baş parmak kireçlenmesi parmakta oluşan hastalıklar arasında nadiren görülen bir durumdur.
 • Lenf ödemi: Lenf suyunun parmakta birikerek lenf damarına zarar vermesinden dolayı parmakta şişlik oluşabilmektedir. Bu durum bazı durumlarda parmağın kan toplaması ile aynı görünüme sahiptir. El baş parmak şişmesine neden olan bu durum diğer parmaklarında şişmesine neden olabilmektedir.
 • Kırık: Herhangi bir kaza sonucu parmağın aşırı zorlanması ile oluşan kırık parmağın şişmesine neden olan durumların başında gelmektedir.
 • Baş parmağın çok fazla hareket ettirmek: El baş parmağını olması gerekenden fazla hareket ettirmek ve parmağın bu hareketliliği tepki olarak şişme oluşmasına neden olabilmektedir.
 • Darbe: El baş parmağa alınan sert darbe kırık veya incinme oluşmadan da parmakta şişmeye neden olabilir. Sert bir cisim veya herhangi bir durum sonucunda parmağa alınan darbe o bölgenin ani olarak şişmesine neden olmaktadır.
]]>
Parmak Uçlarında Uyuşma https://www.parmak.gen.tr/parmak-uclarinda-uyusma.html Thu, 08 Nov 2018 04:12:25 +0000 Parmak uçlarında uyuşma, birçok kişide görülebilen bir durumdur. Genellikle geçici olan bu durum uzun süre devam ediyorsa dikkatli olunmak zorundadır. Parmak uçlarında uyuşma çocukluk çağından itibaren görülebilmektedir. Ç Parmak uçlarında uyuşma, birçok kişide görülebilen bir durumdur. Genellikle geçici olan bu durum uzun süre devam ediyorsa dikkatli olunmak zorundadır. Parmak uçlarında uyuşma çocukluk çağından itibaren görülebilmektedir. Çünkü her yaşta görülebilecek nedenlerden ötürü oluşabilmektedir. Parmak uçlarında uyuşma yaşayan kişiler aynı zamanda karıncalanma ve batma şikayetlerinden de yakınabilir. Farklı rahatsızlıklar uyuşmaya neden olduğu için yan belirtilerde görülebilmektedir. 

Parmak uçlarında uyuşma nedenler

Şeker hastalığı: Parmak uçlarında uyuşmaya neden olabilecek rahatsızlıklardan biridir. Düzgün tedavisi sağlanmayan şeker hastalığı sinir uçlarında tahribat meydana getirerek uyuşmaya neden olmaktadır. Hastalıkta aynı zamanda aşırı susama, sık idrara çıkma ve halsizlik de görülebilmektedir. 

Dengesiz beslenme: Yaşam koşullarının zorlaşması, dengesiz beslenme vb. nedenlerden ötürü yeterli mineral ve vitaminleri alamamaktayız. Eksik aldığımız bu vitamin ve mineraller içerisinde sinir sistemimizi ve kaslarımızın sağlıklı kalmasına yardımcı olabilecekler bulunmaktadır. Bunların eksikliği yüzünden sinir sistemi sağlıksız gelişmekte ve parmak uçlarında uyuşma yada istemsiz kas hareketleri gibi durumlar meydana getirebilmektedir. Özellikle kalsiyum, çinko, B12 ve magnezyum büyük önem taşımaktadır. Yapılan kan tahlilleri sonucunda hangi vitaminin eksik olduğu anlaşılabilecek ve rahatsızlığın çözümü kısa sürede sağlanabilecektir. 

Damar tıkanıklığı: Bölgede bulunan damarlarda tıkanma meydana gelmesi yüzünden parmak uçlarında uyuşma meydana gelebilmektedir. Tedavi erken yapılmaz ise işlev kaybı dahi oluşabilmektedir. 

Boyun sinirlerinde meydana gelen baskı: Sinirlerde oluşan baskı, çarpma sonucu, ağır yük kaldırma yada kireçlenmeden kaynaklanabilmektedir. Gerekli tetkikler sonucunda baskının nedeni ortaya çıkarılacak ve sinirin rahatlaması sağlanacaktır. Tedavinin süresi içerisinde parmak uçlarında uyuşma da ortadan kalkacaktır. 

Karpal tünel sendromu: Ağır fiziksel aktiviteler, el bileğinin aşırı kullanımını gerektiren meslekler ve klavyede yazı yazmak gibi bilek seviyesinde yapılan işler, bilek ekleminde bulunan sinirlerde sıkışmaya neden olmaktadır. İlerleyen durumlarda parmak uçlarında uyuşma ve parmaklarda güç kaybı oluşabilmektedir. Fizik tedavi ve bileğin dinlendirilmesi ilk tedavi aşaması olmaktadır. Eğer semptomlar geçmezse cerrahi müdahale ile sinirin rahatlaması sağlanmaktadır. 

Parmak uçlarında uyuşma tedbirler

Yaşam tarzında yapılacak değişikler, düzenli egzersiz, vitamin takviyeleri (özellikle sinir sistemi için), kolesterol seviyesini makul değerlerde tutmak, ısınma hareketleri yapmadan egzersize başlamamak, yeterli uyku düzeni ile rahatsızlığa neden olan etkenleri en az düzeye çekebiliriz. Sağlıkla kalmanız dileğiyle. 
]]>
Parmak Çatlağı https://www.parmak.gen.tr/parmak-catlagi.html Thu, 08 Nov 2018 14:06:48 +0000 Parmak Çatlağı, kemiklerin kırılması sonucu birbirinden ayrılmamış hali nedeniyle oluşur. Çatlaklarda kemiğin kırılması durumudur. Ancak çatlaklarda kemiğin yalnızca bir bölümü hasar görürken kırıklarda kemiğin tamam Parmak Çatlağı, kemiklerin kırılması sonucu birbirinden ayrılmamış hali nedeniyle oluşur. Çatlaklarda kemiğin kırılması durumudur. Ancak çatlaklarda kemiğin yalnızca bir bölümü hasar görürken kırıklarda kemiğin tamamı hasar görür ve oluşur. Buna rağmen çoğu zaman parmak çatlağı kırıklardan daha ağrılı bir durumdur. Çatlak problemi kemiklerde de olduğu gibi el ve ayak parmaklarında daha sık meydana gelir. Çatlaklar belli bölgedeki kemiğin darbe alması sonucu oluşur. Özellikle de el parmakların darbeye müsait olması sebebiyle bu bölgede çatlaklar daha sık meydana gelir.

Parmak Çatlağı Belirtileri

Genelde parmak çatlağı darbe alan bölgede şiddetli ağrı parmağı hareket ettirmekte zorluk ve darbe alan bölgedeki şişlik şeklinde gözükür. Yalnız kırıklardaki çatlak oluşmasında anında ağrı ve şişlik oluşmaz. Bu yüzden parmak çatlağı çoğu zaman geç anlaşılan bir durumdur. Kesin tanı konulması için hastanede röntgen çekilmesi şarttır. Daha sonra da çatlağın rehabilitasyon dönemine geçilir. Çatlaklar kırıkların tamamlanmamış evresidir. Bir diğer deyişle kemik ikiye bölünmez yalnızca bütünlüğünü korur. Bu yüzden kırıklar gibi alçıya almaya pek de gerek duyulmaz. Parmak çatlakları ev işleriyle uğraşırken meydana gelebilir. Parmak kemikleri diğer kemiklere göre oldukça ince ve daha narindir. Bu yüzden kolay bir şekilde kırık ve çatlaklar olaşabilir. Genellikle parmak çatlaklarında cerrahi bir işleme gerek duyulmaz. Kemiğin kaynaması amaçlı sabit tutulması gereklidir.

Parmak Çatlağı Nasıl İyileşir

Parmak çatlakları diğer çatlaklara oranla daha kısa sürede iyileşir. Çatlakların iyileşme süreci çatlağın meydana geldiği kemiğe göre değişmekte olsa da genellikle kemik çatlakları 3-4 haftada iyileşir. Genellikle parmak kırıklarında alçıdan ziyade kemiği sabit tutacak ve darbelerden önleyecek sert ortopedik bileklikler ve yüzükler kullanır. Parmak çatlağından şüpheleniliyorsa biraz önce uzman bir ortopedi hekimine gidilmeli gerekli önlemler alınıp tedaviye başlanılmalıdır.
]]>
Ayak Baş Parmak Morarması https://www.parmak.gen.tr/ayak-bas-parmak-morarmasi.html Thu, 08 Nov 2018 23:57:19 +0000 Ayak Baş Parmak Morarması, ayakta damar tıkanıklığı yoksa, gut hastalığı, romatizmal artrit, enfeksiyonlu artrit, aşırı kilolu olma, parmakta çıkık olması, sinir tahribatı, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, kireçle Ayak Baş Parmak Morarması, ayakta damar tıkanıklığı yoksa, gut hastalığı, romatizmal artrit, enfeksiyonlu artrit, aşırı kilolu olma, parmakta çıkık olması, sinir tahribatı, kalp hastalığı, böbrek hastalığı, kireçlenme, şeker hastalığı gibi sistemik metabolik rahatsızlıklar özellikle rahatsız eden ayakkabıları giymek ve incinme, burkulma, uzun süre ayakta kalma sonucunda ayak baş parmak morarması olabilmektedir.

Ayak baş parmak morarması nedenleri 

Sadece ayak baş parmak morarması, hematolojik rahatsızlıklar, tırnak hastalıkları, ayakkabı vurması ve vitamin eksiklikleri nedeniyle olabilir. Özellikle baş parmakta geceleri ağrı varsa, şeker hastalığı, bacak sendromu, kanser hastalığı, tuzak nöropatileri akla gelmelidir.
Eğer ayak baş parmak morarmasında, ağrı veya uyuşma varsa, bel fıtığı veya omurilik daralması olabilir. Bu konuda çok iyi eğitim almış ve deneyimli olan bir fizik tedavi uzmanına muayene edilmesi gerekir. Ayak baş parmak morarması kemiğin çatlaması, parmakların incinmesi veya kırılması sonucu olarak görülmektedir. Herhangi bir darbe veya yaralanma olmadan meydana gelen morarmalar için ise uzman bir doktor tarafından görülmesi gerekebilir. Ayrıca ayak baş parmağında olan şişliğin ve ağrının fazla olduğu morarmalar genellikle kırık sonucunda oluştuğu için acilen doktora gitmesi ve tedavinin bir an önce başlanması gerekmektedir.

Ayak baş parmak morarması tedavisi

Ayak baş parmağınızı kırığa karşı kontrol etmelisiniz. Bunun için parmağınızın şekline iyi bakın. Parmağın sağını, solunu, üstünü ve arkasını küçük şişliklere karşı kontrol etmelisiniz. Ayakta bulunan bu küçük şişlikler kemikte meydana gelen zedelenmeler sonucu olabilir. Eğer morarmaya sebep olan yara açık bir yara ise enfeksiyon kapma olasılığı çok yüksektir. Bu sebeple önce yaranın temizlenmesi ve kapatılması gerekir. Ayak baş parmak morarmasın da dinlenmek oldukça önemlidir. Ayakkabınızı çıkartın ayağınızı yüksek bir yere koyun uzun bir süre dinlendirin. Ayrıca ayakta bulunan ağrı ve şişliğe kalın buz torbası uygulamak ağrıyı oldukça hafifletir ve şişliği azaltarak kan akışına yardımcı olur. Her iki saatte bir yarım saat kadar buz kompresi yapılabilir. Bu uygulamaya üç gün boyunca devam edilebilir. Bu şişme ve morarmaya çok iyi gelecektir. Yaralı parmakları olası darbelerden korumak ve şişmeyi engellemek için bandaj kullanmak gerekir. Ayak baş parmak morarması tedavisi süresince ayağı yukarıda tutmak hem ağrıyı hem de şişliği azaltır. Yaralanan parmağa ani kan akışı ağrıyı arttırır ve iyileşme süresini uzatır. Otururken dahi ayağınızı yukarıda tutmanız gerekir. Ayak baş parmağa baskı yapılmaz ve çok fazla ayakta durulmaz ise tedavi süresi oldukça kısalır.


]]>
Ayakta Lif Kopması https://www.parmak.gen.tr/ayakta-lif-kopmasi.html Fri, 09 Nov 2018 15:28:24 +0000 Ayakta lif kopması: Ayakta oluşan lif kopması sık karşılaşılan bir durumdur. çeşitli nedenlerle oluşan ayak lif kopması ciddiyet arz etmeyen fakat tedavi gerektiren bir durumdur. Ayaktaki kasların olması gerekenden fazla gerilmes Ayakta lif kopması: Ayakta oluşan lif kopması sık karşılaşılan bir durumdur. çeşitli nedenlerle oluşan ayak lif kopması ciddiyet arz etmeyen fakat tedavi gerektiren bir durumdur. Ayaktaki kasların olması gerekenden fazla gerilmesi ayakta lif kopmasına neden olmaktadır. Genellikle lif kopması çocuklarda ve gençlerde çok daha nadir görülmektedir. Fakat yinede ani hareketlerde oluşabilmektedir. Özellikle boksörlerde ve futbolcularda sıklıkla meydana gelen ayakta lif kopması oldukça acı veren ve en az birkaç gün yere rahat basamadıkları bir durumdur. Ayak dışında bedenin tüm bölgelerinde olması gerekenden kaslar fazla gerildiğinde lif kopması oluşmaktadır. Bunun için ani hareketlerden çok uzağa uzanmaktan ve ağır kaldırmaktan kaçınmak gerekir.

Ayakta lif kopması nedenleri:
 • Yürürken ayak burkulması yaşanması
 • Ani ve bilinçsiz hareketler
 • Ağır spor hareketlerinin yapılması
 • Aniden ağır bir yükü tutmaya çalışırken bacaklara binen ağır yük
 • Bilinçsiz ve ani bir şekilde zıplamak
 • Koşarken yaşanan kazanlar
Ayakta lif kopması belirtileri:
 • Ayakta ani olarak oluşan ağrı uzun süre geçmez
 • Ayakta zayıflık oluşması ve üzerine basamamak
 • Ayak kaslarında zayıflıkla beraber gevşeme hissedilmesi
 • Ayakta morluklar oluşması ve renk değişiklikleri
Ayakta lif kopması tedavisi: Öncelikle lif kopması teşhisinin doğru bir şekilde koyulması gerekir. Ayak lifi kopması doktorun müdahalesi ve çekilen röntgenle kesin tanı konabilmektedir. Kas gerilmeleri genellikle evde basit bir bakımla iyileşmektedir. Fakat ayak lifinin kopması soğuk kompres ile ağrının azalmasına ve şişmeyi engellemeye mani olabilirsiniz. Ayakta çürükler oluşmasına da engel olan soğuk kompres en düşük seviyeye indirmektedir. Biraz zaman geçtikten sonra sıcak suyla masaj yaparak kan dolaşımına olumlu etkide bulunarak, ağrının azalmasını ve hareketin kolaylaşmasını sağlamaktadır. Ayakta lif kopması yaşayan kişi bol bol dinlenmeli ve ayak iyileştikçe ayağı yavaş yavaş hareket ettirmesi gerekir. İyi bir bakım ve doktor gözetimi altında olmak lif kopmasının kolayca iyileşmesini sağlamaktadır. Ayrıca doktorun uygun gördüğü kremlerde kullanılabilir.


]]>
Tetik Parmak Hastalığı https://www.parmak.gen.tr/tetik-parmak-hastaligi.html Fri, 09 Nov 2018 19:22:52 +0000 Tetik parmak hastalığı, bilimsel adıyla 'stenozan tenosinovit' diye adlandırılan hastalık, parmak tendonlarında bulunan kirişlerin takılarak kilitlenmesi nedeniyle oluşan bir parmak rahatsızlığıdır. Tendon parmak ve baş parmak Tetik parmak hastalığı, bilimsel adıyla 'stenozan tenosinovit' diye adlandırılan hastalık, parmak tendonlarında bulunan kirişlerin takılarak kilitlenmesi nedeniyle oluşan bir parmak rahatsızlığıdır. Tendon parmak ve baş parmak kemikleriyle ön kol kaslarını birbirine bağlayan uzun halatlar gibi çalışır. Parmakların hareket etmesi ise üzerlerinde bulunan kaslara bağlı kirişler vasıtası ile olur. İp şeklindeki kirişler bazı noktalarda köprülerin altından ya da üzerinden geçerek hareketlenen parmağın doğru ve istenilen yöne gitmesine olanak sağlarlar. Tetik parmak sorununda, parmaklarda yaşanılan kilitlenme ya da takılma sorunu köprülerin altından geçen kirişlerin yarattığı bir durumdur. Eğer bu parmaklarda bulunan bu köprüler zaman içinde kalınlaşır ise tetik parmak hastalığı ortaya çıkar. Kirişlerin dış kısmında beliren şişlikler nedeni ile parmaklar tetik gibi takılıp, ağrımaya neden olur. Hastalığın ileri safhalarında kilitlenen ve bu sebep ile hareket ettirilemeyen parmaklar hastaları normal hayatlarından uzaklaştırır.

Tetik parmak hastalığı nedenleri

Gelişen dünya ile birlikte artan dijital ve teknolojik gelişmeler tetik parmak hastalığında artışa sebep olmaktadır. Elimizden düşürmediğimiz cep telefonları, anında cevap verdiğimiz elektronik postalar, elimizde telefon attığımız tweetler, instagramda dolaşmaların bizi bağımlı hale getirmesiyle hayatımıza giren hastalıklardan birisi. Parmakları aşırı kullanmak tendonlarda nodül oluşmasına neden olur ve oluşan bu nodüller parmakta kasılma ve sıkışmaya neden olur. Ellerimizdeki telefonlar ile oyun oynama ve yüklediğimiz uygulamaları kullanırken en çok baş parmağımızı zorluyoruz ve bu nedenle tetik parmak hastalığı sıklıkla baş parmakta görülüyor. 

Tetik parmak hastalığı belirtileri 

Tetik parmak oluşumunun ilk belirtisi parmakta ağrı ve zonklama hissedilmesidir. Şiddetli olmasa bile parmaklardaki ağrılar ciddiye alınmalı ve takip edilmelidir. Eğer ihmal edilir ise parmaklarda kalıcı olarak hareket kaybına sebep olabilir. İlk ağrı hissedildiğinde bunu bir uyarı olarak kabul edip önlemini almak gerekir. Erken teşhis ve uygun tedavi ile hiç bir cerrahi operasyona gerek duyulmadan tedavi edilebilir. 

Tetik parmak tedavisi 

Tetik parmak tedavisi ameliyatlı ve ameliyatsız olarak yapılabilir. İlk önce ameliyatsız çözümler denenmeli ve son çare olarak eğer bir sonuç alınamıyor ise ameliyata başvurulmalıdır.

Tetik parmak hastalığı için çözüm önerileri

Erken teşhis ile birlikte doktorunuzun önereceği fizik tedavi süreci ile hastalığı atlatabilirsiniz. Doktorunuzun uygun gördüğü durumlarda aktivite azaltmak ile birlikte kullanılacak oral antiinflamatuvar ilaçlar ve atel kullanımı belirtileri yeni başlamış hastalar için uygundur ve rahatlama sağlar. Daha önceden tercih edilen çözümlerden biri olan steroid enjeksiyonu uzun vadede tendon yapılarına zarar verdiği için artık pek tercih edilmemektedir. Diğer bir yöntem ise hastanın kısa sürede normal aktivitelerine dönebilmesi amacı ile lokal anestezi altında sorunlu parmağın tendonlarına keskin uçlu bir iğne ile giriliyor ve parmak tabanına mikro bir uygulama ile kasnak açılıyor. Daha sonrasında da her hangi bir ağrı, şişlik ya da morarma yaşanmadan iğnenin girdiği kısım bir yara bandı ile kapatılarak sorun giderilebiliyor.
]]>
Ayak Bileği Lif Kopması https://www.parmak.gen.tr/ayak-bilegi-lif-kopmasi.html Fri, 09 Nov 2018 23:13:54 +0000 Ayak bileği lif kopması, ayakların görevi koşma, yürüme, atlama ve dengeyi sağlayan çok fazla lif bulunmasına rağmen günlük hayat içerisinde sürekli denge kaybı yaşayabilir. Bunun sonucunda en basit haliyle burkulmalar meydan Ayak bileği lif kopması, ayakların görevi koşma, yürüme, atlama ve dengeyi sağlayan çok fazla lif bulunmasına rağmen günlük hayat içerisinde sürekli denge kaybı yaşayabilir. Bunun sonucunda en basit haliyle burkulmalar meydana gelir. Burkulmalar yalnızca spor yada mesleki nedenlerden dolayı değil de normal kişilerin başına da gelebilecek bir vakadır. Hemen hemen herkesin dışına gelebilir. Özellikle en çok görülen yaralanma, dış yan lif yırtılmaları ve kopmaları ayakta oluşan lif kopmasının ardından ayak bileğinde anı şişlik ve dayanılmaz bir ağrı oluşmaktadır. Eğer damar yırtılması, şişlik inanılmaz derecede yayılır ve dokuya daha şiddetli tepkilere neden olur. Ayak bileğinde oluşan kızarıklık zaman içerisinde morarmaya dönüşmektedir. Ayak bileği yaralanmalarında ayrıntılı olarak muayene ve sorgu sonucunda düz röntgen filmi kemiklerde oluşan kırık ve çatlaklar kolaylıkla gösterecektir. Eğer yumuşak dokuya ait bir şüphe varsa bunun yolu Mr kadar gidebilir.

Ayak bileği lif kopması nedenleri
 • Yüksek yerden düşmek 
 • Depar atmak 
 • Aniden koşmaya çalışmak 
 • Ani dönüş yapmak 
 • Aşırı kilo 
 • Kontrolsüz hareket 
 • Isınmadan yapılan hareketler 
 • Sürekli yapılan egzersizler

Ayak bileği lif kopması tedavisi

Bu tip durumlar ortaya çıktığı zaman kesinlikle soğukkanlı davranmak lazımdır. Ayak bileğinde lif kopması meydana geldiği zaman genel anlamda akut devrede, ayağın bir süre dinlendirilmesi burkulmanın meydana geldiği yerde 2-3 gün süreyle buz uygulaması yapmak gerekir problem giderek artış gösteriyorsa, muhakkak bir doktora görünmek gerekir. Bu zaman diliminde ağrı kesici ve ödem oluşmasını engelleyecek ilaçlar kullanılmalıdır. Hafif burkulmalar meydana gelirse ayak bileğini hareketsiz bırakan Ortalama olarak bir hafta ile üç hafta arasında süren bir alçı uygulaması faydalı olacaktır.
Eğer gereken tespit yapılamazsa, ayak bileği ilişkilerinde tam olarak bir iyileşme söz konusu olmaz ve burkulmalar sıklıkla meydana gelir. Bu da zaman içerisinde ayak bileğinin kireçlenmesine neden olur. Daha hafif burkulmalarda veya sık sık tekrarlayan burkulma durumlarında ayak bileğini sürekli bandajlar uygulanmaktadır. Bu bandajlar uzun süre kullanılması gerekir. Bilhassa sporcu insanlar ayak bileklerinin sıklıkla burkulma olaylarında, yine benzer bandajlar kullanılması gerekir. Ayak bileğindeki lif kopması veya ayak bileği yan çıkıntısının kırılmasında ameliyat düşünülebilir. Ancak dış yan kırıklarında alçı tedavisi çoğu zaman yeterli olabilir. Ayak bileği lif problemlerinde akut döneminin akabinde, ayağın fizik tedavi uygulamaları yararlı olacaktır. Manyetik alan ve özel bir soğuk uygulama tedavisi yapıldığı zaman bu tip burkulmalara karşı faydalı olacaktır. Kriyoterapi tedavi yöntemi özellikle ayak rahatsızlıklarında başarılı sonuçlar veren bir fizik Tedavi yöntemlerinden biridir.
]]>
Parmak https://www.parmak.gen.tr/parmak.html Sat, 10 Nov 2018 05:54:37 +0000 Parmak, insan ve hayvan vücudunda ellerin ve ayakların son kısmını oluşturan bölümde yer alan on, altı veya dört adet bulunabilen organdır. Örneğin bir insanın beşer adet el ve beşer adet ayak parmağı vardır ve bu parmaklar Parmak, insan ve hayvan vücudunda ellerin ve ayakların son kısmını oluşturan bölümde yer alan on, altı veya dört adet bulunabilen organdır. Örneğin bir insanın beşer adet el ve beşer adet ayak parmağı vardır ve bu parmakların sayısı yirmidir. Bir inekte ise sekiz adet parmak bulunur. İnek, manda ve camız gibi hayvanlarda bulunan parmaklara genellikle toynak adı verilir. Kedi ve köpek cinsi hayvanlarda ise parmaklar pati olarak adlandırılır. Boğumludur ve hareket ettirilebilir özelliğe sahip bu organlar bulunduğu yapıya göre büyüklük veya uzunluğa sahiptir.
İnsanlarda el parmakları ayak parmaklarına göre daha uzun ve daha aktif haldedir. El parmakları tutma, kavrama, yazı yazma, yemek yapma ve benzeri birçok günlük faaliyetin ve işin olmazsa olmazlarıdır.

Parmakları çalıştıran kas sistemi insan vücudunda iki adettir ve dirseğin alt kısmı ile avuç içinde toplanmıştır. Bunun yanı sıra günlük hareketlerin çoğu beyin tarafından kaydedilmiştir ve istemsiz olarak beyinden gelen emir ile otomatik olarak yapılmaktadır.

Parmaklar yaradılıştan gelen bir mucize olarak her insanda kendine özgü çizgi ve özellikleri barındırır ve her insanın parmak izi kendine özgüdür. Bu nedenle cezai yaptırım uygulanması gereken durumlarda kişinin tespiti için parmak izine başvurulmaktadır. 1880 yılından günümüze kadar parmak izi alma ve kişinin tespit yöntemi uygulanmaktadır.

Parmaklar yurdumuzda çeşitli isimler ile ifade edilir. Her iki elde de birer adet bulunan ve farklı şekillere sahip olan parmakların adları şu şekildedir.

Parmak
Küçük parmaklar, serçe parmağı( ellerin ve ayakların en dışında bulunan en küçük parmaktır.)
İkinci parmaklar, yüzük parmağı(serçe parmak ile orta parmak arasında yer alan bu parmaklar insan elinde genellikle yüzük takılan parmaklar olduğu için bu adı almıştır.)
Üçüncü parmaklar, orta parmak(el ve ayaklarda en ortada bulunan ve ellerde diğer parmaklara göre daha uzun olan parmaktır.)
Dördüncü parmaklar, işaret veya şehadet parmağı( baş parmak ile orta parmak arasında yer alan parmaktır.)
Beşinci parmaklar ise baş parmaktır( ellerde ve ayaklarda iç kısımlarda bulunan küçük ama kalın olan parmaklar dır ve badem parmak da denilir.)

Parmaklarda bulunan hastalıklar genellikle doğumsaldır. Parmakların sayısı ondan fazla veya eksik olabilir. Fazla olması durumunda rahatsızlık arz ediyor ise ameliyat ile çözüm bulunabilir. Bunun yanı sıra sigara, alkol ve diğer nedenlere bağlı parmaklarda kangren oluşabilir ve parmak hastalıkları meydana gelebilir. Parmaklarda en sık görülen hastalık tetik parmak hastalığıdır. Bu hastalık parmak hareketlerini rahatça yapamama, parmaklarda kasılma veya hareket ettirememe, parmak eklemlerinde ağrılar şeklinde ortaya çıkar. Parmaklarda yer alan eklemlerin kireçlenmesi sonucu parmak hareketleri kısıtlanır ve tetik parmak hastalığına neden olur.
]]>
Çekiç Parmak https://www.parmak.gen.tr/cekic-parmak.html Sat, 10 Nov 2018 15:32:36 +0000 Çekiç parmak rahatsızlığı, el ve ayak parmaklarında ortaya çıkan ağrılı bir kemik hastalığıdır. Başlangıç aşamasında önlem alınarak tedavi edilen bu rahatsızlık, ilerleyen aşamalarda tedavi için ameliyata ihtiyaç du Çekiç parmak rahatsızlığı, el ve ayak parmaklarında ortaya çıkan ağrılı bir kemik hastalığıdır. Başlangıç aşamasında önlem alınarak tedavi edilen bu rahatsızlık, ilerleyen aşamalarda tedavi için ameliyata ihtiyaç duyabilmektedir. Çekiç parmak, el ve ayaklardaki şekil bozukluğu olarak kendini gösterir. Ortaya çıktığı kısımda parmağın ve el veya ayağın işlevini yavaşlatır. Gençlerde ve sporcu kişilerde sıklıkla rastlanan çekiç parmak rahatsızlığı, aşırı hareket eden ya da sakatlanan kişilerde sıkça görülebilmektedir. 

Çekiç Parmak Rahatsızlığının Sebepleri ve Belirtileri

Çekiç parmak, parmakların eklem kısımlarının sürekli bükülü kalması ya da aniden bükülmesi sonucu ortaya çıkabilmektedir. Ayaklardaki çekiç parmak rahatsızlığı genellikle ayakkabıların ayağı sıkması veya ayak parmaklarından birinin aşırı uzayarak ayakkabıya sığmaması sonu ortaya çıkmaktadır. Bu şekilde parmaklar sürekli bükülü kaldığında çekiç parmak şekil bozukluğu ortaya çıkar. Çekiç parmak, vücut yapısının farklılık göstermesi ya da parmak kaslarının zayıflaması nedeniyle de ortaya çıkabilir. Çekiç parmak hastalığı ellerde fazla görülmez. Ellerde görülen biçimleri daha çok iş hayatında ellerin sürekli aynı şekilde kullanılması nedeniyle ortaya çıkabilir.

Çekiç parmak, genellikle parmakların eklemlerinde ortaya çıkan şiddetli ağrılarla kendini göstermektedir. Ayaklardaki başparmağın yanındaki parmakta sıklıkla görülmektedir. Bu parmağın bükülmesi sonucu ayakkabıya sürten üst kısmında da nasır meydana gelebilmektedir. Bu nasırlar parmaktaki ağrıları daha da artırmaktadır. Bu şekil bozukluğu tedavi edilmediği taktirde kalıcı hale gelmektedir. 

Çekiç Parmağın Tedavi Edilmesi

Çekiç parmak için başlangıç aşamasında parmak korsesi kullanılır. Parmakları düz tutacak bir sargı uygulanır ve parmakların ağrıması ve şekil bozukluğu önlenir. Eğer çekiç parmak rahatsızlığı ilerlemiş durumda ise cerrahi müdahale uygulanır. Bu müdahalede parmağa bir tel takılır. Bu tel parmağın düz kalmasını sağlar. Parmak kemiğinin içerisine yerleştirilen bu tel, 6 hafta süreyle kalır. Bu süre sonrasında tel çıkarılarak parmağın eski halini alması sağlanır. Çekiç parmaktaki cerrahi müdahale hastanın uzun süreli olarak gündelik yaşamını etkilemez.
]]>
Parmak İzi https://www.parmak.gen.tr/parmak-izi.html Sun, 11 Nov 2018 15:03:33 +0000 Parmak izi, herkeste farklı olan bir yapıdır. Parmak uçlarında çeşitli desenlerden oluşan ince çizgileri ve kıvrımları içeren parmak izi, her insanda farklı olur. Tek yumurta ikizlerinde bile aynı olmaz. 19. yüzyıldaki en öne Parmak izi, herkeste farklı olan bir yapıdır. Parmak uçlarında çeşitli desenlerden oluşan ince çizgileri ve kıvrımları içeren parmak izi, her insanda farklı olur. Tek yumurta ikizlerinde bile aynı olmaz. 19. yüzyıldaki en önemli bilim adamları arasında gösterilen Francis Galton, insanlarda yaşın ilerlemesi nedeniyle oluşan cilt kırışıklığına rağmen, parmak izinin insanın yaşamı boyunca hiç değişmediğini tespit etmiştir. Bu nedenle parmak izi herkeste farklı ve değişmez bir olgu olduğundan, kimlik tespitinde kesin sonuca ulaşılmasını sağlayan bir yöntemdir. Eğer parmak uçları pürüzsüz yüzeylere bastırılırsa, yüzeyde kalan izler parmak izi olarak tanımlanır. Suç araştırmalarında her şeyden önce, parmak izi tespiti yapılmaya çalışılır. Bu suçu işleyen kişinin kimliğinin tespit edilmesinde çok önemli bir ipucu sayılmaktadır.

Parmak izinin kullanıldığı alanlar

ABD Washington şehrinde bulunan FBI Federal Soruşturma Bürosu oldukça geniş parmak izi koleksiyonuna sahip bir kurumdur. Hem suçluların, hem de devlet işlerinde, orduda görevli olanların, yabancıların ve göçmen vatandaşların parmak izleri bu kurumda bulunmaktadır. İnsanların bir kısmı da, bilincini kaybetme riskine karşı ya da kendi kimliğinin başkası tarafından kullanılmasına engel olmak amacıyla parmak izini aldırır.

Parmak izi aynı zamanda imza atamayan kişilerin kullandığı bir araçtır. Okur yazar olmayan kişiler parmak izi sayesinde yazılı onaylarını verebilmektedir. Ancak bunun resmi kurumlar gözetiminde alınması gerekir. Parmak basma denilen yöntemde kişiler parmak izlerini imza gibi onay yerine kullanmaktadır.

Parmak İzi
Dünyada pek çok ülkede suçlu tespiti sırasında parmak izi kullanılır. Kişilerin parmak izi alınırken, parmak uçlarındaki izin net olarak görünmesini sağlamak amacıyla baskı mürekkebine bastırılmış parmak uçları, ardından kağıdın üzerine sıkıca bastırılır.

Parmak izinin tarihçesi

Parmak izinin önemini ilk olarak Çinlilerin binlerce yıl önce anladığı ve bu sistemi kullandığı hakkında bazı bilgiler bulunmaktadır. Ancak bunun hakkında henüz kesin bilgilere ulaşılmamıştır. Bu yöntemin günümüzde uygulanması daha yakın zamana denk gelmektedir. Edward Henry  uzun yıllar çalışarak, parmak izini sınıflandıracak özel bir yöntem geliştirmiştir. Bu yöntem sayesinde parmak izleri kendi arasında gruplara ayrılmakta ve daha kolay saklanıp, bilgilere ulaşılmaktadır. Bu yöntem 1901 yılında Scotland Yard tarafından uygulanmaya başlanmış ve Galton Henry sistemi olarak tanımlanmıştır. Günümüzde dünyada pek çok ülkede bazı değişimler yapılarak, bu sistemden yararlanılmaktadır.

Edward Henry parmak izlerinin hepsini kement, kemer, karma ve sarmal şekilde kendi içlerinde 4 temel gruba ayrıldığını belirlemiştir. Bu gruplarda kendi içlerinde alt gruplara ayrılarak, yeniden sınıflandırılmaktadır. Böylece ortaya binlerce alt gruba ayrılmış, tasniflenmiş parmak izleri çıkarılmıştır. Bu yöntem aranan parmak izinin bulunmasını sadece birkaç dakikaya sığdırılmasını sağlamıştır.

Parmak izi tespiti

İnsanların sahip olduğu parmak izleri belirlenen 4 temel gruptan birine girer. Fakat bir parmak ucunun bıraktığı her iz diğer parmaktan farklı olur. Bunun sebebi insandan insana değişen parmak izinin, aynı insanın parmakları arasında da farklı olmasından kaynaklanır. Eğer parmak ucunda bulunan çizgiler büyüteçle incelenirse, her çizgide birbirine halka gibi bitişik olan küçük deliklerin bulunduğu görülür. Bu küçük deliklerin altında ter bezleri bulunmakta ve buradan ter dışarıya çıkmaktadır. Parmak ucu pürüzsüz bir yüzeyin üzerine bastırılırsa, bu küçük deliklerden ter zerrecikleri çıkmakta ve bunlar birleşerek parmak izini oluşturacak şekilde terle birlikte bir çizgi oluşturur. Bunu çıplak gözle fark etmek genellikle mümkün değildir. Bu nedenle suç işle]]> Baş Parmak Ağrısı https://www.parmak.gen.tr/bas-parmak-agrisi.html Mon, 12 Nov 2018 13:49:30 +0000 Baş Parmak Ağrısı, Baş parmak, el ve ayaklarımızda bulunan parmakların birincisidir. Vücudumuzda iki adet elde ve iki adet ayakta olmak üzere dört adet bulunmaktadır. El baş parmağı, elin fonksiyonunun yüzde ellisini ye Baş Parmak Ağrısı, Baş parmak, el ve ayaklarımızda bulunan parmakların birincisidir. Vücudumuzda iki adet elde ve iki adet ayakta olmak üzere dört adet bulunmaktadır. El baş parmağı, elin fonksiyonunun yüzde ellisini yerine getirmektedir. El ile ince işleri yapmakta çok önemlidir. Elde travmaya en açık olan parmak baş parmaktır. Ayakta ise başparmak yürüme sırasında çok önemlidir. Ayak yerden kalkarken bükülerek harekete yardımcı olur.

Baş Parmak Ağrısı
Baş Parmak Ağrısının Nedenleri Nelerdir
 • Travma: Travmalara bağlı olarak el ve ayak başparmağında çıkıklar veya kırıklar oluşabilir. İki durumda da baş parmak hareketleri ağrılıdır. Kırıklarda, anormal hareket ve krepitasyon mevcuttur. Direkt grafi çekimi ile belli olur.
 • Artrit: El baş parmağında bulunan eklemler; karpometakarpal eklem, metakarpofalangeal eklem ve interfalengeal eklemlerdir. Ayak baş parmağında bulunan eklemler; metatarsofalengeal eklem ve interfalengeal eklemlerdir. Bu eklemler, diartrodial eklemlerdir. Yani oynar eklemlerdir ve eklem sıvısı içerirler. İçerdikleri bu eklem sıvısının inflamasyonuna bağlı olarak; eklemlerde ağrı, şişlik, kızarıklık ve sıcaklık mevcuttur. Artritin nedenleri; inflamatuar hastalıklar, dejeneratif hastalıklar, travma ve enfeksiyöz olabilmektedir. 
 • Septik artrit: Ortopedi ile fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünün acilidir. Hem el hem de ayak baş parmağında gözlenebilir. Septik artrit acil bir durumdur ve en kısa zamanda müdahale edilmesi gerekmektedir. Müdahale edilmediği takdirde eklemin kaybedilme riski vardır. 
 • GUT artriti: En sık nedeni serum ürik asit düzeyinin yükselmesi ve buna bağlı sodyum ürat kristallerinin dokularda birikmesidir. Halk arasında zengin hastalığı olarak da bilinir. Çok sık ve fazla protein tüketilmesinden ileri gelmektedir. Hastaların yüzde doksanından fazlası orta - ileri yaş erkeklerdir. Akut atak, genelde tek bir eklemde ani ve şiddetli bir ağrıyla başlar. Atak çoğu kez aşırı yemek, alkol alımı, enfeksiyon, miyokart infarktusu, travma, ameliyat veya aşırı fiziksel yorgunluk gibi hazırlayıcı bir olaydan sonra gelişir. En sık tutulan eklem tipik olarak birinci metatarsofalangeal eklemdir. Yani ayak baş parmak eklemidir. Tutulan eklem üzerindeki deri gergin, parlak, kızarık, sıcak ve aşırı derecede ağrılıdır. Akut atağın tedavisi: Kolşisin ve non steroid anti inflamatuarladır.
 • De quervain tenosinoviti: El baş parmağının dorsalinde bulunan ekstansör komponentinde olan tendon ve eklem sıvısının inflamasyonudur. El baş parmağının avuç içine alınarak yumruk yapılması ve ulnar deviasyona zorlanması ile ağrı artar. Bu şekilde hastalığa tanı koyulmuş olur.
 • Halluks valgus: Ayak baş parmaklarının dışarı doğru deviye olmasıdır. Bu şekilde metatarsofalengeal eklem basıya açık hale gelir. Bu eklemin üzeri kızarır, şişer, ağrır ve hassas bir hal alır. Buna bunyon denir. 
 • Halluks rijitus: Kadınların çok fazla dar ve yüksek topuklu ayakkabı giymesine bağlı oluşur. Bu olaya ayak baş parmağındadır.
 • Tümör: El ve ayak başparmağında görülebilir. Başlangıçta sinsidir. Sonradan bulgu verir. Daha çok metastazlara bağlı tümör gözlenir. Bu durumda hastanın öyküsü çok önemlidir. Gece terlemeleri, iştahsızlık, kilo kaybı ve gece ağrıları sorgulanmalıdır.
]]>
Çomak Parmak https://www.parmak.gen.tr/comak-parmak.html Mon, 12 Nov 2018 21:02:54 +0000 Çomak Parmak, parmak ve tırnaklarda görülen şekil bozukluğudur. Tıp dilinde clubbing olarak da adlandırılır. Çomak parmak bir hastalık semptomudur. Çomak parmakta; iki baş parmağın tırnakları karşıl Çomak Parmak, parmak ve tırnaklarda görülen şekil bozukluğudur. Tıp dilinde clubbing olarak da adlandırılır. Çomak parmak bir hastalık semptomudur. Çomak parmakta; iki baş parmağın tırnakları karşılıklı getirildiğinde tırnakların başlangıçları arasında oluşan boşluk kaybolmuştur. Tırnaklar olduğundan daha parlak ve daha kıvrık bir hal almıştır. Kişinin parmak yapısı doğuştan da bu şekilde olabilir. Patolojik olarak en çok kronik akciğer ve kalp hastalıklarına bağlıdır.

Çomak Parmak
Çomak Parmak Nedenleri Nelerdir
 • Pulmoner hipertansiyon: Akciğerde bulunan damarların, olduğundan daha yüksek basınçta olması durumudur. Akciğer damarlarındaki normal basınç 25 mmHg'dir. Pulmoner hipertansiyon durumu, oldukça ciddi bir durumdur. Prognozu son derece kötüdür. Kesin olarak tedavisi yoktur.
 • Tüberküloz: Mikobacterium tuberculozis bakterisinin neden olduğu bir hastalıktır. Bulaşıcılık özelliği taşımaktadır. Halk arasında verem veya ince hastalık olarak da bilinir. Oldukça uzun seyirli ve granülomatöz bir hastalıktır. Tedavisi uzun solukludur ve ilaçları oldukça ağırdır. İlaçlarının yan etkileri çok fazladır. Karaciğere toksik özellik gösterirler.
 • İnterstisyel akciğer hastalıkları
 • Amfizem: Alveollere dolan havanın kesecikleri genişleterek arasındaki duvarı yıkmasıdır. Alınan hava yeterince emilecek yüzey bulamaz. Alınan hava artık çok zor verilmeye başlanır. Nefes almak için genişleyen akciğerler eski halini alamaz. Yani şişkin bir şekilde kalır. Kronik bir hastalıktır. Solunum yetmezliğine yol açar. 
 • Bronşiektazi: Solunum yollarının genişlemesidir. Ama bu genişleme geri dönüşümsüzdür. Doğumsal da olabilir, sonradan da kazanılabilir. Genişleyen bronşlar, daralamadığı için enfeksiyonlara açık hale gelmiştir.
 • Akciğer absesi
 • Kistik Fibrozis: Salgı bezlerine ait olan bir hastalıktır. Bu salgı bezleri, akciğer, pankreas ve ter bezlerindedir. Otozomal resesif olarak kalıtsal bir hastalık türüdür. Salgılar, akıcılığını kaybetmiş bir haldedir. ütün sorunlar buna bağlı olarak ortaya çıkar.
 • Mezotelyoma: Akciğer etrafını saran plevral zarın tümörüdür.
 • Akciğer kanseri
 • Siyanotik kalp hastalıkları: Dudaklarda, ağız mukozasında ve tırnaklarda morarma ile giden kalp hastalıklarıdır. Kişi yorulduğu zaman tıkanır ve morarma yaşanır. Yorulmadan da morarmalar mevcut olabilir.
 • Subakut bakteriyel endokardit: Kalbin endokart tabakasının enfekte olmasıdır.
 • Atriyal miksoma: Atriyumlar içinde benign tümör bulunmasıdır.
 • Malabsorbsiyon: Mide ve bağırsaklardan besinlerin emiliminde sıkıntı olmasıdır.
 • Chron: Gastrointestinal sistemde, ağızdan anüse kadar görülen inflamatuar bir hastalıktır.
 • Ülseratif kolit: Kolonda görülen inflamatuar bir hastalıktır.
 • Siroz: Karaciğerdeki işlevsel lobüllerin fibrozise uğraması ve nodülere bir hal almasıdır. Karaciğer, fonksiyonunu yitirmiş durumdadır ve son evresindedir. Çomak parmak dışındaki semptomları; kaşıntı, ağrı, karında aside bağlı şişlik, sindirim zorluğu, aşırı idrara çıkma gibi semptomlardır. 
 • Hipertiroidi: Tiroit hormonlarının olduğundan daha fazla salgılanmasıdır. Hipertiroidili kişilerde; sinirlilik, sıcak intoleransı, terleme, zayıflama, az uyuma, metabolizma hızlanması mevcuttur.
]]>
Ayak Parmak Arası Mantar https://www.parmak.gen.tr/ayak-parmak-arasi-mantar.html Tue, 13 Nov 2018 06:12:59 +0000 Ayak parmak arası mantar, oldukça yaygın bir şekilde görülen cilt hastalıklarından biridir. Çoğu insanın hayatının bir bölümünde parmak arası mantara rastlanabilir. Genelde ergenlik ve yetişkinlik döneminde erke Ayak parmak arası mantar, oldukça yaygın bir şekilde görülen cilt hastalıklarından biridir. Çoğu insanın hayatının bir bölümünde parmak arası mantara rastlanabilir. Genelde ergenlik ve yetişkinlik döneminde erkelerde ortaya çıksa da kadın ve 12 yaş altı çocuklarda da görülme olasılığı vardır. Ayak parmak arası mantar tedavisi oldukça kolay olsa da nüksetme olasılığı yüksektir. Ayak parmak arası mantara neden olan mikrop mantar olarak tanımlanan küçük bir mikroorganizmadır. Mantar karanlık, nemli ve ılık ortamlarda çoğalma eğilimlidir.

Ortak kullanılan terlik, ayakkabı gibi eşyaların ortak kullanımı parmak arasında mantarın oluşmasına, çoğalmasına ve bulaşmaya uygun ortamlardır. Aynı zamanda pişik, ayakkabı vurması, Uzun süre ayakların ayakkabı içinde kapalı kalması, deterjan, su, sağlıksız olmayan çoraplar nedeniyle gelişen tahriş de ayak parmak arasında mantar gelişimine yol açabilir.

Ayak parmak arasında kızarıklık, kaşıntı, sulanma, tırnak renginde değişiklik ve su kabarcıkları gibi şikayetler görüldüğünde parmak mantarından şüphelenilebilir. Ayak parmak arası mantardan kurtulmak için ayakların temiz, kuru ve serin tutulması önemlidir. Giyilen çorap pamuklu ya da yün olarak tercih edilmelidir. Dar burunlu, yüksek topuklu ayakkabılardan kaçınılmalı ve ayakkabılar kesinlikle çorapsız giyilmemelidir.

Ayak Parmak Mantarı Tanı Ve Tedavisi

Ayak parmak mantarı tanısı şikayetler doğrultusunda kolaylıkla konulabilir. Ayrıca cilt kültürü ve kimyasal maddelerle de inceleme yapılabilir. Tanı koyulduktan sonra vakit kaybetmeden tedavi başlatılmalıdır. Mantar eğer hafif seyirli ise anti-fungal kremler reçete edilebilir. Bu kremler mantar üzerinde oldukça etkilidir. Bu kremler yanma ve kaşıntı şikayetlerini azaltır. Mantar şiddetli ise kremler çok etkili olmayabilir. Bu gibi durumlarda anti-fungal ilaçlar ağız yolu ile alınır. Tedavide bitkisel kremler ve kapsüller de kullanılabilir.

Ayak Parmak Arası Mantar

Ayak Parmak Mantarı Bitkisel Tedavi

 • 10 poşet avokado poşet çayın suyu ile 10 dakika kadar ayaklar banyo yaptırılırsa ayak parmak arasında oluşan mantarlar için etkili olur.
 • 1 kahve fincanı elma sirkesi, 4 kahve fincanı ılık su ile karıştırılır. Elde edilen karışımda ayaklar bir süre bekletilerek yıkanır. Parmak arası mantarlar için oldukça faydalı bir yöntemdir.
 • 1 şeker kaşığı tarçın, 1 litre kaynar suya eklenir. Karışım bir leğene alınarak ayaklar yarım saat kadar bu karışımda bekletilir ve ardından yıkanır.
 • 5 diş sarımsak bir miktar tuz ile dövüldükten sonra cam bir şişe içine alınır. Şişenin içine bir miktar alkol eklenerek karıştırılır. 4 saat kadar bekletilerek iyice çalkalanır. Bu sayede sarımsağın tentürü çıkarılır. Şişenin dibine çöken su süzülerek alınır. Süzülen su ile ayak parmakları silinir. Tentür parmaklara gece yatmadan önce uygulandığında daha etkili olur. Uygulamadan önce ayaklar sabunlu su ile yıkanır. Ardından bölgedeki ölü deri temizlenir. Hazırlanan sarımsak tentürüne pamuk batırılarak parmak aralarına yerleştirilir. Parmak arasına yerleştirilen pamuklar en fazla 3 saat bekletilmelidir. Pamuklar parmak arasından alındıktan birkaç saat sonra ayaklar yıkanmalıdır. Uygulama 3 gün ara ile 2 hafta boyunca tekrarlanabilir. Daha sonra 3 aylık bir ara verilerek aynı şekilde uygulanabilir.
]]>
Parmak Çatlaması https://www.parmak.gen.tr/parmak-catlamasi.html Tue, 13 Nov 2018 13:18:54 +0000 Parmak çatlaması, Kemiğin kırılması ama kemiklerin birbirinden kopmamış şeklini tıp da çatlak olarak adlandırmaktadırlar.Tabi çatlak da kemiğin kırılması demektir.Ancak kırık da kemiğin tüm bölümü hasar görmekte ama Parmak çatlaması, Kemiğin kırılması ama kemiklerin birbirinden kopmamış şeklini tıp da çatlak olarak adlandırmaktadırlar.Tabi çatlak da kemiğin kırılması demektir.Ancak kırık da kemiğin tüm bölümü hasar görmekte ama çatlak da kemiğin sadece belli bir kısmı hasar görmektedir.Çatlak problemine kırıklarda olmak üzere el ve ayaklarda çok rastlanılır.Çatlak kemiğin belli bir kısmında darbe veya hasar görmesi sonucunda ortaya çıkmakta özellikle el parmaklarının darbe ve hasar görmede elverişliliği büyük orandadır.Çatlak ve kırığın belirtileri hemen hemen aynıdır.Şişlik ve ağrıyla kendini belli eder.

Parmakta Çatlak Nasıl Anlaşılır
 • Parmak bölgesinde şiddetli ağrı
 • Parmağı hareket ettirmek de zorluk
 • Darbe alan bölgede ki şişlik
Kemikte Çatlak oluşması ilk anda şişlik yaratmaz.ancak günden güne artan ağrılarla durumun farkına varabilirsiniz.Belli bir süreden sonra hasar gören bölge de şiddetli ağrı ve şişlik görebilirsiniz.

Parmak Çatlaması
Parmakta Çatlak Tedavisi
Vücudun herhangi bir noktasın da oluşan çatlakların tedavisinde kırıklara göre daha basittir.Çatlak tedavisi kırıklara göre kısa sürelidir.Çatlakların iyileşme süresi 3-4 hafta arasında değişmektedir.Tedavide çoğunlukla kırıkta olduğu gibi alçıya alınır.Ancak son zamanlarda alçı yerine bilekliklerle de tedavi yapılmaktadır.Bazı zaman çatlak bölgeyi koruyan ortopedik cihazlarla da tedavi yapılmaktadır.El veya ayak bölgesine alınan darbenin arkasından parmakta çatlak olduğu düşünülüyorsa eğer rahatsızlıklar ihmal edilmemeli ve hemen bir ortopedi doktoruna görülmeyi ihmal etmeyelim.
]]>